fbpx

Detekcja uszkodzonych paneli fotowoltaicznych

Mavic 2 Enterprise Advanced

Utrzymywanie paneli fotowoltaicznych w dobrej kondycji jest kluczowe dla zapewnienia wysokiej wydajności instalacji pozyskujących energię z promieni słonecznych. Najdrobniejsze uszkodzenia poszczególnych komórek mogą skutkować znacznym zmniejszeniem wydajności całego panelu, co w przypadku większych instalacji, przynosi wysokie straty w skali całego roku. Badanie integralności instalacji konwencjonalnymi metodami jest pracochłonne i zajmuje bardzo dużo czasu. Ponadto w przypadku rozległych farm fotowoltaicznych w nasłonecznionych regionach, technicy dokonujący inspekcji są narażeni na długotrwałą ekspozycję na wysokie temperatury. Rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych pozwolił na znaczne zwiększenie tempa przeprowadzania inspekcji. W przypadku pływających farm fotowoltaicznych niemożliwe jest wykonywanie inspekcji tradycyjnymi metodami tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa i efektywności. Zaawansowane algorytmy umożliwiają automatyzację, zaś nowe technologie obrazowania w podczerwieni w połączeniu z możliwościami wielowirnikowców sprawiają, że inspekcje paneli fotowoltaicznych nigdy nie były wygodniejsze.

Pierwszym - budżetowym rozwiązaniem jest Mavic 2 Enterprise Dual. Pozwala na obrazowanie termowizyjne w rozdzielczości 160x120 px i podgląd z kamery światła widzialnego w czasie rzeczywistym. Rejestrowany obraz z kamery RGB może być zapisywany na nośniku pamięci w 4K. Kolejnym modelem, będącym kontynuacją tej linii jest Mavic 2 Enterprise Advanced. Został wyposażony w sensor podczerwieni o rozdzielczości 640x512 px i kamerę RGB wysokiej rozdzielczości (48 megapixeli) z 32-krotnym zoomem cyfrowym. Możliwość zamocowania modułu RTK nie tylko wpływa na dokładność pozycjonowania, ale pozwala również na lot w środowisku o wysokim nasileniu promieniowania elektromagnetycznego, które negatywnie wpływa na urządzenia pokładowe i kompas platformy.

Mavic 2 Enterprise Advanced

Matrice 300 RTK + Zenmuse H20T

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem dla przemysłu jest flagowy produkt DJI - M300 RTK uzbrojony w kamerę Zenmuse H20T. Zestaw ten jest w stanie wytrzymać w powietrzu 40 minut. Najnowszy wielowirnikowiec wyznacza nowe trendy jeśli chodzi o ergonomię i bezpieczeństwo lotu. Podwójny system czujników optycznych i podczerwieni zapewnia wykrywanie przeszkód z każdej strony, niezależnie od warunków oświetleniowych. Kamera Zenmuse H20T to połączenie 4 sensorów. Czujnika termowizyjnego w rozdzielczości 640x512 px, Kamery z hybrydowym zoomem optycznym x23 i zoomem cyfrowym x200 w rozdzielczości 20 MP, szerokokątnej kamery 4K oraz dalmierzem laserowym, pozwalającym na określenie współrzędnych wskazywanego punktu. Wysoka rozdzielczość czujnika termowizyjnego pozwala na konstruowanie map ciepła badanych instalacji.

Matrice 30T

Najnowszy model Matrice 30T oferuje równowagę między mocą a mobilnością, podczas przeprowadzania inspekcji paneli fotowoltaicznych. Wbudowany sensor hybrydowy wyposażony w kamerę termowizyjną i światła dziennego, doskonale sprawdzi się podczas wizualnej oceny stanu instalacji w poszukiwaniu uszkodzeń mechanicznych, przegrzewania się z powodu braku połączenia czy silnych zabrudzeń spowodowanych przez kurz, pył lub odchody ptactwa. Obraz termowizyjny umożliwia zlokalizowanie niewidzialnych dla ludzkiego oka hot-spotów, czyli nadmiernie przegrzewających się obszarów w ogniwach fotowoltaicznych. Moduł RTK zapewnia nie tylko pozycjonowanie z dokładnością do centymetra, ale pozwala również na latanie w środowisku o wysokim promieniowaniu elektromagnetycznym.

Dopasuj rozwiązanie DJI

DO SWOICH POTRZEB

Przetestuj produkty DJI w Twojej firmie, umów się na spotkanie ze specjalistami Enterprise i zobacz na żywo, jak DJI może usprawnić Twoją pracę.