Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

LiDAR

W jaki sposób Lidar rewolucjonizuje mapowanie i dane geoprzestrzenne.

Niezależnie od tego, czy dokumentujesz scenę wypadku drogowego w nocy, projektujesz systemy nawadniające pola ryżowe lub przeglądasz stanowiska archeologiczne znajdujące się pod gęstymi lasami, postępy w mapowaniu 3D i przechwytywaniu danych geoprzestrzennych sprawiają, że te jednorazowe zadania są szybsze i bardziej wydajne niż kiedykolwiek wcześniej.

W ostatnich latach wiele uwagi poświęcono wykorzystaniu dronów z technologią RGB i fotogrametrii w celu osiągnięcia lepszych rezultatów poprzez między innymi cięcie o 25% przeróbek projektów budowlanych – stąd też technologia Lidar zaczęła być wykorzystywana jako rozwiązanie wysokiej rozdzielczości o dużej dokładności.

LiDAR (Light Detection and Ranging) to technologia teledetekcji, która wykorzystuje szybkie impulsy laserowe do mapowania powierzchni ziemi. LiDAR jest użyteczny, gdy jest używany do tworzenia cyfrowych powierzchni, modeli terenu i elewacji o wysokiej rozdzielczości używanych do różnych zastosowań biznesowych. W przeszłości firmy musiały używać osobnego spersonalizowanego systemu dla każdej aplikacji. Dzięki innowacjom wiodących producentów LiDAR, takich jak Livox i Velodyne, w celu obniżenia kosztów i rozmiarów modeli LiDAR oraz integratorów systemów, takich jak GreenValley, YellowScan, Emesent i innych, firmy mogą teraz łatwo wdrożyć system LiDAR zamontowany na UAV jako jedno kompleksowe urządzenie do mapowania 3D.

Rozwiązanie Lidar jest coraz bardziej dostępne a jego rozmiar pozwala na zamocowanie go na mniejszych dronach, takich jak Matrice 210 (po prawej z Livox Mid-40). Oba przedstawione rozwiązania pochodzą z serii LiAir firmy GreenValley.

Przykłady wykorzystania dronów wraz z systemem Lidar:

Sceny wypadków drogowych

LiDAR to aktywny system, który wykorzystuje ultrafioletowe światło bliskiej podczerwieni do obrazowania obiektów niewymagających światła zewnętrznego do skutecznego mapowania. Dron z systemem LiDAR może być w łatwy sposób wykorzystany do monitorowania zdarzeń drogowych – np. podczas nocnego karambolu na autostradzie.

Podczas pomiaru, otrzymamy dokładne informacje ze szczegółami, które mogą zostać dopuszczone jako dowód w sądzie. Po wykonaniu powietrznych skanów terenu, ekipy sanitarne mogą szybko rozpocząć proces sprzątania, oszczędzając tysiące, jeśli nie miliony dolarów, umożliwiając przejazd osobom dojeżdżającym do pracy oraz ograniczając załogę personelu wypadkowego.

Leśnictwo

Produkcja papieru, syropu klonowego i innych kluczowych produktów wymaga skutecznego zarządzania lasami produkcyjnymi, jednak zarządzanie tymi rozległymi obszarami może być przytłaczające ze względu na ich rozmiar. Tradycyjne metody oceny inwentaryzacji lasu są czasochłonne i nieefektywne – czasami opierają się na przybliżonych szacunkach dla dużych obszarów. Korzystając z drona wyposażonego w LiDAR, leśnicy mogą mierzyć wysokość czaszy, zasięg, gęstość drzew, a nawet mierzyć położenie i wysokość poszczególnych drzew.

Eliminuje to nieefektywność tradycyjnych metod, a dodatkową korzyścią jest to, że LiDAR może przeprowadzać te pomiary, nawet gdy ludzkie oczy nie mogą tego zrobić, ponieważ ich działanie nie polega na naturalnym świetle.

Rolnictwo i architektura terenu

W dużych gospodarstwach mapowanie 3D terenu stało się kluczowe dla wdrażania skutecznych systemów nawadniających. Na przykład na dużych plantacjach ryżu rolnicy muszą budować wały przeciwpowodziowe, które wymagają dokładnej znajomości terenu, aby system wałów mógł działać. Dron wyposażony w LiDAR może zbierać dane podczas jednego lotu, umożliwiając rolnikom lub konsultantom szybkie przemieszczanie się po dużym polu. Wcześniejsze metody okazały się kłopotliwe i wymagały czekania, aż pola wyschną wystarczająco, aby ciężarówki mogły manewrować terenem.

Modelowanie terenu

Przy planowaniu najefektywniejszego sposobu wykorzystania ładowarek na placu budowy, ważne jest aby znać ilość piachu na metrze kwadratowym. Podmioty wykonujące usługi naliczają koszty według ilości, które błędnie odczytane spowodują większe koszty.

LiDAR oferuje znaczne oszczędności w porównaniu z metodami badań naziemnych. Stosując metodę wykrywania odległych obiektów, takich jak liście, krzewy, drzewa, a nawet trawa, LiDAR może określić ich położenie, prędkość i inne cechy, analizując pulsujące światło laserowe odbite od powierzchni obiektu. Daje to model 3D topograficznych konturów terenu, na którym pracują operatorzy naziemni.

Archeologia

Tam, gdzie tradycyjne metody geodezyjne dla dużych zabytków zajmowały lata, dzięki nowej technologii LiDAR, całe miasta można zmapować w 3D w ciągu kilku minut. Dzięki rozwiązaniu opartemu na UAV, zabytki wcześniej uznawane za „utracone” są odnajdywane każdego dnia.

Inspekcje kopalni

Drony wyposażone w LiDAR nie są przeznaczone tylko do operacji wykonywanych na zewnątrz. Okazały się również przydatne do kontroli kopalni. W tym przypadku LiDAR pełni funkcję narzędzia do wykrywania kolizji, umożliwiającego jednoczesną lokalizację i mapowanie (SLAM), zapewniając firmom dane z inspekcji, jednocześnie umożliwiając dronowi działanie częściowo lub całkowicie autonomicznie.

Dzięki systemowi LiDAR górnicy mogą tuż po detonacji upewnić się, że kopalnia jest wystarczająco bezpieczna przed wysłaniem jakichkolwiek ludzi.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]