fbpx

Inwentaryzacja materiałów budowlanych

Phantom 4 RTK

Monitorowanie zużycia i wykonywanie inwentaryzacji materiałów budowlanych jest istotnym elementem dla odpowiedniego gospodarowania zasobami. Na ogół, nie jest to czynność, która wymaga zaawansowanych technik, lecz w przypadku placów budowy lub składowisk o rozległej powierzchni, nadzorowanie i inwentaryzacja materiałów budowlanych może stanowić nie lada wyzwanie. Wraz z rozwojem technologii obrazowanie rozległych trenerów z powietrza stało się prostsze, niż kiedykolwiek. Dzięki wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych będziemy w stanie znacznie przyspieszyć proces inwentaryzowania materiałów składowanych na placu budowy. Przy wykorzystaniu zdjęć wykonanych z powietrza, możliwe jest skonstruowanie szczegółowych map 2D oraz model 3D badanego terenu, co pozwoli na fizyczne przeliczenie elementów konstrukcyjnych, składowanych palet, a nawet obliczenie objętości kruszywa.

Dedykowaną platformą do zadań tego typu jest Phantom 4 RTK. Wyposażony w wysokiej rozdzielczości, 1” matrycę oraz mechaniczną migawkę zapewnia doskonałej jakości zdjęcia. Zintegrowany moduł RTK jest gwarantem stabilności lotu i precyzyjnych współrzędnych naniesionych na każde zdjęcie. Dzięki relatywnie niskiej cenie jest obecnie narzędziem cieszącym się największą popularnością, wśród konsumentów.

Matrice 210 RTK + Zenmuse X7

Kolejnym rozwiązaniem służącym do wykonywania nalotów tego typu jest platforma Matrice 210 RTK oraz kamera Zenmuse X7. Kamera posiada sensor super 35 mm i umożliwia zmianę obiektywów. Dzięki modułowi RTK dron jest odporny na działanie zakłóceń elektromagnetycznych i zapewnia wysoką stabilizację lotu. Wysokiej rozdzielczości kamera pozwoli na bardzo dokładne odwzorowanie modeli 3D z najdrobniejszymi szczegółami.

Matrice 300 RTK + Zenmuse P1

Całkowicie nowym produktem, rewolucjonizującym misje mapujące oraz inwentaryzacyjne jest kamera P1, kompatybilna z flagową platformą DJI - M300 RTK. Dzięki, rozdzielczości 45MP, oraz dużemu zasięgowi platformy, możliwe jest zmapowanie terenu sięgającego powierzchni 7.5 km2 w ciągu jednego dnia.

Oprogramowanie: DJI Terra i Pix4D

Sam proces tworzenia map i modeli składa się z kilka etapów. Na początek zbieramy dane, w postaci zdjęć 2D, a następnie - wykonane zdjęcia przetwarzamy w odpowiednim oprogramowaniu. Najbardziej popularnymi programami do fotogrametrii są DJI Terra oraz Pix4D. Zależnie od możliwości programu, możemy obserwować tworzenie gotowego modelu na bieżąco, bądź po zakończeniu nalotu i zgraniu zdjęć. Na wygenerowanych mapach 2D i dokładnych modelach 3D można dokonywać pomiarów liniowych, powierzchniowych i objętościowych. Ostatnim etapem jest wygenerowanie plików w formatach, które można odtwarzać na innych programach tego typu.​

Wykorzystanie modeli i ortofotomap wykonanych powyższymi metodami pozwala na szybkie i sprawne inwentaryzowanie materiałów budowlanych. Dzięki doskonałej jakości zdjęć użytkownik jest w stanie fizycznie skatalogować materiały składowane pojedynczo, natomiast dzięki rekonstrukcji 3D i pomiarom objętości, możliwe jest przeliczanie materiałów składowanych na paletach lub monitorowanie zużycia kruszywa. Gotowe projekty mogą zostać zapisane jako dokumentacja, przekazana do archiwizacji.

Dopasuj rozwiązanie DJI

DO SWOICH POTRZEB

Przetestuj produkty DJI w Twojej firmie, umów się na spotkanie ze specjalistami Enterprise i zobacz na żywo, jak DJI może usprawnić Twoją pracę.