Szukaj
Close this search box.

Detekcja uszkodzonych paneli fotowoltaicznych

Mavic 3 Thermal

Utrzymywanie paneli fotowoltaicznych w dobrej kondycji jest kluczowe dla zapewnienia wysokiej wydajności instalacji pozyskujących energię z promieni słonecznych. Najdrobniejsze uszkodzenia poszczególnych komórek mogą skutkować znacznym zmniejszeniem wydajności całego panelu, co w przypadku większych instalacji, przynosi wysokie straty w skali całego roku. Badanie integralności instalacji konwencjonalnymi metodami jest pracochłonne i zajmuje bardzo dużo czasu. Ponadto w przypadku rozległych farm fotowoltaicznych w nasłonecznionych regionach, technicy dokonujący inspekcji są narażeni na długotrwałą ekspozycję na wysokie temperatury. Rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych pozwolił na znaczne zwiększenie tempa przeprowadzania inspekcji. W przypadku pływających farm fotowoltaicznych niemożliwe jest wykonywanie inspekcji tradycyjnymi metodami tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa i efektywności. Zaawansowane algorytmy umożliwiają automatyzację, zaś nowe technologie obrazowania w podczerwieni w połączeniu z możliwościami wielowirnikowców sprawiają, że inspekcje paneli fotowoltaicznych nigdy nie były wygodniejsze.

Najbardziej podstawowym narzędziem, które można wykorzystywać do inspekcji farm fotowoltaicznych jest Mavic 3 Thermal. Wyposażony w kamerę termowizyjną i światła dziennego, jest kompaktowym rozwiązaniem oferującym doskonałą jakość podglądu dzięki 56-krotnemu zoomowi cyfrowemu. Sensor termowizyjny 12 MP o rozdzielczości 640x512 px pozwoli na bezproblemowe prowadzenie obserwacji pod osłoną nocy. Dron może zostać wyposażony w opcjonalny moduł RTK, który pozwoli na stabilny zawis i odporność na promieniowanie elektromagnetyczne, które utrudnia pracę kompasu

Matrice 350 RTK + Zenmuse H20T

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem dla przemysłu jest flagowy produkt DJI - M350 RTK uzbrojony w kamerę Zenmuse H20T. Zestaw ten jest w stanie wytrzymać w powietrzu 40 minut. Najnowszy wielowirnikowiec wyznacza nowe trendy jeśli chodzi o ergonomię i bezpieczeństwo lotu. Podwójny system czujników optycznych i podczerwieni zapewnia wykrywanie przeszkód z każdej strony, niezależnie od warunków oświetleniowych. Kamera Zenmuse H20T to połączenie 4 sensorów. Czujnika termowizyjnego w rozdzielczości 640x512 px, Kamery z hybrydowym zoomem optycznym x23 i zoomem cyfrowym x200 w rozdzielczości 20 MP, szerokokątnej kamery 4K oraz dalmierzem laserowym, pozwalającym na określenie współrzędnych wskazywanego punktu. Wysoka rozdzielczość czujnika termowizyjnego pozwala na konstruowanie map ciepła badanych instalacji.

Matrice 30T

Najnowszy model Matrice 30T oferuje równowagę między mocą a mobilnością, podczas przeprowadzania inspekcji paneli fotowoltaicznych. Wbudowany sensor hybrydowy wyposażony w kamerę termowizyjną i światła dziennego, doskonale sprawdzi się podczas wizualnej oceny stanu instalacji w poszukiwaniu uszkodzeń mechanicznych, przegrzewania się z powodu braku połączenia czy silnych zabrudzeń spowodowanych przez kurz, pył lub odchody ptactwa. Obraz termowizyjny umożliwia zlokalizowanie niewidzialnych dla ludzkiego oka hot-spotów, czyli nadmiernie przegrzewających się obszarów w ogniwach fotowoltaicznych. Moduł RTK zapewnia nie tylko pozycjonowanie z dokładnością do centymetra, ale pozwala również na latanie w środowisku o wysokim promieniowaniu elektromagnetycznym.