Szukaj
Close this search box.

Analiza stanu sieci ciepłowniczych

Mavic 2 Enterprise Advanced

Sieci ciepłownicze są istotnym elementem zarządzania komunalną i przemysłową gospodarką cieplną. Kluczowym czynnikiem dla integralności systemu jest, aby sieć ciepłownicza zachowywała zamknięty obieg. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne lub oznaki zużycia materiału mogą powodować przerwy w dostawach ciepła - co powoduje szczególne komplikacje i zagrożenie w okresie zimowym. Wykonywanie cyklicznych oględzin i inspekcji tradycyjnymi metodami jest niezwykle trudne i nieergonomiczne. Rurociągi często przebiegają pod ziemią lub w trudnym terenie. Jednym słowem- obrazowanie termowizyjne z poziomu gruntu często jest niemożliwe. Rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych pozwolił na stworzenie narzędzi będących rozwiązaniem powyższych problemów.

Podstawowym modelem jest Mavic 2 Enterprise Dual. Pozwala na obrazowanie termowizyjne w rozdzielczości 160x120 px i podgląd z kamery światła widzialnego w czasie rzeczywistym. Rejestrowany obraz z kamery RGB może być zapisywany na nośniku pamięci w 4K. Kolejna platforma to nowszy model -  Mavic 2 Enterprise Advanced. Został wyposażony w sensor podczerwieni o rozdzielczości 640x512 px i kamerę RGB wysokiej rozdzielczości (48 megapixeli) z 32-krotnym zoomem cyfrowym. Pozwoli na uzyskanie dokładnego obrazu z powietrza i szybkie wykrycie wszelkich uszkodzeń.  Możliwość zamocowania modułu RTK nie tylko wpływa na dokładność pozycjonowania, ale pozwala również na lot w środowisku o wysokim nasileniu promieniowania elektromagnetycznego, które negatywnie wpływa na urządzenia pokładowe i kompas platformy.

Matrice 200 RTK + Zenmuse XT2/Z30

Bardziej zaawansowane narzędzie stanowi Matrice serii 200 w połączeniu z kamerami Zenmuse XT2 i Zenmuse Z30. Platforma jest dobrze znana ze swojej niezawodności. Głowice XT2 wyposażono w czujnik termowizyjny o rozdzielczości 640x512 px z częstotliwością odświeżania 30Hz. Dla lepszych efektów dodano również kamerę RGB 4K. Dzięki kamerze z 30-krotnym zoomem optycznym możemy określić stan wizualny i udokumentować miejsca uszkodzeń, w których wykryliśmy niepożądaną sygnaturę cieplną.

Matrice 300 RTK + Zenmuse H20T

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem dla przemysłu jest flagowy produkt DJI - M300 RTK uzbrojony w kamerę Zenmuse H20T. Zestaw ten jest w stanie wytrzymać w powietrzu 40 minut. Najnowszy wielowirnikowiec wyznacza nowe trendy jeśli chodzi o ergonomię i bezpieczeństwo lotu. Podwójny system czujników optycznych i podczerwieni zapewnia wykrywanie przeszkód z każdej strony, niezależnie od warunków oświetleniowych. Kamera Zenmuse H20T to połączenie 4 sensorów. Czujnika termowizyjnego w rozdzielczości 640x512 px, Kamery z hybrydowym zoomem optycznym x23 i zoomem cyfrowym x200 w rozdzielczości 20 MP, szerokokątnej kamery 4K oraz dalmierzem laserowym, pozwalającym na określenie współrzędnych wskazywanego punktu. Jedna głowica pozwala na dokładne zinwentaryzowanie całego rurociągu i udokumentowanie rodzaju uszkodzeń.