Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Mavic 2 Enterprise doskonałe narzędzie do walki z SARS-CoV-2

Kiedy w grudniu 2019 roku pojawiły się pierwsze wzmianki o wirusie pustoszącym targ w Chińskim mieście Wuchan, nikt nie spodziewał się, że sytuacja ta rozrośnie się do światowej skali kryzysu epidemiologicznego. Szacuje się, ze zachorowało do tej pory ponad 350 tys. osób, z czego 15 tys. nie udało się wygrać z chorobą. Te druzgocące liczby wymogły na rządach wielu państw wprowadzenie stanu wyjątkowego, lub też kwarantanny na terenie całego kraju. Co prawda kryzys w Chinach udało się już zażegnać, niestety w niektórych rejonach świata pandemia dopiero nabiera na sile. Największy na świecie producent dronów- DJI postanowił wykorzystać swoją technologię do walki z wirusem na terenie Chin, o czym wspominaliśmy w tym artykule. Służby mundurowe z całego świata postanowiły wykorzystać sprawdzone wcześniej metody i podjęto decyzję o wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych chociażby do pomocy przy utrzymywaniu kwarantanny.

Mavic 2 Enterprise- kompaktowy i wielozadaniowy

Linia Mavic 2 Enterprise dzieli się na dwa drony- wersję Mavic 2 Enterprise Dual i Mavic 2 Enterprise zoom. Obydwie platformy cechują się bardzo kompaktowymi rozmiarami. Po złożeniu, zajmują niewiele miejsca- rozłożenie zaś i przygotowanie platformy do lotu zajmuje niespełna 2 minuty. Wspólną cechą obydwu produktów jest zestaw 3 akcesoriów, które otrzymujemy w zestawie. Reflektor, sygnalizator świetlny i głośnik.

Drony u boku służb mundurowych

W przypadku wprowadzenia kwarantanny na terenie danego kraju, ogromnym problemem jest skuteczne i efektywne wykorzystanie zasobów ludzkich. Należy pamiętać, że jednostki policji oraz straży pożarnej dysponują ograniczonymi możliwościami, jeśli chodzi funkcjonariuszy. Szczególnie, kiedy należy skontrolować, czy ludzie przestrzegają zasad kwarantanny.

Reflektor

Sięgający do 30 metrów reflektor LED pozwala na swobodne operacje dronem w nocy. Doświetlenie terenu lub wskazywanie drogi służbom ratowniczym pozwala na swobodne działanie w trudnych warunkach. W połączeniu z kamerą typu zoom, kontrola, obserwacja osób i mienia pod osłoną nocy jest o wiele bardziej efektywna i bezpieczna z dużej odległości bez narażania na niebezpieczeństwo służby ratowniczej.

Głośnik

Dzięki zastosowaniu głośnika w Mavic 2 Enterprise, można wznieść drona na wysokość okien a następnie nadać komunikat głosowy lub wybrać nagrany wcześniej plik w celu jego odtworzenia, dzięki czemu ludzie będą mogli zbliżyć się do okna, by potwierdzić odbywaną kwarantannę. Zasięg głośnika w otwartym terenie to nawet 150 metrów. Jest to sposób, który bardzo ułatwia pracę mundurowym nie narażając ich na niebezpieczeństwo. Drony wyposażone w głośnik są również wykorzystywane do przypominania o zakazie gromadzenia się większej grupy ludzi w jednym miejscu lub przekazywania informacji o najbliższych punktach świadczących pomoc medyczną.

2-krotny zoom optyczny

Dzięki zastosowaniu 2-krotnego zoomu optycznego i 3-krotnego cyfrowego w modelu Mavic 2 Enterprise zoom, nie zachodzi potrzeba zbliżania się do obserwowanych osób, gdyż możemy zrobić to z większej odległości nie narażając się na kontakt z osobami przebywającymi na kwarantannie. Prowadzenie dokładnej obserwacji umożliwia późniejsze zabezpieczenie materiału do postępowań dowodowych.

Termowizja

Bardzo przydatnym narzędziem zdaje się również być termowizja. Okazuje się, że Mavic 2 Enterprise Dual wyposażony w kamerę termowizyjną z sensorem o rozmiarach 160x120px jest skuteczną platformą służącą do pomiaru temperatury ciała człowieka na odległość. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej modernizacji, o której wspominaliśmy w jednym z poprzednich artykułów (Drony a koronawirus), możliwe jest zmierzenie temperatury czoła człowieka z odłegłości 3-5 metrów z dokładnością do 0.5°C. Pozwala to na szybką wstępną selekcję i znalezienie w grupie ludzi osoby z gorączką, co może wskazywać na infekcję wywołaną wirusem SARS-CoV-2.

Aparatura z wbudowanym wyświetlaczem

Dzięki wbudowanemu, przejrzystemu i jasnemu wyświetlaczowi w aparaturze typu Smart Controller, doskonale widzimy obraz z drona. Wyświetlacz ma wyjątkowo podwyższoną jasność co wspomaga pracę w warunkach o dużym nasłonecznieniu. Kompaktowa budowa eliminuje korzystanie z dodatkowych monitorów i smartfonów.

Skuteczne narzędzia- szybka reakcja

Drony z sukcesem wykorzystano do zażegnania kryzysowej sytuacji w Chinach. Obecnie wykorzystuje je między innymi rząd Francji i Hiszpanii. Mamy nadzieję, że mając wszystkie informacje i doświadczenia, które organy zarządzania kryzysowego w Chinach nabyły w trakcie walki z chorobą i dzięki zintegrowaniu nowej technologii do prowadzenia codziennych działań, w pozostałych rejonach świata dotkniętych kryzysem uda się ograniczyć rozprzestrzenianie pandemii i położyć jej kres w krótszym czasie.

DJI Mavic 2 Enterprise

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]