Szukaj
Close this search box.

Obliczanie objętości nasypów i hałd

Mavic 3 Enterprise

Kontrola urobku na placu budowy jest bardzo często pomijana w procesie budowlanym. Wynika to zazwyczaj z niewiedzy inwestora i jest często wykorzystywane przez nieuczciwych wykonawców. Rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych umożliwia wykonywanie regularnych inspekcji i inwentaryzacji nie tylko urobku, ale i obliczania objętości kruszywa, hałdy węgla, żwiru, miału węglowego, piasku, czy humusu, Pomiary służą przede wszystkim do oszacowania ilości posiadanego materiału; w celu porównania rzeczywistej objętości masy, a co za tym idzie do porównania masy danego materiału, z dokumentacją i rejestrami przewozowymi.

Wyposażony w wysokiej rozdzielczości matrycę oraz mechaniczną migawkę zapewnia doskonałej jakości zdjęcia. Opcjonalny moduł RTK zapewnia stabilności lotu i naniesienie precyzyjnych współrzędnych na każde zdjęcie. Dzięki najlepszemu stosunkowi ceny do możliwości, jest obecnie narzędziem cieszącym się największą popularnością, wśród geodetów i inspektorów zajmującymi się pomiarami.

Matrice 350 RTK + Zenmuse P1/L1

Całkowicie nowym produktem, rewolucjonizującym misje mapujące oraz inwentaryzacyjne jest kamera P1, kompatybilna z flagową platformą DJI - M350 RTK. Dzięki, rozdzielczości 45MP, oraz dużemu zasięgowi platformy, możliwe jest zmapowanie terenu sięgającego powierzchni 7.5 km2 w ciągu jednego dnia.

W przypadku trudno dostępnego terenu, gdzie mamy do czynienia z obfitą wegetacją jedynym słusznym wyborem będzie głowica wyposażona w skaner LIDAR. Zenmuse L2 jest skanerem laserowym, będącym w stanie dokonać nawet 240.000 pomiarów w ciągu 1 sekundy. Unikalny wzór skanowania, który wykorzystuje czujnik pozwala na dokładne pokrycie badanego terenu pod różnym kątem i skuteczną penetrację wegetacji. Wbudowana kamera RGB wysokiej rozdzielczości pozwala na nałożenie tekstur na chmurę punktów i stworzenie dokładnych modeli terenu z odwzorowaniem kolorów.

Oprogramowanie: DJI Terra oraz Pix4D

Proces tworzenia modeli służących do obliczania objętości składa się z kilka etapów. Na początek zbieramy dane, w postaci zdjęć 2D lub dane z lasera, a następnie - wykonane zdjęcia przetwarzamy w odpowiednim oprogramowaniu. Najbardziej popularnymi programami do fotogrametrii są DJI Terra oraz Pix4D. Zależnie od możliwości programu, możemy obserwować tworzenie gotowego modelu na bieżąco, bądź po zakończeniu nalotu i zgraniu zdjęć. Na dokładnych modelach 3D można dokonywać pomiarów liniowych, powierzchniowych i objętościowych. Ostatnim etapem jest wygenerowanie plików w formatach, które można odtwarzać na innych programach ze środowiska GIS.