Szukaj
Close this search box.

Lokalizacja źródła ognia

Mavic 2 Enterprise Advanced

Dbając o bezpieczeństwo lasów, należy mieć na uwadze zagrożenia pożarowe, szczególnie w okresie wczesnej wiosny i lata. Po zimie, kiedy przychodzi ocieplenie, w lesie znajduje się duża ilość łatwopalnych materiałów takich jak opadłe liście, sucha roślinność dna lasu czy chrust. Podczas rozwoju roślinności runa lesnego, zagrożenia pożarowe maleją. W miesiącach letnich trwa pełnia wegetacji roślin. Jednak, w wyniku silnego działania promieni słonecznych, zagrożenie pożarowe lasu może wzrosnąć. Utrzymujące się wysokie temperatury bez opadów powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu. Każda iskra jest potencjalnym zagrożeniem. W odpowiedzialnym zarządzaniu gospodarką leśną, bardzo ważne jest, aby dostatecznie szybko wykryć wszelkie miejsca zagrożone pożarem. Mogą to być polany, w których sucha ziemia nieopodal ściółko potrafi sięgać nawet 70°C lub runo leśne.

Dynamiczny rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych pozwoli leśnikom i strażakom skutecznie zabezpieczać lasy przed pożarami. Drony wyposażone w czułe kamery termowizyjne, pozwalają na dokładne określenie rejonów dotkniętych zagrożeniem pożarowym lub zmierzyć temperaturę ściółki z dokładnością do 1 stopnia.

Podstawowym narzędziem, które można wykorzystywać do wykrywania zagrożeń pożarowych jest Mavic 2 Enterprise Advanced. Wyposażony w dwie kamery, jest kompaktowym rozwiązaniem oferującym doskonałą jakość podglądu dzięki 32-krotnemu zoomowi cyfrowemu oraz widok w pasmach podczerwieni, wykorzystując kamerę termowizyjną o rozdzielczości 640x512 px. Dron posiada również moduł RTK, który pozwoli na stabilny zawis i odporność na promieniowanie elektromagnetyczne, które utrudnia pracę kompasu. W znajdziemy między innymi głośnik, pozwalający na przekazywanie wiadomości dźwiękowych lub komunikatów na znaczne odległości, co może okazać się doskonałym wsparciem, w przypadku zauważenia nieodpowiedzialnych turystów, rozpalających ognisko.

Matrice 300 RTK + Zenmuse H20T

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem do tych celów jest flagowy produkt DJI - M300 RTK uzbrojony w kamerę Zenmuse H20T. Zestaw ten jest w stanie wytrzymać w powietrzu 40 minut. Najnowszy wielowirnikowiec wyznacza nowe trendy jeśli chodzi o ergonomię i bezpieczeństwo lotu. Podwójny system czujników optycznych i podczerwieni zapewnia wykrywanie przeszkód z każdej strony, niezależnie od warunków oświetleniowych. Kamera Zenmuse H20T to połączenie 4 sensorów. Czujnika termowizyjnego w rozdzielczości 640x512 px, Kamery z hybrydowym zoomem optycznym x23 i zoomem cyfrowym x200 w rozdzielczości 20 MP, szerokokątnej kamery 4K oraz dalmierzem laserowym, pozwalającym na określenie współrzędnych badanego punktu. Wysoka rozdzielczość czujnika termowizyjnego pozwala na konstruowanie map cieplnych badanego terenu, dzięki czemu można stworzyć dokumentację większych obszarów.