Szukaj
Close this search box.

Inwentaryzacja materiałów budowlanych

Mavic 3 Enterprise

Monitorowanie zużycia i wykonywanie inwentaryzacji materiałów budowlanych jest istotnym elementem dla odpowiedniego gospodarowania zasobami. Na ogół, nie jest to czynność, która wymaga zaawansowanych technik, lecz w przypadku placów budowy lub składowisk o rozległej powierzchni, nadzorowanie i inwentaryzacja materiałów budowlanych może stanowić nie lada wyzwanie. Wraz z rozwojem technologii obrazowanie rozległych trenerów z powietrza stało się prostsze, niż kiedykolwiek. Dzięki wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych będziemy w stanie znacznie przyspieszyć proces inwentaryzowania materiałów składowanych na placu budowy. Przy wykorzystaniu zdjęć wykonanych z powietrza, możliwe jest skonstruowanie szczegółowych map 2D oraz model 3D badanego terenu, co pozwoli na fizyczne przeliczenie elementów konstrukcyjnych, składowanych palet, a nawet obliczenie objętości kruszywa.

Mavic 3 Enterprise

Matrice 350 RTK + Zenmuse P1

Całkowicie nowym produktem, rewolucjonizującym misje mapujące oraz inwentaryzacyjne jest kamera P1, kompatybilna z flagową platformą DJI - M350 RTK. Dzięki, rozdzielczości 45MP, oraz dużemu zasięgowi platformy, możliwe jest zmapowanie terenu sięgającego powierzchni 7.5 km2 w ciągu jednego dnia.

Oprogramowanie: DJI Terra i Pix4D

Sam proces tworzenia map i modeli składa się z kilka etapów. Na początek zbieramy dane, w postaci zdjęć 2D, a następnie - wykonane zdjęcia przetwarzamy w odpowiednim oprogramowaniu. Najbardziej popularnymi programami do fotogrametrii są DJI Terra oraz Pix4D. Zależnie od możliwości programu, możemy obserwować tworzenie gotowego modelu na bieżąco, bądź po zakończeniu nalotu i zgraniu zdjęć. Na wygenerowanych mapach 2D i dokładnych modelach 3D można dokonywać pomiarów liniowych, powierzchniowych i objętościowych. Ostatnim etapem jest wygenerowanie plików w formatach, które można odtwarzać na innych programach tego typu.​

Wykorzystanie modeli i ortofotomap wykonanych powyższymi metodami pozwala na szybkie i sprawne inwentaryzowanie materiałów budowlanych. Dzięki doskonałej jakości zdjęć użytkownik jest w stanie fizycznie skatalogować materiały składowane pojedynczo, natomiast dzięki rekonstrukcji 3D i pomiarom objętości, możliwe jest przeliczanie materiałów składowanych na paletach lub monitorowanie zużycia kruszywa. Gotowe projekty mogą zostać zapisane jako dokumentacja, przekazana do archiwizacji.