Szukaj
Close this search box.

Walka ze smogiem

Matrice 350 RTK + Nosacz II

W czasach, gdzie świadomość ekologiczna zwiększa się z roku na rok, rozpoczęto wdrażanie rozwiązań mających na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Aby przeprowadzać skutecznie reformy, niezbędnym stało się posiadanie rozwiązań, które pozwolą zweryfikować skalę i tempo następujących zmian. Czystość powietrza - szczególnie w większych miastach - w ciągu ostatnich lat stało się priorytetem dla lokalnych samorządów. Rozwój technologii pomiarowej umożliwił dokonywanie analizy składu popiołu znajdującego się w piecach grzewczych. Obecnie, badanie laboratoryjne jest jedynym dopuszczalnym przez Główny Urząd Miar sposobem na stwierdzenie obecności szkodliwych substancji w palenisku. Działania operacyjne pod tym kątem wykonywane są głównie przez Straż Miejską i polegają na pobieraniu próbek z palenisk, z których wydobywa się gryzący, lub zabarwiony dym. Jak łatwo się domyślić, inspekcja jednego domostwa zajmuje wiele czasu i wymaga sporządzania protokołu. Próbki zaś są wysyłane do laboratoriów i urząd miasta zleca dokonanie analizy. W przypadku pozytywnego wyniku na obecność substancji niedozwolonych, dochodzi do postępowania, które kończy się nałożeniem mandatu na osobę, która paliła w piecu np plastikiem. Niekiedy kolor dymu i jego zapach są spowodowane tym, że w kominie znajduje się osad, natomiast palenisko jest czyste- to bardzo częsty przypadek, który generuje wysokie koszty i niską efektywność działań prewencyjnych.

Rozwiązanie dla tego problemu stanowi zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych wyposażonych w przyrządy analizujące skład powietrza. Najbardziej zaawansowanym i pionierskim zarazem rozwiązaniem na rynku jest analizator składu powietrza Nosacz II. Powyższe narzędzie pomiarowe jest w stanie wskazywać w czasie rzeczywistym stężenia: pyłów zawieszonych (PM 1,2.5,10), lotnych związków organicznych, formaldehydu, chlorowodoru (HCl), cyjanowodoru (HCN), tlenków azotu (NOx), siarkowodoru (H2S) i amoniaku. (NH3). Pomiar odbywa się w sposób ciągły, dlatego jeśli wskazana zostanie tendencja wzrostowa, może stanowić to przesłankę do podjęcia interwencji. Pomiar jednego komina zajmuje zaledwie minutę. Sama stacja ładująca jest gotowa do pracy w zaledwie w 90 sekund. Stacja naziemna pozwala na śledzenie pomiarów przez patrol, zaś dostęp do platformy online, umożliwia dostęp do wyników pomiarowych z dowolnego miejsca na ziemi. Zastosowanie Nosacza II pozwala na pobranie próbek jedynie z palenisk, które mogą faktycznie zawierać substancje niedozwolone.

Matrice 350 RTK + Oświetlenie GL300

Jego niewielka waga (ok. 650g) pozwala na zamocowanie na wielu platformach. Najlepiej jednak będzie się sprawdzać przy zestawieniu z flagową platformą przemysłową M350 RTK- która mimo swoich gabarytów zapewniających stabilny lot podczas silnego wiatru, jest w stanie utrzymać się w powietrzu przez nawet 40 minut. Wbudowana kamera FPV pozwoli na płynny podgląd końcówki sondy pomiarowej i określenie orientacji platformy między przeszkodami. Na M350 RTK można zamocować do trzech głowic jednocześnie, dzięki czemu możemy dokonywać również dokumentacji fotograficznej z każdego pomiaru.

Nieocenionym dodatkiem, szczególnie w przypadku lotów nocnych będzie reflektor z gimbalem - GL300, o mocy 300W, oświetlający cel z odległości ponad 100 metrów. Dzięki zaawansowanemu systemowi zasilania, możliwa jest wymiana akumulatorów, bez konieczności wyłączania BSP, co z kolei wpływa na wydajność i skraca przestoje między wylotami. Dzięki kompaktowej budowie, platforma M350 RTK jest gotowa do lotu w zaledwie 2 minuty. Moduł RTK zapewnia nie tylko pozycjonowanie z dokładnością do centymetra, ale pozwala również na latanie w środowisku o wysokim promieniowaniu elektromagnetycznym. Stopień ochrony na poziomie IP55 sprawia, że narzędzie to Jest w stanie operować w najcięższych warunkach atmosferycznych. Daleki zasięg i fakt, że czas ładowania dwóch akumulatorów do pełna wynosi zaledwie 60 minut, czyni z DJI M350 RTK platformę o niesamowitym potencjale operacyjnym.