Szukaj
Close this search box.

Modele 2D i 3D terenu oraz obiektów

Mavic 3 Enterprise

Rozwój technologii sprawił, że geodeci zyskali potężne narzędzia, których mogą używać na co dzień. Wykorzystywanie bezzałogowych statków powietrznych do fotogrametrii - nauki zajmującej się odtwarzaniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów w trenie na podstawie zdjęć 2D - znacznie zwiększa efektywność działań i obniża koszty. Dokładne systemy pozycjonowania pozwalają na zredukowanie ilości koniecznych fotopunktów. Drony mogą być wykorzystywane do tworzenia ortofotomap 2D rozległych obszarów oraz tworzenia złożonych rekonstrukcji 3D.

Najbardziej popularnym narzędziem specjalistycznym jest Mavic 3 Enterprise z opcjonalnym modułem RTK, wyposażony w 20 MP kamerę z mechaniczną migawką, zapewniający stabilny lot i dokładność zawisu sięgającą 1cm. Technologia RTK pozwala na łączenie z siecią referencyjną lub bazą naziemną.

Matrice 350 RTK + Zenmuse H20T

Kolejnym rozwiązaniem służącym do wykonywania nalotów inspekcyjnych jest platforma Matrice 350 RTK wraz z kamerą Zenmuse H20T. Dualna kamera termowizyjna z kamerą światła widzialnego z zoomem optycznym sprawia, że rutynowe kontrole stanu sieci energetycznych są łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki modułowi RTK dron jest odporny na działanie zakłóceń elektromagnetycznych i zapewnia wysoką stabilizację lotu, co bezpośrednio przekłada się na szczegółowość map, modeli i zwiększa dokładność pomiaru. 

Matrice 350 RTK + Zenmuse P1

Nowe standardy w branży fotogrametrycznej zostały ustanowione, kiedy światło dzienne ujrzała pełnoklatkowa kamera P1, kompatybilna z flagową platformą DJI - M350 RTK. Dzięki, rozdzielczości 45MP, oraz dużemu zasięgowi platformy, możliwe jest zmapowanie terenu sięgającego powierzchni 7.5 km2 w ciągu jednego dnia. W przypadku modeli 3D należy wspomnieć o payloadzie Zenmuse L2. Jest to skaner laserowy, będący w stanie dokonać nawet 240.000 pomiarów w ciągu 1 sekundy. Unikalny wzór skanowania, który wykorzystuje czujnik pozwala na dokładne pokrycie badanego terenu pod różnym kątem i skuteczną penetrację wegetacji. Wbudowana kamera RGB wysokiej rozdzielczości pozwala na nałożenie tekstur na chmurę punktów i stworzenie dokładnych modeli terenu z odwzorowaniem kolorów

Oprogramowanie: DJI Terra

Dane z powyższych platform mogą służyć nie tylko do tworzenia ortofotomap 2D, pozwalając na cykliczne obrazowanie terenu i wykonywanie pomiarów w rzucie pionowym, ale i tworzenie szczegółowych modeli 3D, dzięki czemu możemy również uzyskać wgląd w szczegóły terenu oraz uzyskać model przewyższeń. Sam proces tworzenia map i modeli składa się z kilku etapów. Na początek zbieramy dane, w postaci zdjęć 2D, a następnie - wykonane zdjęcia przetwarzamy w odpowiednim oprogramowaniu. Najbardziej popularnymi programami do fotogrametrii są DJI Terra oraz Pix4D.

DJI Terra jest oprogramowaniem producenckim, które pozwala nie tylko zaplanować misję i śledzić jej postęp (w tym tworzyć ortofotomapę w czasie rzeczywistym), ale i przetworzyć zebrane zdjęcia i wykonać rekonstrukcję do mapy 2D lub modeli 3D i dokonanie niezbędnych pomiarów. Dzięki obsłudze dodawania fotopunktów jesteśmy w stanie zwiększyć dokładność.

Oprogramowanie: Pix4D

Kolejnym oprogramowaniem godnym polecenia jest Pix4D. Jest jednym z najbardziej popularnych i zaawansowanych rozwiązań na rynku. Pozwala na wykonywanie rekonstrukcji ze zdjęć wszystkich modeli dostępnych w ofercie DJI, umożliwia wykonywanie pomiarów powierzchni, objętości i wyznaczanie przekroju płaszczyzn wzniesień.