Szukaj
Close this search box.

Zastosowania w geodezji

Rozwój technologii pozycjonowania w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych uczynił drony doskonałym wsparciem dla geodetów. Platformy DJI wyposażone w moduł RTK będące specjalistycznym narzędziami zostały wprowadzone na rynek konsumencki w 2018 roku. Dzięki zastosowaniu kamer o wysokiej rozdzielczości posiadających mechaniczną migawkę stanowią one doskonałe rozwiązanie dla fotogrametrii pozwalające uzyskać zdolność rozdzielczą (GSD) na poziomie nawet 0,7 cm/px.

Ortofotomapy

W ostatnich latach powstało wiele rozwiązań ułatwiających pracę geodetów. DJI opracował narzędzie, które w swojej kompaktowości i łatwości użytkowania nie ma sobie równych. Wielowirnikowiec DJI Mavic 3 Enterprise wyposażony w wysokiej rozdzielczości kamerę z mechaniczną migawką doskonale nadaje się do sporządzania ortofotomap i modeli 3D. Dzięki zastosowaniu opcjonalnego modułu RTK, platforma przeznaczona do fotogrametrii, są w stanie zapewnić dokładność pomiaru sięgającą nawet 1 cm. Oprogramowanie producenta umożliwia zaplanowanie misji, przeprowadzenie jej, a następnie automatyczne pobranie danych i przetworzenie ich tak, abyśmy mogli dokonywać pomiarów. Dane zbierane przez platformy DJI zapisywane są w otwartym formacie, dzięki czemu mogą być analizowane w praktycznie każdym oprogramowaniu do fotogrametrii.

Proponowane produkty:

Modele 2D i 3D terenu oraz obiektów

W przypadku fazy projektowej niemal każdej inwestycji istotny element projektu stanowi wizualizacja. Dzięki wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych w bardzo prosty sposób można przeanalizować dany teren, sporządzić jego model 2D oraz 3D, dzięki czemu jesteśmy w stanie przedstawić plan zagospodarowania. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, platformy DJI są w stanie zapewnić nawet centymetrową dokładność mapowanego terenu. Intuicyjne oprogramowanie pozwala na zaprogramowanie misji mapującej, a następnie skonstruowanie gotowego modelu terenu bądź budynku w wysokiej rozdzielczości. Otwarte formaty plików umożliwiają obróbkę danych w innych programach tego typu.

Proponowane produkty:

Chmura punktów

Chmura punktów stanowi geometryczną reprezentację skanowanego obszaru lub obiektu. Obecnie jest standardem wykorzystywanym przez geodetów w dziedzinie modelowania 3D. Dwiema podstawowymi metodami generowania chmury punktów są rekonstrukcje z nalotów fotogrametrycznych oraz skanowanie laserowe. Pierwsza metoda jest szybsza, tańsza, ale nie co mniej dokładna. Skaning laserowy tworzy zagęszczoną chmurę punktów z bardzo wysoką dokładnością. Dane pochodzące z pomiaru laserowego zajmują jednak więcej miejsca i są bardziej wymagające w przypadku tworzenia rekonstrukcji. Obydwie metody z sukcesem znajdują swoje zastosowanie w geodezji, budownictwie i projektowaniu.

Proponowane produkty:

Obliczanie objętości nasypów i hałd

Dzięki dostępnej obecnie technologii i szerokiej gamie zastosowań bezzałogowe statki powietrzne stałym się niemal obowiązkowym narzędziem pracy geodetów. W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem proponowanym przez DJI wielowirnikowce stanowią kompleksowe rozwiązanie dla profesjonalistów. Użytkownicy są w stanie zaplanować misję, a następnie przeanalizować zdobyty materiał i dokonać pomiarów odległości, pola powierzchni, a nawet objętości w przypadku modeli 3D i chmury punktów. Dzięki automatyzacji i powtarzalności misji. Inwentaryzacje hałd stały się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Proces polegający na zaplanowaniu misji, wykonaniu wylotu i stworzeniu modelu zajmuje kilka godzin. Następnie możemy wracać do rekonstrukcji terenu i dokonywać pomiarów w dowolnym momencie.

Proponowane produkty:

Nadzór archeologiczny nad inwestycjami

Dzięki wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych jesteśmy w stanie w szybki i łatwy sposób sprawować nadzór archeologiczny nad inwestycjami. Połączenie drona i specjalistycznego oprogramowania zapewnia wysoką powtarzalność wykonywanych misji, co pozwala na regularną dokumentację wykopalisk, śledzenie postępów prac oraz pozwala na dokonywanie wszelkiego rodzaju pomiarów. Od odległości, przez pola powierzchni po objętość. Dzięki zastosowaniu modułu RTK platforma jest w stanie wykonywać misje nawet w najtrudniejszym terenie bez ryzyka utraty sygnału GPS.

Proponowane produkty:

Skontaktuj się z nami w celu otrzymania oferty

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych o nowościach i promocjach na stronie enterprise.dji-ars.pl, przesłanych przez INNPRO Robert Błędowski Sp. z o.o. pod podany przeze mnie adres poczty elektronicznej.

Podane przez Ciebie powyższe dane kontaktowe przetwarzane są przez nas w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szczegółowa informacja na temat zakresu i sposobu przetwarzania danych osobowych zawarta jest w Polityce prywatności (kliknij tutaj)

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami w celu otrzymania oferty lub umówienia spotkania.