Szukaj
Close this search box.

Zabezpieczenie kontrolowanych stref powietrznych

DJI Aeroscope

Popularyzacja technologii i łatwy dostęp do bezzałogowych statków powietrznych sprawiła, że służby zapewniające bezpieczeństwo muszą stawić czoło nowemu problemowi - naruszeniu prywatności i stref powietrznych. Zagrożenie jest wysokie, szczególnie w przypadku lotnisk i infrastruktury krytycznej. DJI, będący producentem niemal 70% sprzedawanych i wykorzystywanych dronów na świecie, potraktował ten problem bardzo poważnie. Koniecznym było stworzenie systemu, który pozwoli na identyfikację i lokalizację dronów znajdujących się w powietrzu.

Aeroscope jest urządzeniem, które skutecznie eliminuje problem “niezauważalności” dronów, ponieważ odbiera sygnały wysyłane przez wszystkie drony DJI znajdujące się w zasięgu działania urządzenia. Występuje w wersji stacjonarnej, która oferuje od 20-50 km zasięgu, oraz mobilnej, która zapewnia obserwację w promieniu 5 km od urządzenia. Obydwa modele działają na tej samej zasadzie. W momencie odebrania sygnału radiowego BSP, urządzenie informuje użytkownika oraz umożliwia odczytanie danych telemetrycznych takich jak: nazwa modelu, numer seryjny, aktualne położenie, wysokość, prędkość, miejsce startu i pozycję operatora. Dzięki powyższym danym, można przeanalizować tor lotu i podjąć decyzję o podjęciu interwencji zanim dron faktycznie naruszy zabezpieczony obszar. Wszystkie odebrane transmisje zostają zapisane w historii urządzenia, co pozwala późniejsze odtworzenie ich w formie zapisu “z czarnej skrzynki”. Podmiotami wykorzystującymi powyższe rozwiązanie są między innymi Urząd Lotnictwa Cywilnego i Policja.

System w wersji stacjonarnej sprawdzi się idealnie do stałego zabezpieczenia obiektów strategicznych takich jak: porty, lotniska, rafinerie czy budynki rządowe. Do uruchomienia wystarczy zasilanie AC 240V lub DC 24V. i przewód ethernet który w razie potrzeby może być zastąpiony specjalnym modemem LTE. Administrator systemu ma możliwość spięcia kilku anten w siatkę obejmującą duże obszary. Zastosowanie kilkudziesięciu anten rozmieszczonych wzdłuż granicy może skutecznie ograniczyć przemyt do którego coraz częściej wykorzystywane są bezzałogowce. Służby bezpieczeństwa stosująć snteny na obiektach objętych ochroną mogą w prosty sposób zabezpieczyć również przestrzeń powietrzną w ich pobliżu.

Wersja stacjonarna pozwala na pracę w chmurze producenta lub na lokalnym serwerze, dzięki czemu można dowolnie konfigurować urządzenie. Panel obsługi systemu stacjonarnego pozwala na wyznaczenie stref i ustanawianie indywidualnych reguł zgłaszania obecności BSP dzięki czemu odpowiednie komórki mogą być informowane automatycznie przez system np powiadomieniem mailowym. Pakiet narzędzi SDK pozwala na integrację z innymi systemami bezpieczeństwa.