Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Wszystko co musisz wiedzieć o mapowaniu z wykorzystaniem drona

Drony coraz częściej sprawdzają się jako potężne narzędzie, sukcesywnie polepszając efektywność i bezpieczeństwo pracy użytkownikom. Dziedzina jaką jest mapowanie, również nie jest wyjątkiem.

Dzięki możliwości zbierania danych z powietrza, drony z sukcesem zostały zaimplementowane do procesów mapowania, fotogrametrii, modelowanie 3d i badania ukształtowania terenu.

Jeśli jesteś osobą, która zawodowo zajmuje się mapowaniem i pragnie poszerzyć gamę swoich narzędzi, jesteś entuzjastą dronów, który chce poznać dodatkowe zastosowania dla swojego drona, lub jeśli jesteś zainteresowany ogólnym zakresem możliwości i zastosowań dronów, przygotowaliśmy artykuł, który pomoże Ci dowiedzieć się wszystkiego co musisz wiedzieć na początku swojej drogi w dziedzinie mapowania.

Fotogrametria z wykorzystaniem drona

Czym jest mapowanie z wykorzystaniem drona?

Mapowanie jest procesem polegającym na ustalaniu umiejscowienia i odległości pomiędzy punktami w przestrzeni 2D i 3D.

Mapowanie dostarcza kluczowych informacji, które pomagają podejmować przemyślane decyzje w procesach projektowania, budowania, układania planów zagospodarowania terenu i wielu innych.

Przy zastosowaniu drona, mapowanie po prostu odbywa się z powietrza.

Czemu mapowanie z wykorzystaniem drona przewyższa korzystanie z metod konwencjonalnych?

Bezzałogowe statki powietrzne, w skrócie BSP, specjalizują się w szybkim pozyskiwaniu danych z powietrza, z miejsc niedostępnych dla człowieka.

Podczas mapowania trudnego terenu, drony wyręczają ludzi, dzięki czemu operatorzy nie muszą samodzielnie mierzyć punktów w trudno dostępnych i nierzadko niebezpiecznych miejscach.

Dodatkowo, podczas, gdy tradycyjne metody wymagają skrupulatnych pomiarów, długiego przygotowania i planowania, drony są w stanie uzyskać podobne dane w znacznie krótszym czasie. Na przykład, STRABAG- Austryiacki potentat na rynku budowlanym, oszacował, że dzięki zastosowaniu dronów, czas wymagany do rozstawienia GCP został zredukowany o 75%. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej o zwiększeniu efektywności osiągniętej w firmie STRABAG dzięki dronom.

Podsumowując, zastosowanie dronów do mapowania umożliwia szybkie, bezpieczne i tanie osiąganie doskonałych rezultatów.

Jakie rezultaty możesz uzyskać korzystając z drona do mapowania?

Zależnie od wyboru platformy i oprogramowania, dzięki wykorzystaniu drona, uzyskane wyniki mogą być wykorzystane w wielu gałęziach przemysłu.

Oprogramowanie przeznaczone do mapowania jest w stanie zszyć ze sobą setki tysięcy zdjęć wykonanych Twoim dronem, tworząc wysokiej rozdzielczości ortofotomapy 2D.

Odpowiednia ilość zdjęć wykonanych w trakcie nalotu może zostać przekształcona w ortofotomapę 3D, dostarczając użyteczne dane topograficzne.

Twórz modele 3D obiektów w Twoim obszarze mapowania i zaimplementuj je do projektu w technologii BIM

Stwórz mapę kamerą termowizyjną i szybko wyznacz obiekty o odznaczającej się sygnaturze cieplnej

Wyposaż swojego drona w skaner LIDAR i twórz zagęszczone chmury punktów.

By dowiedzieć się więcej o technologii LIDAR, kliknij tutaj.

Zbierz dane kamerą multispektralną operaującą w świetle niewidzlanym dla oka i uzyskaj dane przydatne dla rolnictwa precyzyjnego i zarządzania plonami.

Drony i technologia BIM

W budownictwie i projektowaniu, wykorzystywanie drona do mapowania może dostarczyć kluczowych danych, które łatwo wykorzystać w technologii BIM (Building Information Modeling)

W trakcie każdego etapu realizacji inwestycji, fotogrametryczne lub laserowe modele 3D w wysokiej rozdzielczości można na siebie nanosić w formie warstw i porównywać stan faktyczny inwestycji z prognozowanym w fazie projektowej. Pozwala to szybko wychwycić wszelkie rozbieżności pomiędzy projektem a stanem rzeczywistym.

Nakładanie modelu BIM na Ortofotomapę 3D

Odpowiednio wczesne wykrycie wszelkich nieścisłości, pozwala zredukować ilość błędów, umożliwia naniesienie niezbędnych poprawek na czas i zmniejsza ryzyko przekroczenia terminu realizacji inwestycji. Dzięki temu wykorzystywanie dronów stało się integralną częścią nowoczesnego budownictwa.

Jak dokładne są mapy stworzone przy użyciu drona?

Przed wdrożeniem dronów jako narzędzia do mapowania, wiele osób pyta o dokładność. Jaki poziom dokładności można osiągnąć dzięki wykorzystaniu dronów?

Mapowanie przy użyciu drona może dostarczyć rezultaty o różnych stopniach dokładności, zależnie od wymagań, które stawia przed nami projekt.

W niezależnym eksperymencie przeprowadzonym przez DroneDeploy, DJI Phantom 4 RTK uzyskał względną pionową dokładność wynoszącą 2 cm i 1.2 cm względnej dokładności poziomej.

Do niektórych zastosowań takich jak; badanie wzrostu plonów, badanie postępów inwestycji, nawet niska względna dokładność jest wystarczająca. Dla innych zadań, które wymagają wysokiej bezwzględnej dokładności, posiadamy drony wyposażone w technologię RTK (real-time kinematics) i PPK (post-processing kinematics). W połączeniu z kilkoma punktami GCP, można uzyskać dokładność geodezyjną.

Rozwiązania DJI dla mapowania przy pomocy drona.

Dzięki korzyściom, które przynosi ze sobą wykorzystanie dronów, i tak wieloma rozwiązaniami obecnymi na rynku, pojawia się pytanie, który dron jest najlepszy do mapowania?

Odpowiedź jest uzależniona od Twoich potrzeb. Wpływają na to; wymogi dotyczące dokładności, specyfikacja matrycy i koszty sprzętu.

Dziękujemy za przeczytanie!

Mamy nadzieję, że artykuł pomógł Ci zrozumieć jak bardzo wykorzystanie dronów może ułatwić CI proces mapowania i poszerzyć Twoją ofertę. Drony pozwalają uzyskać zupełnie nowy poziom jeśli chodzi czas potrzebny do realizacji, bezpieczeństwo a nawet zapewniają wysoki wskaźnik rentowności. Nie jest więc tajemnicą, że coraz więcej firm zaczyna korzystać z dronów jako narzędzi wykorzystywanych do mapowania.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]