Szukaj
Close this search box.

Transport materiałów medycznych

Matrice 300 RTK

Stale zwiększające się natężenie ruchu miejskiego negatywnie oddziałuje na sprawną komunikację służby zdrowia. Niekiedy przedostanie się między placówkami lub dotarcie do osób chorych jest znacznie wydłużone, co może mieć decydujący wpływ na ich stan zdrowia lub nawet życie. Rozwiązanie tkwi w znalezieniu szybszej, wolnej od korków drogi. Idealnym wyjściem okazuje się transport powietrzny.

Śmigłowce i samoloty odgrywają dziś ważną rolę w transporcie medycznym. Powoduje to jednak znaczny wzrost kosztów, a ze względu na rozmiary maszyn nie zawsze okazuje się skuteczne. Co więcej, błyskawicznie rozwijająca się technika sprawiła, że to właśnie drony coraz częściej biorą udział w przenoszeniu odpowiednich materiałów pomiędzy sąsiadującymi ze sobą szpitalami.

Natężenie ruchu drogowego nierzadko skutkuje tym, że pokonanie odcinka o długości kilku kilometrów trwa nawet godzinę. Jest to zdecydowanie za dużo w wypadku ratowania ludzkiego życia. Istnieje jednak doskonałe rozwiązanie podobnych problemów - drony z serii Matrice 300 RTK umożliwiają stosowanie specjalnych pojemników do transportu ładunków o wadze do 2,7 kg. Wyróżniają się także czasem lotu przekraczającym 40 minut oraz wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Wszystko to sprawia, że za ich pomocą można na tym samym dystansie dostarczyć leki lub krew potrzebną do transfuzji w zaledwie kilka minut - niezależnie od pogody.

Systemy zrzutu dedykowane dla platformy M300 RTK umożliwiają też szybszy transport materiałów medycznych lub na przykład defibrylatorów AED podczas akcji ratunkowych w trudnym terenie. Dotarcie ludzi i pojazdów naziemnych w podobne miejsca może trwać nawet kilka lub kilkanaście godzin - jeżeli przez ten czas osoby poszkodowane nie mają zapewnionych odpowiednich środków, z każdą kolejną minutą tracą szanse na przeżycie. Zastosowanie drona pomaga im przetrwać podczas oczekiwania na ekipę ratunkową.

W dobie pandemii użycie dronów do transportu szczepionek lub próbek do badań pozwoliło zminimalizować ryzyko zakażenia kolejnych osób poprzez ograniczenie bezpośredniego kontaktu. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych, gdzie dotarcie do chorych trwa dłużej niż zwykle.