Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Precyzyjne inspekcje dachów za pomocą dronów DJI

Wszystko, co musisz wiedzieć o inspekcji dachów za pomocą dronów

Inspekcje dachów dronem dji phantom 4 rtk

Z czasem możesz przestać zwracać uwagę na dach swojego budynku. W prawdzie mijasz go codziennie, ale nie widzisz tego co naprawdę ważne. Drobne uszkodzenia spowodowane starzeniem się materiałów, działanie czynników atmosferycznych oraz gwałtowne burze, mogą stopniowo obniżać trwałość i wytrzymałość dachu. Warto zatem znacznie wcześniej zadbać o jego stan, aby nie doszło do sytuacji, w której pewnego dnia będzie już za późno i konieczne będą o wiele droższe naprawy na znacznie większą skalę.

Rozwiązanie? Regularne i dokładne inspekcje dachów przeprowadzane za pomocą drona. Od zmniejszenia liczby roboczogodzin po zapewnienie bardziej kompleksowej analizy, drony zrewolucjonizowały sposób, w jaki zarówno właściciele nieruchomości, jak i wykonawcy postrzegają kontrolę stanu dachu.

Kiedy i dlaczego należy przeprowadzić inspekcję dachu?

Bez względu na to, czy jesteś właścicielem nieruchomości prywatnej czy usługowej, ważne jest, aby wiedzieć, jakiego rodzaju uszkodzeń doznał Twój dach i w jaki sposób szukać oznak potencjalnych problemów, które mogą wpłynąć na stan dachu w przyszłości.

Przykładowe powody, dla których możesz potrzebować inspekcji dachu to:

 • Ochrona gwarancyjna: Wiele umów gwarancyjnych wymaga od właścicieli nieruchomości przeprowadzania przeglądu dachu w ustalonych terminach, aby gwarancja pozostała ważna.
 • Uszkodzenia przez czynniki atmosferyczne: Uszkodzenia spowodowane działaniem czynników atmosferycznych to skomplikowana sprawa. Na co dzień możesz nie zauważyć wielu zmian. Jednak stan Twojego dachu będzie się stopniowo pogarszał, jeśli nie będzie odpowiednio konserwowany. Inspekcja może pomóc we wczesnym wykryciu zagrożonych obszarów i wykonaniu napraw korygujących, zanim pojawią się większe uszkodzenia.
 • Ocena szczelności: Nie ma nic gorszego niż przeciekający dach.
 • Problemy z odprowadzaniem wody: Niewiele problemów związanych z dachem może być tak szkodliwych jak zatkane odpływy. Jeśli nie są one sprawdzane przez dłuższy czas, mogą powodować gromadzenie się wody, która w końcu zaczyna przeciekać przez sufit i powodować szkody w całym budynku. Inspekcja dachu może wykryć nagromadzenie liści i gałęzi w rynnach i pomóc zapobiec problemom w przyszłości.
 • Szkody konserwacyjne: można założyć, że wykonawcy, których zatrudnia się do prac konserwacyjnych, nie będą stwarzać nowych problemów, to oczekiwania te nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Jeśli szkody nie zostaną zgłoszone – celowo lub po prostu dlatego, że wykonawca nie był świadomy problemu – mogą one spowodować poważne problemy w przyszłości.
 • Instalacja paneli słonecznych: Montaż paneli słonecznych na swojej nieruchomości może zapewnić własne źródło energii, które nie tylko pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, ale także może przynieść duże oszczędności w dłuższej perspektywie. Istnieje jednak kilka wymogów, które Twój budynek musi spełnić, aby kwalifikować się do instalacji paneli słonecznych – takich jak lokalne i regionalne rozporządzenia. Twój dach jest dużą częścią tego równania, ponieważ musi być solidny, czysty, nachylony w odpowiednim kierunku i wystarczająco duży, aby pomieścić odpowiednią ilość paneli słonecznych, aby inwestycja była opłacalna. Inspekcja dachu może pomóc podjąć świadomą decyzję.
 • Kontrole profilaktyczne: To, że nie masz powodów, aby sądzić, że Twoja nieruchomość uległa nowym uszkodzeniom, nie oznacza, że nie warto tego sprawdzić. Regularne kontrole, nawet wykraczające poza te wymagane przez gwarancję, mogą pomóc w dostrzeżeniu zmian i dokonaniu odpowiednich napraw, zanim jeszcze pojawi się problem.
Inspekcja dachu z instalacją fotowoltaiczną za pomocą drona dji phantom 4 rtk

Zalety inspekcji dachu za pomocą drona

Teraz już wiesz, jak ważna jest inspekcja dachu, ale dlaczego inspekcja dachu za pomocą drona?

Przeprowadzanie inspekcji dachu za pomocą drona ma wiele zalet – w tym oszczędność czasu, mniejszą siłę roboczą, mniejsze ryzyko, a w końcu duży zwrot z inwestycji zarówno dla wykonawców, jak i właścicieli nieruchomości. Niektóre z najważniejszych powodów, dla których wykonawcy i właściciele nieruchomości na całym świecie przechodzą na inspekcje dachów za pomocą dronów, to:

 1. Dokładność

Bez względu na to, jak wielkim profesjonalistą jesteś, błąd ludzki jest nieunikniony – zdarza się najlepszym z nas! Korzystając z odpowiednich technik pomiarowych, dron może tworzyć dokładnie skalowane obrazy i utrzymywać spójne wyniki w całym projekcie. Jest to szczególnie widoczne, jeśli pracujesz z dronem, który może zautomatyzować ścieżki lotu (więcej na ten temat później), ponieważ eliminuje to kolejny potencjalny obszar błędu ludzkiego z całego równania.

Inspekcja dachu z wykorzystaniem drona dji phantom 4 rtk
 1. Czas

Mówiąc wprost, dzięki dronowi inspekcje dachów (i ogólnie inspekcje terenu) po prostu nie trwają tak długo. W przeszłości inspektorzy musieli dokonywać pomiarów z ziemi, a następnie znaleźć sposób na wspięcie się na dach, aby dokończyć pracę. Teraz, z pomocą UAV, inspektorzy pozostają w jednym miejscu, wykonują tylko jedną trasę lotu i pozwalają oprogramowaniu zrobić resztę. Rezultat? Modele 2D lub 3D w rekordowym czasie.

Dla wykonawców, drony DJI klasy Enterprise otwierają możliwość pracy nad większą liczbą projektów w ciągu jednego dnia niż kiedykolwiek wcześniej. Dla właścicieli nieruchomości to rozwiązanie eliminuje wiele kłopotów związanych z regularnymi inspekcjami dachów.

 1. Bezpieczeństwo

Celem inspekcji dachu jest zwiększenie bezpieczeństwa budynku. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest to, aby ktoś z Twojego zespołu został ranny podczas przeprowadzania inspekcji. Dzięki fotografii lotniczej UAV możesz wykonywać zdjęcia z punktów widokowych, do których człowiek nie może bezpiecznie dotrzeć. Na przykład robienie zdjęć szczytu komina jest o wiele bezpieczniejsze wykonując je z dronem z powietrza niż stanie na drabinie lub na szczycie budynku. Wykorzystanie drona do niektórych lub wszystkich kontroli dachów może pomóc zmniejszyć poziom ryzyka związanego z projektem.

 1. Koszty

Podczas gdy właściciele firm mogą obawiać się początkowej ceny drona, argumenty przemawiające za wysokim zwrotem z inwestycji są nadal oczywiste. Wykorzystując technologię dronów, wykonawca może obniżyć koszty pracy (i potencjalne wypłaty ubezpieczeń dla poszkodowanych pracowników), a także podjąć się większej liczby inspekcji kontrolnych niż jest to możliwe bez pomocy drona.

Ryzyko związane z inspekcją dachu przy użyciu tradycyjnych metod

Cechy, które należy uwzględnić przy wyborze drona

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego drona do inspekcji dachów. Właściwy wybór będzie prawdopodobnie zależał od specyfiki zadań, które będziesz wykonywać, oraz od tego, czy są one ściśle związane z dachami, czy będą obejmować inne prace geodezyjne.

Niezależnie od tego, czy jesteś inspektorem wykonującym inspekcje dachowe, czy właścicielem nieruchomości – prawdopodobnie będziesz chciał upewnić się, że korzystasz z drona zaprojektowanego z myślą o pracy w trudnych warunkach. Drony z serii Enterprise są bardziej wytrzymałe i niezawodne niż drony do użytku hobbystycznego. Kolejna zaleta dronów Enterprise to kompatybilność z wyspecjalizowanymi payloadami użytkowymi i specjalistycznym oprogramowaniem. Najlepsi dostawcy dronów, tacy jak DJI, oferują swoim wymagającym klientom wyższy poziom wsparcia posprzedażowego i serwisowego, ponieważ drony Enterprise są częściej wykorzystywane w miejscach, w których mogą ulec większemu zużyciu.

Jedną z kluczowych funkcji drona do inspekcji dachów jest możliwość ustawienia autonomicznej ścieżki lotu. Zadania związane z inspekcją dachu, zwłaszcza te skoncentrowane na konkretnym problemie mogą być trudne do zrealizowania ręcznie. Autonomiczna trasa lotu pozwoli Ci wytyczyć kurs dla Twojego drona z wyprzedzeniem i wprowadzać poprawki w miarę potrzeb.

Inspekcje dachów przy pomocy drona dji phantom 4 rtk

Odpowiedni dron od DJI do inspekcji dachów

DJI oferuje wiele dronów, które spełniają specyfikacje i wymagania inspekcji dachów. Jednak to Phantom 4 RTK został zaprojektowany z myślą o mapowaniu i inspekcjach na niskich wysokościach. Ten dron oferuje centymetrowy system pozycjonowania, zautomatyzowane ścieżki lotu i wygodne połączenie z aplikacją GS RTK App. czynią go niezawodną platformą, która sprawdzi się w każdym zadaniu.

Oczywiście, właściwy dron sam w sobie nie wystarczy do osiągnięcia celu. Oprogramowanie do mapowania jest niezbędne w pracy inspekcyjnej. Dzięki platformie DJI Terra, możesz tworzyć modele 2D i 3D z dokładnością co do punktu dla każdego rodzaju zlecenia, czy to planowania misji, mapowania obszaru, czy czegokolwiek pomiędzy.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]

Dopasuj rozwiązanie DJI

DO SWOICH POTRZEB

Przetestuj produkty DJI w Twojej firmie, umów się na spotkanie ze specjalistami Enterprise i zobacz na żywo, jak DJI może usprawnić Twoją pracę.