Szukaj
Close this search box.

Monitorowanie strat cieplnych budynków

Mavic 3 Thermal

W czasach, kiedy stawia się tak duży nacisk na odnawialne źródła energii i ekologię, firmy budowlane zaczęły zwracać szczególną uwagę na jakość i wydajność wykonywanych izolacji oraz systemów grzewczych. Nieodpowiednio zaizolowany budynek potrafi przynosić duże koszty wynikające z utraty ciepła. Możliwość weryfikacji, pozwala na skuteczne wyeliminowanie jakichkolwiek nieszczelności. W przypadku małego budownictwa nie jest tak poważny problem i zagrożenie, jak w przypadku konstrukcji wielkopowierzchniowych. Rozwój kamer termowizyjnych pozwolił na zwiększenie możliwości jeśli chodzi o inspekcje instalacji izolacyjnych. Ręczne wykonywanie inspekcji dużych obiektów jest niezwykle pracochłonne i długotrwałe. Przekłada się to bezpośrednio na koszty i efektywność przeprowadzanych inspekcji. Dodatkowo, wysyłając pracowników na wysokie konstrukcje, zwiększamy ryzyko dla samych techników. Dzięki postępowi technologicznemu możliwym jest wykonywanie inspekcji kamerami termowizyjnymi zamontowanymi na bezzałogowych statkach powietrznych.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem wśród konsumentów jest Mavic 3 Thermal wyposażony w kamerę na podczerwień o wysokiej rozdzielczości 640x512 px oraz kamerę RGB 48MP z zoomem. Możliwość przełączania pomiędzy dwiema kamerami pozwala na prowadzenie szczegółowych przeglądów instalacji i konstruowanie map cieplnych. Pomysł kompaktowej konstrukcji zaczerpnięto z modelu kamery Zenmuse H20T dedykowanej dla platformy M300 RTK. Kompaktowe rozmiary czynią z M3T doskonałe narzędzie do szybkich inspekcji i dokumentację stanu izolacji budynków i złożonych konstrukcji. Dzięki licznym czujnikom wykrywania przeszkód będziemy w stanie operować nawet w trudnym terenie.

Matrice 350 RTK + Zenmuse H20T

Rozwiązaniem najwyższej klasy, dla użytkowników w pełni przemysłowych będzie Matrice 350 RTK wyposażony w kamerę Zenmuse H20T. Kamera stanowi połączenie 4 głowic. Wysokiej rozdzielczości czujnika podczerwieni 640x512 px z częstotliwością odświeżania 30Hz, kamery z 23-krotnym zoomem optycznym i 200-krotnym hybrydowym o rozdzielczości 20MP, Szerokokątnej kamery RGB oraz dalmierza laserowego umożliwiającego wyznaczanie współrzędnych punktu. Zestawienie flagowej platformy przemysłowej DJI z kamerą termowizyjną tworzy bezprecedensowe rozwiązanie w dziedzinie wykonywania inspekcji przemysłowych. Potężne akumulatory zapewniają 40 minut lotu, podwójny system wykrywania przeszkód oraz czujników podczerwieni oferuje bezpieczeństwo lotu, redundancja najważniejszych systemów pokładowych oraz moduł RTK pozwalają na wykonywanie misji w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych i przy źródłach silnych zakłóceń elektromagnetycznych.

Obydwie platformy wykonują zdjęcia radiometryczne w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu informacje o temperaturze są zapisane w każdym pixelu zdjęcia. Przekłada się to na doskonałą jakość uzyskanego obrazu oraz możliwość wykorzystywania ich w dokumentacji technicznej w przypadku postępowania gwarancyjnego.