Szukaj
Close this search box.

Szybkie wykrywanie chorób i szkodników

Mavic 3 Multispectral

Ważnym elementem rolnictwa precyzyjnego jest odpowiednie szybkie wykrywanie wszelkich chorób i szkodników, które mogą stanowić duże zagrożenie dla plonów, szybkie podjęcie decyzji, a następnie sprawne wprowadzenie środków zaradczych mających na celu ochronę roślin. Regularne przeprowadzanie inspekcji i badań tradycyjnymi metodami jest nie lada wzywaniem zważywszy na rozległe tereny, na których rozpościerają się pola uprawne. Rozwój bezzałogowych statków powietrznych wraz ze zwiększeniem powszechności technologii obrazowania multispektralnego sprawia, że regularne analizowanie stanu zdrowia roślin nigdy nie było łatwiejsze. Wszystko to jest możliwe dzięki obrazowaniu roślin w wąskich pasmach światła widzialnego i niewidzialnego, dzięki czemu można określić zawartość chlorofilu, określić fazę wzrostu rośliny, czy wyznaczyć indeksy wegetacji.

Podstawowym, budżetowym rozwiązaniem przeznaczonym do monitorowania zdrowia roślin stanowi jest Mavic 3 Multispectral - platformą DJI służąca do obrazowania multispektralnego. Wyposażony w 4 sensory o rozdzielczości 5 MP i 3-osiowy gimbal stanowi łatwe i przyjazne dla użytkownika narzędzie. Wbudowany moduł RTK umożliwia połączenie z siecią RTK/RTN lub bazy naziemnej D-RTK 2, dzięki czemu wykonane zdjęcia będą posiadały naniesione poprawki. Obrazowanie multispektralne pozwala na dokładniejszy wgląd w stan roślin umożliwiając szybkie wykrycie chorób i szkodników.

Oprogramowanie: DJI Terra

Powyższe narzędzia są na tyle uniwersalne, że dane zebrane przy ich pomocy mogą być przetwarzane w najbardziej popularnych oprogramowaniach służących do fotogrametrii i inspekcji multispektralnych. DJI Terra jest oprogramowaniem producenckim, które pozwala nie tylko zaplanować misję i śledzić jej postęp (w tym tworzyć ortofotomapę w czasie rzeczywistym), ale i przetworzyć zebrane zdjęcia i wykonać rekonstrukcję do mapy 2D lub modeli 3D i dokonanie niezbędnych pomiarów. Dzięki obsłudze dodawania fotopunktów jesteśmy w stanie zwiększyć dokładność.

Oprogramowanie: Pix4D

Innym oprogramowaniem godnym polecenia jest Pix4D. Jest jednym z najbardziej popularnych i zaawansowanych rozwiązań na rynku. Pozwala na wykonywanie rekonstrukcji ze zdjęć RGB, multispektralnych lub w podczerwieni. Przy wyeksportowaniu danych do chmury, istnieje możliwość postprodukcji online, która znacząco wpływa na wydajność sprzętową.