Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Podstawy dokładności pozycjonowania w fotogrametrii dronem

RTK, PPK i technologia PPK w chmurze

Wykorzystywanie dronów do fotogrametrii i geodezji jest obecnie bardziej popularne niż kiedykolwiek, dzięki mobilności i możliwości dostarczania wysokiej dokładności wyników w krótkim czasie. Należy brać pod uwagę wiele czynników przy doborze odpowiedniego rozwiązania do zadania. Zależnie od wymaganego poziomu dokładności narzuconego przez zleceniodawcę, użytkownik może zwiększyć dokładność pozycjonowania dzięki wykorzystywaniu naziemnych punktów kontrolnych (GCPs) i drona bez systemu RTK, lub drona wyposażonego w system RTK, który umożliwia nanoszenie poprawek w czasie rzeczywistym lub w postprodukcji.

Technologie zwiększające dokładność pozycjonowania

1.Real-time Kinematics (RTK)

RTK (Real-Time Kinematics) jest zaawansowanym systemem pozycjonowania satelitarnego, wykorzystującym stację naziemną o znanej, dokładnej pozycji jako dodatkowy punkt odniesienia, by dostarczać bardziej precyzyjne dane. Włączony w dronie system RTK wykorzystywany jest do łączenia i porównywania danych pozycjonowania pozyskanych z wirtualnych i fizycznych baz naziemnych, co pozwala na dodanie korekty do pozycji kamery drona w czasie rzeczywistym. Przy poprawnym wykorzystaniu tego systemu, można uzyskać korekty dokładności pozycjonowania na poziomie 1 cm, które są następnie zapisywane w metadanych zdjęć w trakcie lotu.

Drony wyposażone w system RTK są szczególnie rozchwytywane, z racji, że zapewniają rezultaty w czasie rzeczywistym, jednak wymagana ciągłość połączenia w trakcie całego lotu, może okazać się być niemożliwa, ze względu na to, że nie wszystkie misje przeprowadzane są w miejscach umożliwiających stałą transmisję danych. 

RTK wymaga dwóch rodzajów połączeń w trakcie lotu: jedno pomiędzy aparaturą i stacją naziemną RTK, kolejne pomiędzy aparaturą i dronem. Połączenie aparatury i bazy naziemnej jest podatne na niestabilne połączenie sieci, podczas gdy połączenie aparatury z dronem, może być zakłócone przez przeszkody w okolicach miejsca startu. W związku z tym, by zminimalizować ryzyko utraty danych, PPK jest doskonałą alternatywą do wykonywania misji fotogrametrycznych, które wykonujemy w miejscach o kiepskim pokryciu satelitarnym lub ze słabym sygnałem wynikającym z przeszkód takich jak drzewa, budynki i metalowe konstrukcje.

2. PPK (Post-process Kinematics)

Przy PPK, poprawki są nanoszone po locie, zamiast w trakcie. Dane są przechowywane w Pamięci drona, a obliczenia poprawek po locie zawierają zarówno dane z platformy jak i stacji naziemnej. Efekt końcowy uzyskujemy dzięki oprogramowaniu zainstalowanemu na komputerze. Pozwala to na większą elastyczność i niezawodność: nawet jeśli dane zostały utracone w wyniku utraty połączenia w trakcie lotu, dokładność wyniku może zostać zachowana, dzięki wykorzystaniu danych PPK. Pozycja startu nie musi być dokładna, odległość od bazy zaś może zostać wydłużona.

Nowa usługa PPK w chmurze dla Phantoma 4 RTK wnosi efektywność na zupełnie nowy poziom, dzięki przeprowadzaniu obliczeń na aparaturze przez zainstalowaną do aplikacji DJI GS RTK wtyczkę, zamiast na zewnętrznym oprogramowaniu na komputerze. Dane zebrane albo z bazy naziemnej DJI albo z bazy naziemnej RINEX, mogą być szybko przetworzone w aplikacji, co znacząco upraszcza i przyspiesza Twoją pracę bez poświęcania dokładności. Uzyskane w rezultacie dane POS mogą zostać zdalnie zaimportowane do DJI Terra do dalszej obróbki.

Oto podsumowanie różnic pomiędzy RTK,PPK i PPK w chmurze:

Sam dron RTKDron RTK + PPKDron RTK + PPK w chmurze
Dokładność pozycjonowaniaDo 1 centymetraDo 1 centymetraDo 1 centymetra
Wymagane połączenie w czasie rzeczywistymTakNieNie
Gdzie i kiedy wykonywane są obliczeniaW czasie rzeczywistym, w trakcie lotuPo locie- w oprogramowaniu PPK na komputerzePo locie- w aparaturze dzięki wtyczce do aplikacji GS RTK
Wpływ utraty sygnału RTKWysoki
Jakość połączenia zależy od sygnału sieci lub połączenia internetowego
NiskiNiski
Wymagana baza RTKTak
Wymagana stacja naziemna lub połączenie z siecią RTK taką jak CORS/ASG EUPOSS
Tak
Wymagana stacja naziemna lub połączenie z siecią RTK taką jak CORS/ASG EUPOSS
Tak
Wymagana stacja naziemna lub połączenie z siecią RTK taką jak CORS/ASG EUPOSS

Podsumowując, stosowanie rozwiązań zarówno RTK i PPK pozwala na uzyskanie dokładności pozycjonowania do 1 centymetra, ale:

  • Rozwiązania RTK wymagają bazy naziemnej i określonych warunków miejsca startu i wykonywania misji, by przetwarzać dane w czasie rzeczywistym
  • Rozwiązania PPK oferują więcej możliwości jeśli chodzi trudniejszy i bardziej wymagający teren dla przeprowadzania misji i wpływa na większą efektywność dzięki zwiększonemu zasięgowi.

Poniżej zamieszczamy dodatkowe źródła, które pozwolą Ci dowiedzieć się więcej na temat wykorzystywania dronów do fotogrametrii:

Jesteś nowy w wykorzystywaniu  drona do fotogrametrii? Przygotowaliśmy artykuł, który pomoże Ci rozwinąć swoją działalność. Klik

eśli jesteś użytkownikiem Phantom 4 RTK i chciałbyś otrzymać darmową wersję demonstracyjną usługi Cloud PPK, skontaktuj się z nami*

* Ze względu na regulacje prawne, obecnie usługa Cloud PPK jest dostępna na całym świecie z pominięciem USA, Kanady, Hog Kongu i Macau. Wsparcie dla tych regionów zostanie wprowadzone wkrótce.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]