Szukaj
Close this search box.

Szacowanie strat łowieckich

Mavic 3 multispectral

Jednym z wielu negatywnych skutków polowań jest powstawanie tzw. szkód łowieckich. Spłoszona dzika zwierzyna nierzadko przebiega przez pola uprawne, co skutkuje zniszczeniem plonów. Dodatkowo, zwierzęta coraz częściej wychodzą z lasu w poszukiwaniu pożywienia i odnajdują je na gospodarstwach graniczących z lasami. W przypadku ubiegania się o odszkodowanie od koła łowieckiego, niezbędna jest ewaluacja szkód. Nowa technologia obrazowania z powietrza, pozwala na szybką i sprawną ocenę oraz określenie obszaru objętego szkodami. Drony w połączeniu z oprogramowaniem do fotogrametrii stanowią szybkie i intuicyjne narzędzie.

Podstawowym, a zarazem budżetowym rozwiązaniem do monitorowania stanu upraw jest Mavic 3 Multispectral - platformą DJI służąca do obrazowania multispektralnego. Wyposażony w 4 sensory o rozdzielczości 5 MP i 3-osiowy gimbal stanowi łatwe i przyjazne dla użytkownika narzędzie. Wbudowany moduł RTK umożliwia połączenie z siecią RTK/RTN lub bazy naziemnej D-RTK 2, dzięki czemu wykonane zdjęcia będą posiadały naniesione poprawki. M3 Multispectral to również narzędzie przeznaczone do fotogrametrii, a to za sprawą kamery wyposażonej w mechaniczną migawkę, która pozwala na tworzenie szczegółowych ortofotomap w krótkim czasie. Obrazowanie multispektralne pozwala na dokładniejszy wgląd w stan roślin, poprzez ocenę stanu wegetacji występującego na danym terenie. Zniszczone uprawy będą się odznaczać na stworzonej mapie indeksu wegetacji.

Oprogramowanie: DJI Terra i Pix4D

Powyższe rozwiązania są na tyle uniwersalne, że dane zebrane przy ich pomocy mogą być przetwarzane w najbardziej popularnych oprogramowaniach służących do fotogrametrii i inspekcji multispektralnych. DJI Terra jest oprogramowaniem producenckim, które pozwala nie tylko zaplanować misję i śledzić jej postęp (w tym tworzyć ortofotomapę w czasie rzeczywistym), ale i przetworzyć zebrane zdjęcia i wykonać rekonstrukcję do mapy 2D lub modeli 3D i dokonanie niezbędnych pomiarów. Dzięki obsłudze dodawania fotopunktów jesteśmy w stanie zwiększyć dokładność. Innym oprogramowaniem godnym polecenia jest Pix4D. Jest jednym z najbardziej popularnych i zaawansowanych rozwiązań na rynku. Pozwala na wykonywanie rekonstrukcji ze zdjęć RGB, multispektralnych lub w podczerwieni. Przy wyeksportowaniu danych do chmury, istnieje możliwość postprodukcji online, która znacząco wpływa na wydajność sprzętową.