Szukaj
Close this search box.

Monitoring stanu technicznego turbin wiatrowych

Mavic 3 Thermal

Popularyzacja pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii oznacza rozwój nie tylko branży fotowoltaicznej, ale i również turbin wiatrowych. Generatory wiatrowe, podobnie do innych elementów infrastruktury krytycznej wymagają wykonywania cyklicznych inspekcji technicznych. Ze względu na swoje rozmiary i konstrukcję stanowią nie lada wyzwanie dla techników. Wykonywanie oceny stanu technicznego turbiny wiatrowej konwencjonalnymi metodami jest pracochłonne i naraża pracowników na ryzyko, ze względu na środowisko pracy na wysokościach. Najmniejszy błąd może oznaczać poważny uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.

Rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych przyniósł rozwiązanie dla wszelkich problemów związanych z inspekcjami turbin wiatrowych. Przede wszystkim skraca się czas potrzebny na dokonanie pełnej inspekcji i w znaczącym stopniu rośnie bezpieczeństwo. Dokonanie oględzin i wykonanie pełnej dokumentacji metodami tradycyjnymi zajmuje pół dnia - albo i dłużej. Przy wykorzystaniu wielowirnikowców, czas ten można zredukować do 2 godzin.

Najbardziej podstawowym narzędziem do wykonywania inspekcji technicznych wysokich konstrukcji jest Mavic 3 Thermal. Wyposażony w kamerę termowizyjną i światła dziennego, jest kompaktowym rozwiązaniem oferującym doskonałą jakość podglądu dzięki 56-krotnemu zoomowi cyfrowemu. Sensor termowizyjny 12 MP o rozdzielczości 640x512 px pozwoli na bezproblemowe prowadzenie obserwacji pod osłoną nocy. Dron może zostać wyposażony w opcjonalny moduł RTK, który pozwoli na stabilny zawis i odporność na promieniowanie elektromagnetyczne, które utrudnia pracę kompasu.

Matrice 350 RTK + Zenmuse H20T

Najbardziej zaawansowaną platformą przeznaczoną do inspekcji wiatrowych generatorów prądu jest platforma M350 RTK. Jeśli interesuje nas ocena samego stanu wizualnego, możemy wyposażyć ją w kamerę Zenmuse H20T. 20 megapixelowy sensor, 23x zoom optyczny hybrydowy i tryb śledzenia obiektu czynią to połączenie bardzo skutecznym narzędziem. Bardziej wymagający użytkownicy  mogą wykorzystać kamerę H20T, która jest dodatkowo uzbrojona w wysokiej rozdzielczości kamerę na podczerwień. Obraz termowizyjny pozwala dostrzec niewidzialne dla oka skazy i pęknięcia oraz ocenić stan techniczny gondoli, w której znajduje się sam generator. Platformę M350 RTK i kamery serii H20 wyposażono w dedykowaną do inspekcji funkcję AI Spot Check, która pozwoli wybrać interesujący nas element na zdjęciu i nauczy drona rozpoznawania, a następnie wykonywania zdjęć tego elementu w trakcie przyszłych inspekcji. Moduł RTK zapewnia nie tylko pozycjonowanie z dokładnością do centymetra, ale pozwala również na latanie w środowisku o wysokim promieniowaniu elektromagnetycznym.

Dzięki zastosowaniu bezzałogowych statków powietrznych wykonywanie dokumentacji technicznej nigdy nie było łatwiejsze i bardziej bezpieczne. Każde zdjęcie posiada zapisane współrzędne GPS, dzięki czemu łatwo zidentyfikować obiekt, który był badany.

Matrice 30T z wbudowaną kamerą termowizyjną

Najnowszy model Matrice 30T oferuje równowagę między mocą a mobilnością, podczas przeprowadzania inspekcji farm wiatrowych. Wbudowany sensor hybrydowy wyposażony w kamerę termowizyjną i światła dziennego, idealnie sprawdzi się podczas wizualnej oceny stanu technicznego turbiny. Obraz termowizyjny pozwala dostrzec niewidzialne dla oka skazy i pęknięcia oraz ocenić stan techniczny gondoli, w której znajduje się sam generator. Moduł RTK zapewnia nie tylko pozycjonowanie z dokładnością do centymetra, ale pozwala również na latanie w środowisku o wysokim promieniowaniu elektromagnetycznym.