Szukaj
Close this search box.

Dokumentacja postępów budowy

Mavic 3 Enterprise

Przy realizacji dużych projektów i inwestycji, istotne jest, aby wszystkie prace przebiegały zgodnie z harmonogramem. Wszelkie odstępstwa od z góry założonego planu narażają wykonawcę na dotkliwe kary. Rozwój technologii umożliwia wykonywanie zdjęć wysokiej rozdzielczości z powietrza, dzięki czemu wykonawca jest w stanie regularnie śledzić postępy prac. Fotogrametria polega na odtwarzaniu kształtów i wymiarów na podstawie zebranych fotografii. Dzięki zastosowaniu bezzałogowych statków powietrznych jesteśmy w stanie znacznie przyspieszyć proces pozyskiwania danych.

Dedykowaną platformą do zadań tego typu jest Mavic 3 Enterprise z opcjonalnym modułem RTK. Kamera z sensorem 20 MP i mechaniczną migawką oraz opcjonalny moduł RTK, zapewniają wysoką jakość zdjęć, stabilny lot i dokładność zawisu sięgającą 1 cm. Jest to doskonałe narzędzie do wykonania nalotu fotogrametrycznego nad badanym obszarem i dokumentowania postępów budowy.

Matrice 350 RTK + Zenmuse P1

Nowe standardy w branży fotogrametrycznej zostały ustanowione, kiedy światło dzienne ujrzała pełnoklatkowa kamera P1, kompatybilna z flagową platformą DJI- M300 RTK. Dzięki, rozdzielczości 45MP, oraz dużemu zasięgowi platformy, możliwe jest zmapowanie terenu sięgającego powierzchni 7.5 km2 w ciągu jednego dnia.

Oprogramowanie: DJI Terra

Zdjęcia z powyższych rozwiązań mogą służyć nie tylko do tworzenia ortofotomap 2D, pozwalając na cykliczne obrazowanie terenu budowy w rzucie pionowym, ale i na tworzenie szczegółowych modeli 3D, dzięki czemu możemy również uzyskać wgląd w szczegóły i uzyskać model przewyższeń. Sam proces tworzenia map i modeli składa się z kilku etapów. Na początek zbieramy dane, w postaci zdjęć 2D, a następnie - wykonane zdjęcia przetwarzamy w odpowiednim oprogramowaniu. Najbardziej popularnymi programami do fotogrametrii są DJI Terra oraz Pix4D. Zależnie od możliwości programu, możemy obserwować tworzenie gotowego modelu na bieżąco, bądź po zakończeniu nalotu i zgraniu zdjęć. Obydwa programy pozwalają na nanoszenie fotopunktów (GCP), które wpływają na zwiększenie dokładności pomiarowej. Na wygenerowanych mapach 2D i dokładnych modelach 3D można dokonywać pomiarów liniowych, powierzchniowych i objętościowych terenu. Ostatnim etapem jest wygenerowanie plików w formatach, które można odtwarzać na innych programach tego typu. Odpowiednio skatalogowane misje pozwalają na szybki dostęp do ujęć placu budowy z dowolnego okresu. Wysokiej rozdzielczości mapy pozwalają na dokładną ocenę stanu rzeczywistego obiektu i zweryfikowanie, czy niczego nie przeoczono. Archiwizowane zdjęcia i mapy mogą stanowić istotny element dokumentacji budowlanej.