Szukaj
Close this search box.

Tworzenie dokumentacji powypadkowej

Phantom 4 RTK

W przypadku zdarzeń drogowych, bądź wypadków, w wyniku których zostali poszkodowani ludzie, bardzo ważnym jest, aby na potrzeby postępowania śledczego wykonać szczegółową dokumentację powypadkową. Tradycyjne metody polegają na fotografowaniu miejsca zdarzenia pod różnym kątem, aby można było odtworzyć całe zdarzenie w trakcie samego postępowania. Zdjęcia wykonywane w sposób konwencjonalny doskonale sprawdzają się w przypadku uchwycenia drobnych szczegółów, lecz jeśli chcemy odtworzyć samą scenerię lub obszar, w którym doszło do wypadku, wykorzystanie aparatu fotograficznego się nie sprawdzi.

Dzięki postępowi technologii obrazowania z powietrza inspektorzy i rzeczoznawcy zyskali dostęp do nowoczesnych narzędzi, pomagających w codziennej pracy. Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych umożliwia wykonywanie złożonych modeli 3D obiektów oraz tworzenie dokładnych ortofotomap. Dostępne rozwiązania pozwalają na dokonywanie pomiarów z dokładnością do 1cm. Stworzenie dokładnego modelu pozwala na wizualizację miejsca zdarzenia oraz terenów przylegających. Modele z powodzeniem mogą być wykorzystywane w animacjach i wizualizacjach.

Najbardziej popularnym narzędziem konsumenckim jest Phantom 4 RTK, wyposażony w 20 MP kamerę i moduł RTK, zapewniający stabilny lot i dokładność pomiarową rzędu 1 cm, przy zastosowaniu fotopunktów.

Matrice 300 RTK + Zenmuse P1

Dron Matrice 300 RTK z kamerą termowizyjną H20T Bezpieczeństwo publiczne

Najnowszym osiągnięciem technologicznym w dziedzinie fotogrametrii jest kamera Zenmuse P1 - pełnoklatkowa kamera o rozdzielczości 45MP, umieszczona na 3-osiowym gimbalu. Duży sensor w połączeniu z globalną migawką sprawiają, że P1 jest obecnie czołowym rozwiązaniem do mapowania i tworzenia modeli 3D z wykorzystaniem fotografii lotniczej. Kamera została zaprojektowana specjalnie z myślą o flagowej platformie przemysłowej - Matrice 300 RTK. Dzięki wysokiej wydajności akumulatorów i rozdzielczości kamery, użytkownik będzie w stanie pokryć teren o powierzchni 7.5 km2 w ciągu jednego dnia - co pozwoli nawet na szacowanie szkód powstałych na skutek klęsk żywiołowych.

Oprogramowanie: DJI Terra

Powyższe platformy są doskonałymi narzędziami dla profesjonalistów. P4 RTK zapewnia szybkość i wszechstronność, M300 RTK pozwala na wykonywanie lotów w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Doskonałym uzupełnieniem powyższych zestawów jest oprogramowanie DJI Terra, które pozwala na planowanie misji, przeprowadzanie ich, a następnie postprodukcję zebranych materiałów. Jest to kompleksowe rozwiązanie służące do wykonywania ortofotomap 2D oraz szczegółowych modeli 3D. Program pozwala nie tylko wykonać wizualizacje, ale również dokonać pomiarów obrazowanych obiektów. Wygenerowane mapy oraz modele można eksportować w otwartych formatach plików, które można następnie wykorzystywać w filmach i animacjach oraz materiałach wykorzystywanych dla potrzeb śledztwa. Dzięki zaawansowanym algorytmom połączonym z dokładnie wykonanymi zdjęciami zyskujemy wiarygodne odwzorowanie stanu rzeczywistego i wgląd w najdrobniejsze szczegóły, co z kolei pozwala na wykorzystywanie gotowych jako dokumentacji technicznej w przypadku zbierania dokumentacji powypadkowej.