Monitorowanie kondycji roślin
Phantom 4 Multispectral
Rolnictwo precyzyjne to nic innego niż gospodarstwo wspomagane komputerowo. Polega na zbieraniu i analizie obszernych danych na temat upraw i plonów w obrębie pola. Największymi zaletami regularnego badania kondycji roślin jest ograniczenie do niezbędnego minimum stosowanych nawozów i środków ochrony, zwiększenie plonowania roślin poprzez wprowadzenie precyzyjnego nawożenia oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska poprzez prowadzenie zrównoważonego rozwoju. Wszystko to jest możliwe dzięki obrazowaniu roślin w wąskich pasmach światła widzialnego i niewidzialnego, dzięki czemu można określić zawartość chlorofilu, określić fazę wzrostu rośliny, czy wyznaczyć indeksy wegetacji. Rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych i możliwość podczepienia kamer multispektralnych pod drony znacznie ułatwił zbieranie danych z pól uprawnych.
Podstawowe, a zarazem budżetowe rozwiązanie do monitorowania kondycji roślin stanowi Phantom 4 multispectral jest podstawową platformą DJI służącą do obrazowania multispektralnego. Wyposażony w 6 sensorów o rozdzielczości 2 MP i 3-osiowy gimbal stanowi łatwe i przyjazne dla użytkownika narzędzie. Wbudowany moduł RTK umożliwia połączenie z siecią RTK/RTN lub bazy naziemnej D-RTK2, dzięki czemu wykonane zdjęcia będą posiadały naniesione poprawki.
Matrice 300 RTK + Micasense RedEdge-MX / Altum
Następnym godnym polecenia narzędziem jest kamera multispektralna Micasense RedEdge-MX wyposażono wąskopasmowe filtry optyczne pozwalające na wykonanie zdjęć w pełnej rozdzielczości dla różnych zakresów pasma (niebieskiego, zielonego, czerwonego, czerwonej krawędzi i bliskiej podczerwieni). Kamera umożliwia określenie wskaźników zawartości chlorofilu w roślinach, wykonanie map indeksów wegatacyjnych NDVI, NDRE, ENDVI, SAVI, GDVI czy też wykonanie numerycznego modelu powierzchni.
Kolejną kamerą multispektralną producenta Micasense jest model Altum - który poszerzono dodatkowo o czujnik podczerwieni, dzięki któremu istnieje możliwość tworzenia map cieplnych rozległych obszarów. Obydwie kamery współpracują z platformami serii Matrice 200 oraz najnowszą platformą M300 RTK. Pierwszy zestaw zapewnia 25 minut lotu, zaś drugi oferuje już lot sięgający 40 minut.
Oprogramowanie: DJI Terra
Powyższe narzędzia są na tyle uniwersalne, że dane zebrane przy ich pomocy mogą być przetwarzane w najbardziej popularnych oprogramowaniach służących do fotogrametrii i inspekcji multispektralnych. DJI Terra jest oprogramowaniem producenckim, które pozwala nie tylko zaplanować misję i śledzić jej postęp (w tym tworzyć ortofotomapę w czasie rzeczywistym), ale i przetworzyć zebrane zdjęcia i wykonać rekonstrukcję do mapy 2D lub modeli 3D i dokonanie niezbędnych pomiarów. Dzięki obsłudze dodawania fotopunktów jesteśmy w stanie zwiększyć dokładność.
Oprogramowanie: Pix4D
Innym oprogramowaniem godnym polecenia jest Pix4D. Jest jednym z najbardziej popularnych i zaawansowanych rozwiązań na rynku. Pozwala na wykonywanie rekonstrukcji ze zdjęć RGB, multispektralnych lub w podczerwieni. Przy wyeksportowaniu danych do chmury, istnieje możliwość postprodukcji online, która znacząco wpływa na wydajność sprzętową.
Umów się na pokaz
Formularz kontaktowy
Masz pytania? Zadzwoń.
Nasi konsultanci