fbpx

Szybkie wykrywanie chorób i szkodników

Phantom 4 Multispectral

Ważnym elementem rolnictwa precyzyjnego jest odpowiednie szybkie wykrywanie wszelkich chorób i szkodników, które mogą stanowić duże zagrożenie dla plonów, szybkie podjęcie decyzji, a następnie sprawne wprowadzenie środków zaradczych mających na celu ochronę roślin. Regularne przeprowadzanie inspekcji i badań tradycyjnymi metodami jest nie lada wzywaniem zważywszy na rozległe tereny, na których rozpościerają się pola uprawne. Rozwój bezzałogowych statków powietrznych wraz ze zwiększeniem powszechności technologii obrazowania multispektralnego sprawia, że regularne analizowanie stanu zdrowia roślin nigdy nie było łatwiejsze. Wszystko to jest możliwe dzięki obrazowaniu roślin w wąskich pasmach światła widzialnego i niewidzialnego, dzięki czemu można określić zawartość chlorofilu, określić fazę wzrostu rośliny, czy wyznaczyć indeksy wegetacji.

Podstawowym, budżetowym rozwiązaniem przeznaczonym do monitorowania zdrowia roślin stanowi Phantom 4 Multispectral jest podstawową platformą DJI służącą do obrazowania multispektralnego. Wyposażony w 6 sensorów o rozdzielczości 2 MP i 3-osiowy gimbal stanowi łatwe i przyjazne dla użytkownika narzędzie. Wbudowany moduł RTK umożliwia połączenie z siecią RTK/RTN lub bazy naziemnej D-RTK2, dzięki czemu wykonane zdjęcia będą posiadały naniesione poprawki.

Matrice 300 RTK + Micasense RedEdge-MX / Altum

Następnym godnym polecenia narzędziem jest kamera multispektralna Micasense RedEdge-MX wyposażono wąskopasmowe filtry optyczne pozwalające na wykonanie zdjęć w pełnej rozdzielczości dla różnych zakresów pasma (niebieskiego, zielonego, czerwonego, czerwonej krawędzi i bliskiej podczerwieni). Kamera umożliwia określenie wskaźników zawartości chlorofilu w roślinach, wykonanie map indeksów wegatacyjnych NDVI, NDRE, ENDVI, SAVI, GDVI czy też wykonanie numerycznego modelu powierzchni.

Kolejną kamerą multispektralną producenta Micasense jest model Altum - który poszerzono dodatkowo o czujnik podczerwieni, dzięki któremu istnieje możliwość tworzenia map cieplnych rozległych obszarów. Obydwie kamery współpracują z platformami serii Matrice 200 oraz najnowszą platformą M300 RTK. Pierwszy zestaw zapewnia 25 minut lotu, zaś drugi oferuje już lot sięgający 40 minut.

Oprogramowanie: DJI Terra

Powyższe narzędzia są na tyle uniwersalne, że dane zebrane przy ich pomocy mogą być przetwarzane w najbardziej popularnych oprogramowaniach służących do fotogrametrii i inspekcji multispektralnych. DJI Terra jest oprogramowaniem producenckim, które pozwala nie tylko zaplanować misję i śledzić jej postęp (w tym tworzyć ortofotomapę w czasie rzeczywistym), ale i przetworzyć zebrane zdjęcia i wykonać rekonstrukcję do mapy 2D lub modeli 3D i dokonanie niezbędnych pomiarów. Dzięki obsłudze dodawania fotopunktów jesteśmy w stanie zwiększyć dokładność.

Oprogramowanie: Pix4D

Innym oprogramowaniem godnym polecenia jest Pix4D. Jest jednym z najbardziej popularnych i zaawansowanych rozwiązań na rynku. Pozwala na wykonywanie rekonstrukcji ze zdjęć RGB, multispektralnych lub w podczerwieni. Przy wyeksportowaniu danych do chmury, istnieje możliwość postprodukcji online, która znacząco wpływa na wydajność sprzętową.

Dopasuj rozwiązanie DJI

DO SWOICH POTRZEB

Przetestuj produkty DJI w Twojej firmie, umów się na spotkanie ze specjalistami Enterprise i zobacz na żywo, jak DJI może usprawnić Twoją pracę.