Szukaj
Close this search box.

Chmura punktów

Mavic 3 Enterprise

Chmura punktów to zbiór punktów stanowiący geometryczną reprezentację skanowanego obszaru. Chmury punktów zazwyczaj składają się z setek tysięcy albo milionów punktów, przez co wydawać się może, że tworzą powierzchnię ciągłą. Dopiero po znacznym powiększeniu okazuje się, że są to pojedyncze fragmenty całości. Chmury punktów znajdują swoje zastosowanie w geodezji jako doskonałe narzędzie obrazowania ukształtowania terenu lub nasypów i hałd, dzięki czemu możemy zmierzyć ich objętości i wyznaczać przekroje. Chmury punktów mogą być generowane na podstawie zdjęć 2D wykonanych w rzucie pionowym lub przy pomocy danych zebranych przez skaner laserowy.

Podstawowym narzędziem służącym do tworzenia modeli 3D i chmur punktów terenu jest Mavic 3 Enterprise. Wyposażony w 20 MP kamerę z mechaniczną migawką i opcjonalny moduł RTK, zapewniający stabilny lot i dokładność zawisu sięgającą 1 cm, doskonale nadaje się do wykonania nalotu fotogrametrycznego nad badanym obszarem i stworzenia chmury punktów.

Matrice 350 RTK + Zenmuse P1

Nowym rewolucyjnym produktem, zmieniającym oblicze fotogrametrii jest kamera P1, kompatybilna z flagową platformą DJI - M350 RTK. Sensor o rozdzielczości 45MP, oraz dużemu zasięgowi i czas lotu platformy, umożliwia zmapowanie terenu sięgającego powierzchni 7.5 km2 w ciągu jednego dnia. M350 RTK, dzięki modułowi RTK i możliwości połączenia z siecią referencyjną oferuje pozycjonowanie z dokładnością do centymetra.

Najbardziej zaawansowaną głowicą służącą do tworzenia chmury punktów jest Zenmuse L2 - skaner laserowy potrafiący wysłać do 240 000 impulsów na sekundę. Dzięki unikalnemu wzorowi skanowania jest w stanie zebrać dane pod różnym kątem w trakcie jednego wylotu, co w połączeniu z doskonałą przebijalnością wegetacji pozwala na tworzenie modeli nawet zalesionych terenów.

Oprogramowanie: DJI Terra oraz Pix4D

Kolejnym kluczowym elementem dla tworzenia złożonych chmur punktów jest odpowiednie oprogramowanie. Najbardziej popularnymi programami do fotogrametrii są DJI Terra oraz Pix4D. Zależnie od możliwości programu, możemy obserwować tworzenie gotowego modelu na bieżąco, bądź po zakończeniu nalotu i zgraniu zdjęć. Na wygenerowanych modelach 3D i chmurach punktów można dokonywać pomiarów liniowych, powierzchniowych i objętościowych. Ostatnim etapem jest wygenerowanie plików w formatach, które można odtwarzać na innych programach tego typu.

Wykorzystanie modeli i ortofotomap wykonanych powyższymi metodami pozwala na szybkie i sprawne inwentaryzowanie materiałów budowlanych. Dzięki doskonałej jakości zdjęć użytkownik jest w stanie fizycznie skatalogować materiały składowane pojedynczo, natomiast dzięki rekonstrukcji 3D i pomiarom objętości, możliwe jest przeliczanie materiałów składowanych na paletach lub monitorowanie zużycia kruszywa. Gotowe projekty mogą zostać zapisane jako dokumentacja, przekazana do archiwizacji.