Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Wykorzystanie dronów DJI w rolnictwie precyzyjnym

Jak drony rolnicze DJI usprawniają pracę rolników

Dawniej rolnictwo opierało się w dużej mierze na przypuszczeniach: Jak będzie wyglądała pogoda? Jakich plonów można się będzie spodziewać?

Z biegiem lat rolnicy znaleźli innowacyjne sposoby, aby odpowiedzieć na te pytania za pomocą nowych technologii. Drony rolnicze są kolejnym krokiem w tym procesie. Drony rolnicze mogą być wykorzystywane do wszystkiego – od rolnictwa precyzyjnego, przez efektywne rozprowadzanie środków chwastobójczych lub nawozów, po optymalizację zarządzania polem. Rezultaty obejmują obniżenie kosztów operacyjnych, poprawę jakości upraw i zwiększenie wydajności.

Szybko zmieniający się świat rolnictwa

Dzisiejsze działania rolnicze wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Nowa technologia pozwoliła dzisiejszym producentom zoptymalizować każdy element ich działalności – od oprysków na polach po cykle uprawowe i zdrowie upraw.

Duża część tej transformacji jest przypisana dronom i innym rodzajom bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Dzięki dronom rolniczym rolnicy otrzymują dogłębną analizę danych, możliwość planowania misji, a także nowe narzędzia zdolne do wykonywania ciężkiej pracy.

Niezależnie od tego, czy jesteś niezależnym rolnikiem, czy prowadzisz większą organizację, wykorzystanie dronów może pomóc Ci zrealizować wcześniej nieosiągalne cele związane ze zbiorami i uzyskać więcej plonów przy mniejszej ilości zasobów. Odpowiedni dron może pomóc w wielu procesach, na przykład w wydajnym opryskiwaniu upraw i mapowaniu pól.

system rozsiewania 3.0 agras t10 rozsiewacz nawozu dron do rozsiewania siewu
DJI Agras T10 z systemem rozsiewania

Opryskiwanie pola za pomocą drona

Linia dronów do oprysków Agras od DJI może pomóc w precyzyjnym wykonaniu następujących czynności:

  • Nawożenie
  • Zwalczanie chwastów
  • Zwalczanie grzybów
  • Stosowanie pestycydów
  • Rozsiewania nasion
  • Stosowanie środków suszących

Powyższe zastosowania są stałym wyzwaniem dla każdego hodowcy. Oprysk zbyt dużą ilością koncentratu w jednym miejscu powoduje dodatkowe koszty i potencjalnie obniża jakość plonów. Zbyt niskie stężenie powoduje natomiast, że uprawy są narażone na zarastanie chwastami, niedożywienie, inwazję owadów lub atak innych drapieżników, co potencjalnie obniża wielkość plonów.

Jednak odpowiednie drony rolnicze do oprysku mogą równomiernie i skutecznie rozprowadzać środki chemiczne.

Rezultaty? Lepsza jakość upraw i wyższy wskaźnik plonów bez intensywnej pracy fizycznej. Drony DJI mogą być wykorzystywane do prawie każdego rodzaju upraw, w tym ryżu, pszenicy, kukurydzy, drzew cytrusowych, bawełny i wielu innych.

zdjęcie agrasa t10 od góry podczas oprysku pola kukurydzy

Oprócz pokrycia większej powierzchni przy mniejszym nakładzie finansowym, opryskiwanie dronem może przynieść duże korzyści dla środowiska. Drony mogą bardziej efektywnie rozprowadzać pestycydy, dzięki czemu zużyje się ich mniej dla tego samego ogólnego efektu. Wysiewanie nasion za pomocą dronów może również pomóc zmaksymalizować efektywne wykorzystanie Twojej ziemi. Wraz ze zmianami klimatycznymi i rozwojem oczekuje się, że całkowita ilość ziemi globalnie dostępnej dla rolnictwa zostanie zmniejszona, efektywne wykorzystanie ziemi będzie kluczem do utrzymania udanych wyników w nadchodzących latach.

Pozyskiwanie danych dronami w rolnictwie precyzyjnym

Inteligentny oprysk i siew to nie jedyne sposoby na zwiększenie ogólnej wydajności rolnictwa, obniżenie kosztów lub zwiększenie plonów. Drony mogą być również wykorzystywane do mapowania obszaru i opracowywania nowych rozwiązań – eliminując domysły z wielu etapów procesu uprawy.

dron pantom 4 multispectral do tworzenia map rgb i ndvi
Dron DJI P4 Multispectral

Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest technologia teledetekcji, która odbiera promieniowanie z powierzchni ziemi i może śledzić wszystko, od cech fizycznych do ilości ciepła generowanego przez dany obszar. Najlepsze drony do mapowania rolnictwa posuwają tę koncepcję dalej, stosując tzw. obrazowanie multispektralne. Oznacza to, że mogą one przechwytywać światło zarówno widzialne, jak i niewidzialne w określonym zakresie. Poniżej przedstawiamy dwa kluczowe rodzaje map, które można utworzyć za pomocą tego rodzaju drona:

  • Mapy RGB: Nawet podstawowa mapa Red Green Blue (RGB) może zaoferować najświeższe informacje. Mapy te pozwalają dokładnie zobaczyć, ile ziemi masz do uprawy z dokładnością do centymetra i pomagają w monitorowaniu upraw przez dłuższy okres czasu, pomagając dostosować się z sezonu na sezon.
  • Mapy NDVI: Normalized Difference Vegetation Index (NDVI) posuwa się o krok dalej w stosunku do map RGB. Mapa ta pokazuje ilość światła podczerwonego odbitego na danym obszarze, co jest wskaźnikiem niedożywienia i suszy. Według firmy analitycznej Gro Intelligence, ten rodzaj zbierania danych może być wykorzystywany do wykrywania problematycznych upraw nawet na dwa tygodnie przed pojawieniem się fizycznych oznak, co czyni go nieocenionym narzędziem dla rolników próbujących dokładnie przewidzieć wielkość plonów.
porównanie map RGB i NDVI wykonanych dronem DJI P4 Multispectral
Różnica między mapą RGB i NDVI

Najlepsze drony rolnicze i ładunki użytkowe

Gdy szukasz najlepszej technologii rolniczej, potrzebujesz dronów i ładunków użytkowych DJI. Nasze rozwiązania są projektowane z myślą o potrzebach hodowców. Do tej pory drony DJI opryskały ponad 350,000 kilometrów kwadratowych, a to tylko na podstawie danych, które zostały przekazane bezpośrednio przez użytkowników.

Do naszych najlepszych dronów rolniczych należą:

Agras T30 lub T10

Najnowszy dron rolniczy Agras T30 jest idealnym rozwiązaniem do opryskiwania większych pól dzięki pojemności 40 kg, wydajności do 50 kg na minutę, szerokości rozrzutu nasion do 7 metrów i wydajności siewu 1 tony na godzinę. Przekłada się to na możliwość obsłużenia do 40 akrów w ciągu godziny.

Potężny T30 nie jest jednak jedynym dronem rolniczym do oprysku. Model Agras T10 również oferuje możliwości opryskiwania upraw i wysiewu nasion, jest jednak dostosowany do pracy na małych i średnich polach.

Phantom 4 RTK

Podczas gdy linia Agras została zaprojektowana z myślą o opryskiwaniu pól, Phantom 4 RTK jest idealnym narzędziem do mapowania pól. Ten dron może pomóc w generowaniu precyzyjnych map dzięki modułowi RTK, który jest zintegrowany bezpośrednio z dronem. Nowy system TimeSync nieustannie pozycjonuje kontroler lotu, kamerę i moduł RTK, aby uzyskać dokładne dane o położeniu, którym możesz zaufać. Ten dron jest doskonałym uzupełnieniem każdej pracy geodezyjnej, od gospodarstwa rolnego po plac budowy.

P4 Multispectral

Zaprojektowany z myślą o sektorze rolniczym, P4 Multispectral to narzędzie wykorzystujące obrazowanie multispektralne pozwalające uzyskać natychmiastowy wgląd w kondycję roślin. Funkcje obejmują zintegrowany spektralny czujnik światła słonecznego i moduł RTK, który pozwala na pomiary z dokładnością co do centymetra.

Oprócz dronów, DJI oferuje również specyficzne dla rolnictwa ładunki użytkowe zaprojektowane tak, aby sprostać niektórym z największych wyzwań w tym sektorze:

System wysiewu 3.0

Zaprojektowany do idealnej współpracy z dronem rolniczym DJI, system wysiewu 3.0 oferuje wydajną, niezawodną i stabilną pracę podczas dozowania suchego materiału. Szybkość podawania materiału jest dokładnie kontrolowana przez wbudowane urządzenie mieszające. Użyj dedykowanej aplikacji, aby ustawić parametry takie jak rozmiar wylotu zasobnika i prędkość obrotową wirującego dysku.

system wysiewu 3.0 z drona agras t30 t10

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]