fbpx

Dokumentacja uszkodzeń konstrukcyjnych

Phantom 4 RTK

Prawo budowlane wymaga przeprowadzania cyklicznych przeglądów i inwentaryzacji stanu technicznego budynków i konstrukcji. Wykonywanie inspekcji tradycyjnymi metodami jest bardzo pracochłonne i naraża techników na ryzyko - szczególnie w przypadku wysokich konstrukcji. Rozwiązanie tego problemu pojawiło się wraz z rozwojem technologii bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki wykorzystaniu wielowirnikowców inspekcji można dokonać w znacznie krótszym czasie, przy wykorzystaniu znacznie mniejszych zasobów i zachowaniu bezpieczeństwa.

Pierwszym narzędziem, które może służyć do badania stanu technicznego konstrukcji jest Phantom 4 RTK. Oprócz wykonywania zwykłych zdjęć w wysokiej rozdzielczości, które są przydatne przy ocenie szczegółowego stanu wizualnego badanego obiektu, doskonale nadaje się do stworzenia modelu 3D budynku, dzięki czemu możemy określić stan faktyczny elewacji i ogólną kondycję budynku. Dodatkowo model możemy również później wykorzystać do naniesienia niezbędnych komentarzy i zaznaczenia wykrytych wad.

Matrice 200 RTK + Zenmuse Z30

Kolejnym, bardziej zaawansowanym narzędziem jest platforma serii Matrice 200 współpracująca z kamerą Zenmuse Z30 o 30-krotnym zoomie optycznym i blisko 180-krotnym zoomie cyfrowym. Duże zbliżenie pozwala na zachowanie bezpiecznej odległości i doskonały wgląd w nawet najdrobniejsze elementy konstrukcji. Kamera Z30 posiada funkcję śledzenia, co znacznie ułatwia inspekcje newralgicznych miejsc. Dzięki zaznaczeniu danego fragmentu użytkownik, może dostosować pozycję drona bez obawy o utratę badanego elementu z kadru.

Matrice 300 RTK + Zenmuse H20

Najnowszym rozwiązaniem DJI dla przemysłu jest platforma M300 RTK. W połączeniu z kamerą Zenmuse H20 stanowi ostateczne narzędzie do przeprowadzania inspekcji technicznych. Sama platforma została wyposażona w potężny procesor, dzięki czemu można zaplanować misję pod konkretny scenariusz. Kamera H20 posiada wysokiej rozdzielczości matrycę i 23-krotny zoom optyczny i 200-krotny zoom cyfrowy. Warte wyróżnienia są dwie funkcje. AI Spot check - która polega na zaznaczeniu interesującego nas obiektu ze zdjęcia, dzięki czemu bezzałogowiec w przyszłości będzie wykonywał autonomicznie misję szukając tego samego elementu, a następnie wykona jego zdjęcie. Kolejną przydatną funkcją jest High Resolution Grid - funkcja pozwalająca na wykonanie kilkudziesięciu zdjęć, które zostaną połączone w jeden duży obraz. Po wybraniu danej części kadru będzie możliwe skupienie się na tym szczególe w rozdzielczości 20 MP.

Najnowsze flagowe produkty znacznie usprawniają proces ewaluacji stanu technicznego konstrukcji, pozwalają na łatwe i szybkie katalogowanie zebranych danych. Natomiast dzięki podwójnym systemom wykrywania i omijania przeszkód oraz systemowi pozycjonowania RTK zapewniają maksimum bezpieczeństwa w trakcie misji nawet w środowisku o podwyższonym poziomie zakłóceń elektromagnetycznych.

Dopasuj rozwiązanie DJI

DO SWOICH POTRZEB

Przetestuj produkty DJI w Twojej firmie, umów się na spotkanie ze specjalistami Enterprise i zobacz na żywo, jak DJI może usprawnić Twoją pracę.