fbpx

Kontrola żyzności gleby i precyzyjne nawożenie

Phantom 4 Multispectral

Najważniejszym elementem rolnictwa precyzyjnego jest ocena żyzności gleby. Dzięki analizie odpowiednich pasm światła widzialnego i niewidzialnego jesteśmy w stanie wykryć obszary, w których rośliny rosną w mniejszym tempie niż w innych miejscach. Przetwarzając zebrane dane i reagując na zebrane informacje w odpowiedni sposób, można znacznie obniżyć koszty i zwiększyć wydajność systemów nawadniania i nawożenia gleby. Gleba może cechować się różnymi właściwościami w poszczególnych częściach, dlatego ważne jest, aby można w skuteczny sposób wprowadzić środki zaradcze. Rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych i możliwość podczepienia kamer multispektralnych pod drony znacznie ułatwił zbieranie danych z pól uprawnych.

Pierwsze, a zarazem najbardziej popularne rozwiązanie służące do monitorowania jakości gleby stanowi Phantom 4 multispectral. Jest podstawową platformą DJI przeznaczoną do obrazowania multispektralnego. Wyposażony w 6 sensorów o rozdzielczości 2 MP i 3-osiowy gimbal stanowi łatwe i przyjazne dla użytkownika narzędzie. Wbudowany moduł RTK umożliwia połączenie z siecią RTK/RTN lub bazy naziemnej D-RTK2, dzięki czemu wykonane zdjęcia będą posiadały naniesione poprawki.

Matrice 300 RTK + Micasense RedEdge-MX/Altum

Następnym godnym polecenia narzędziem jest kamera multispektralna Micasense RedEdge-MX wyposażono wąskopasmowe filtry optyczne pozwalające na wykonanie zdjęć w pełnej rozdzielczości dla różnych zakresów pasma (niebieskiego, zielonego, czerwonego, czerwonej krawędzi i bliskiej podczerwieni). Kamera umożliwia określenie wskaźników zawartości chlorofilu w roślinach, wykonanie map indeksów wegatacyjnych NDVI, NDRE, ENDVI, SAVI, GDVI czy też wykonanie numerycznego modelu powierzchni.

Kolejną kamerą multispektralną producenta Micasense jest model Altum - który poszerzono dodatkowo o czujnik podczerwieni, dzięki któremu istnieje możliwość tworzenia map cieplnych rozległych obszarów. Obydwie kamery współpracują z platformami serii Matrice 200 oraz najnowszą platformą M300 RTK. Pierwszy zestaw zapewnia 25 minut lotu, zaś drugi oferuje już lot sięgający 40 minut.

Oprogramowanie: DJI Terra/Pix4D

Powyższe narzędzia są na tyle uniwersalne, że dane zebrane przy ich pomocy mogą być przetwarzane w najbardziej popularnych oprogramowaniach służących do fotogrametrii i inspekcji multispektralnych. DJI Terra jest oprogramowaniem producenckim, które pozwala nie tylko zaplanować misję i śledzić jej postęp (w tym tworzyć ortofotomapę w czasie rzeczywistym), ale i przetworzyć zebrane zdjęcia i wykonać rekonstrukcję do mapy 2D lub modeli 3D i dokonanie niezbędnych pomiarów. Dzięki obsłudze dodawania fotopunktów jesteśmy w stanie zwiększyć dokładność.

Innym oprogramowaniem godnym polecenia jest Pix4D. Jest jednym z najbardziej popularnych i zaawansowanych rozwiązań na rynku. Pozwala na wykonywanie rekonstrukcji ze zdjęć RGB, multispektralnych lub w podczerwieni. Przy wyeksportowaniu danych do chmury, istnieje możliwość postprodukcji online, która znacząco wpływa na wydajność sprzętową.

Dopasuj rozwiązanie DJI

DO SWOICH POTRZEB

Przetestuj produkty DJI w Twojej firmie, umów się na spotkanie ze specjalistami Enterprise i zobacz na żywo, jak DJI może usprawnić Twoją pracę.