Szukaj
Close this search box.

Szybkie, precyzyjne pomiary powierzchni

Mavic 3 Enterprise z opcjonalnym modułem RTK

Dbanie o drzewostan, planowanie i podejmowanie właściwych decyzji jest ważnym elementem dla kondycji lasów, gdyż skutki będą widoczne dopiero po latach. Rozległe tereny, na których rozpościerają się lasy mogą stanowić swego rodzaju wyzwanie dla efektywnego i sprawnego zbierania danych. Konwencjonalne metody wymagają wykorzystywania zdjęć satelitarnych, które obarczone są sporym błędem i niskimi dokładnościami. Dzięki rozwojowi technologii bezzałogowych statków powietrznych będziemy w stanie uzyskać dokładniejsze i bardziej miarodajne wyniki. Fotogrametria z wykorzystaniem wielowrinikowców pozwala na szybkie określenie pola powierzchni danego terenu a tym samym ułatwia zarządzanie gospodarką leśną, dostarczając niezbędnych informacji na temat terenu, który mamy do zagospodarowania. Przyjazne dla użytkownika oprogramowanie doskonale nadaje się zarówno do planowania misji, obróbki zdobytego materiału jak i jego analizy w każdym dowolnym momencie.

Podstawowym narzędziem służącym do mapowania jest Mavic 3 Enterprise z opcjonalnym modułem RTK. To rewolucyjne w swojej klasie rozwiązanie pozwalające na profesjonalne zbieranie danych fotogrametrycznych. Dzięki zaawansowanym algorytmom lotu, kamerze o rozdzielczości 20 MP i wbudowanej mechanicznej migawce tworzenie ortofotomap nigdy nie było prostsze. Wbudowany moduł RTK zapewnia pozycjonowanie drona z dokładnością do 1 cm. Mavic 3 Enterprise posiada możliwość połączenia z dowolną bazą naziemną RTK lub siecią NTRIP, dzięki czemu zdjęcia posiadają już naniesione poprawki. Producent udostępnił również odbiornik GNSS o nazwie D-RTK2, który pomaga pozycjonować drona lub może służyć jako rover do wyznaczania współrzędnych fotopunktów.

Mavic 3 Multispectral

Bliźniaczym modelem, który może rzucić nieco inne światło na mapowanie powierzchni lasów jest Mavic 3 Multispectral, wykonujący zdjęcia w paśmie światła czerwonego, zielonego, czerwonej krawędzi i bliskiemu podczerwieni. Dodatkowo posiada kamerę światła widzialnego z mechaniczną migawką dla tworzenia ortofotomap. Obrazowanie multispektralne pozwala na wyznaczanie współczynników wegetacji i ocenę kondycji roślin. Oprócz kamery współdzieli wszystkie cechy modelu Mavic 3 Enterprise.

Matrice 350 RTK + Zenmuse P1

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem do fotogrametrii jest najnowsza platforma przemysłowa Matrice 350 RTK połączona z kamerą Zenmuse P1. Dzięki pełnoklatkowym sensorze o rozdzielczości 45MP mechanicznej migawce i synchronizacji z platformą do milisekundy, połączenie to jest w stanie pokryć 3 km2 w trakcie pojedynczego wylotu. Dzięki adapterowi wbudowanemu w aparaturę możemy połączyć platformę z siecią RTK/RTN, co w połączeniu ze zmierzonymi fotopunktami pozwoli na centymetrową dokładność pomiaru. Powyższe platformy wyposażono w tryb standardowej ortofotomapy oraz nalotu korytarzowego, co pozwoli na mapowanie podłużnych terenów.