Zapobieganie kradzieży drzewa

Mavic 2 Enterprise Advanced

Nielegalne wyręby oraz kradzieże drewna stanowią w dalszym ciągu istotne źródło strat dla podmiotów prywatnych jak i państwowych. Nielegalne wycinki najczęściej zdarzają się w lasach, które nie są doglądane, bądź znajdują się w znacznych odległościach od zabudowań. W niektórych miejscach, zabezpieczenie terenu, lub ciągła obserwacja mogą być niemożliwe, ze względu na ukształtowanie lub rodzaj terenu.

Na szczęście rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych pozwoli leśnikom skutecznie zabezpieczać lasy przed nielegalnymi wycinkami. Drony wyposażone w czułe kamery termowizyjne, pozwalają na loty nocne i wyznaczanie sygnatur cieplnych potencjalnych złodziei, z kolei kamery światła widzialnego wyposażone w zoom optyczny, pozwalają na obserwacje w ciągu dnia ze znacznych odległości, co zwiększa szansę na przyłapanie przestępców na gorącym uczynku.

Pierwszym- budżetowym rozwiązaniem służącym do wykrywania nielegalnej wycinki drzew jest Mavic 2 Enterprise Dual. Pozwala na obrazowanie termowizyjne w rozdzielczości 160x120 px i podgląd z kamery światła widzialnego w czasie rzeczywistym. Rejestrowany obraz z kamery RGB może być zapisywany na nośniku pamięci w 4K. Kolejnym modelem, będącym kontynuacją tej linii jest Mavic 2 Enterprise Advanced. Został wyposażony w sensor podczerwieni o rozdzielczości 640x512 px i kamerę RGB wysokiej rozdzielczości (48 megapixeli) z 32-krotnym zoomem cyfrowym- co pozwoli na obserwację z większych wysokości, co czyni go praktycznie niezauważalnym dla oka.

Matrice 300 RTK + Zenmuse H20T

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem dla Leśnictwa jest flagowy produkt DJI - M300 RTK uzbrojony w kamerę Zenmuse H20T. Zestaw ten jest w stanie wytrzymać w powietrzu 40 minut. Najnowszy wielowirnikowiec wyznacza nowe trendy jeśli chodzi o ergonomię i bezpieczeństwo lotu. Podwójny system czujników optycznych i podczerwieni zapewnia wykrywanie przeszkód z każdej strony, niezależnie od warunków oświetleniowych. Kamera Zenmuse H20T to połączenie 4 sensorów. Czujnika termowizyjnego w rozdzielczości 640x512 px, Kamery z hybrydowym zoomem optycznym x23 i zoomem cyfrowym x200 w rozdzielczości 20 MP, umożliwiającą wykonywanie ostrych zdjęć tablicy rejestracyjnej z odległości sięgającej nawet 400 metrów, oraz szerokokątnej kamery 4K oraz dalmierzem laserowym, pozwalającym na określenie współrzędnych badanego punktu.

Dopasuj rozwiązanie DJI

DO SWOICH POTRZEB

Przetestuj produkty DJI w Twojej firmie, umów się na spotkanie ze specjalistami Enterprise i zobacz na żywo, jak DJI może usprawnić Twoją pracę.