Szukaj
Close this search box.

Poszukiwanie uszkodzonych przewodów

Mavic 2 Enterprise Dual

Odpowiednie dbanie i konserwacja jest kluczowym elementem dla zarządzania infrastrukturą krytyczną. Linie przesyłowe zajmują rozległe tereny i istotne jest, aby ciągle pozostawały w dobrej kondycji. Kontrola stanu linii średnich i wysokich napięć przy wykorzystaniu śmigłowca jest niezwykle kosztowna i problematyczna, w przypadku trudno dostępnego terenu. Rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych znacznie ułatwia proces inspekcyjny i w zdecydowanym stopniu redukuje koszty. Producent DJI posiada w swojej ofercie kilka rozwiązań przeznaczonych specjalnie do inspekcji infrastruktury krytycznej. Najbardziej przydatnymi narzędziami do weryfikacji integralności sieci przesyłowych są kamery na podczerwień. Ujawniają one wszelkie odstępstwa od normy jeśli chodzi o sygnatury cieplne, oraz ujawniają wady trudne do dostrzeżenia gołym okiem.

Podstawowym wielowirnikowcem jest Mavic 2 Enterprise dual. Jest to budżetowe rozwiązanie, które pozwala na obrazowanie termowizyjne w rozdzielczości 160x120 px i podgląd z kamery światła widzialnego. Rejestrowany obraz z kamery RGB może być zapisywany na nośniku pamięci w 4K. Kolejnym modelem, będącym kontynuacją tej linii jest Mavic 2 Enterprise Advanced. Został wyposażony w sensor podczerwieni o rozdzielczości 640x512 px i kamerę RGB wysokiej rozdzielczości (48 megapixeli) z 32-krotnym zoomem cyfrowym. Możliwość zamocowania modułu RTK nie tylko wpływa na dokładność pozycjonowania, ale pozwala również na lot w środowisku o wysokim nasileniu promieniowania elektromagnetycznego, które negatywnie wpływa na urządzenia pokładowe i kompas platformy.

Matrice 200 RTK + Zenmuse XT2

Bardziej zaawansowanym narzędziem jest dron serii Matrice 200 w połączeniu z kamerą termowizyjną Zenmuse XT2. Kamera oferuje podgląd w czasie rzeczywistym z obydwu czujników jednocześnie - termowizyjnej matrycy 640x512 px z częstotliwością odświeżania 30Hz oraz kamery RGB wykonującej zdjęcia i wideo w 4K. Podobnie jak w poprzedniej platformie, XT2 wykonuje zdjęcia radiometryczne - co pozwala na odczyt temperatury z pojedynczego pixela. Drony serii M200 również mogą być wyposażone w moduł RTK - w przypadku modelu Matrice 210 RTK. Możliwość planowania misji w znacznym stopniu ułatwia inspekcje i zwiększa efektywność.

Matrice 300 RTK + Zenmuse H20T

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem dla przemysłu jest flagowy produkt DJI - M300 RTK uzbrojony w kamerę Zenmuse H20T. Zestaw ten jest w stanie wytrzymać w powietrzu 40 minut. Najnowszy wielowirnikowiec wyznacza nowe trendy jeśli chodzi o ergonomię i bezpieczeństwo lotu. Podwójny system czujników optycznych i podczerwieni zapewnia wykrywanie przeszkód z każdej strony, niezależnie od warunków oświetleniowych. Kamera Zenmuse H20T to połączenie 4 sensorów. Czujnika termowizyjnego w rozdzielczości 640x512 px, Kamery z hybrydowym zoomem optycznym x23 i zoomem cyfrowym x200 w rozdzielczości 20 MP, szerokokątnej kamery 4K oraz dalmierzem laserowym, pozwalającym na określenie współrzędnych wskazywanego punktu. Warte wyróżnienia są dwie nowatorskie funkcje. AI Spot check - która polega na zaznaczeniu interesującego nas obiektu ze zdjęcia, dzięki czemu bezzałogowiec w przyszłości będzie wykonywał autonomicznie misję szukając tego samego elementu, a następnie wykona jego zdjęcie. Kolejną przydatną funkcją jest High Resolution Grid - funkcja pozwalająca na wykonanie kilkudziesięciu zdjęć, które zostaną połączone w jeden duży obraz. Po wybraniu danej części kadru będzie możliwe skupienie się na tym szczególe w rozdzielczości 20 MP.