Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Kompletny przewodnik dotyczący inspekcji z wykorzystaniem dronów DJI Enterprise w oparciu o najlepsze przypadki zastosowań

Dowiedz się bezpośrednio od naszych klientów, dlaczego inspekcje z wykorzystaniem dronów DJI Enterprise są podstawą działań konserwacyjnych w wielu branżach.

„Inspekcja dronem to o wiele więcej niż tylko wykonywanie zdjęć. Taka forma inspekcji całkowicie eliminuje ryzyko narażenia personelu na niebezpieczeństwo związane z pracą w niesprzyjających warunkach – jest to priorytet w każdej branży.”

Tim Harris, Dyrektor ds. Operacji i zgodności, RUAS

Wyobraź sobie, że możesz przeprowadzić dokładną inspekcję paneli słonecznych lub turbin wiatrowych w środku odległego obszaru wiejskiego bez konieczności wspinania się na rusztowania lub zjeżdżania po linie – po prostu 50 razy szybciej i z bezpiecznego miejsca na ziemi.

Tak właśnie wyglądają dzisiejsze inspekcje wizualne, podczas których dron może z łatwością latać wokół i nad infrastrukturą firmy, aby zebrać wiele danych – obrazy termiczne, zbliżeniowe i wizualne.

Minęły już czasy rozstawiania rusztowań na rozległym terenie w celu przeprowadzenia inspekcji słupów energetycznych. Od kiedy inspekcja dronem stała się faktem, umożliwiła operatorom zebranie dokładnych, wiarygodnych i, co ważniejsze, powtarzalnych danych na potrzeby przyszłych misji.

W przypadku inspekcji obiektów i zakładów użyteczności publicznej, gdzie liczy się każda minuta, natychmiastowe zastosowanie drona skraca czas przestoju operacyjnego, często umożliwiając przeprowadzenie inspekcji bez konieczności przerywania pracy innych części infrastruktury zapobiegający tym samym utracie przychodów przez firmę.

W tym artykule DJI i Heliguy współpracują z RUAS, aby kompleksowo przedstawić korzyści płynące z inspekcji za pomocą dronów w konkretnych sektorach biznesu. Udzielają wskazówek i porad na temat tego, jak wdrożyć plan inspekcji przy użyciu dronów, przedstawiając rzeczywiste historie i doświadczenia klientów, z którymi na co dzień współpracują.

W zeszłym roku na platformie wiertniczej w Danii RUAS musiał wykonać zdjęcia kadłuba platformy, spodu pokładu oraz jej podpór i kabli. „Start ze statku pomocniczego oznaczał, że w ciągu jednego dnia wykonaliśmy wszystkie niezbędne zdjęcia i badania zapewniając sobie maksimum komfortu” – mówi Harris. „Alternatywą byłoby wysłanie ekipy linowej nad platformę i narażenie się na niebezpieczeństwo nie tylko ze względu na bliskość fal oceanu, ale również ze względu na to, że nie było wiadomo, w jakim stanie są podpory; nie było pewne, czy wysłanie ekipy jest w ogóle wykonalne”.

Zastosowanie drona do inspekcji infrastruktury to nie tylko oszczędność cennego czasu i ogromnych kosztów, ale także gwarancja bezpieczeństwa i zdrowia.

Najważniejsze przykłady wykorzystania dronów do inspekcji

Inspekcje z wykorzystaniem dronów mają wiele zastosowań, od sektora naftowego i gazowego po architekturę, rolnictwo, inżynierię, a nawet administrację publiczną. Oto niektóre z najistotniejszych sektorów, w których nastąpiła radykalna zmiana w pracy inspekcyjnej, prowadząca do milionowych oszczędności.

  • Przeprowadzanie inspekcji za pomocą dronów w rolnictwie:

Integracja technologii multispektralnej z dronem dostarcza rolnikom wysokiej jakości danych, które pomagają im w identyfikacji zdrowych i zagrożonych upraw oraz umożliwiają precyzyjną interwencję. Drony mogą również okresowo badać uprawy, pomagając tym samym w identyfikacji lepszych możliwości zarządzania uprawami. Zindywidualizowane inspekcje dronami klasy P4 Multispectral mogą być przeprowadzane w celu ułatwienia działań w rolnictwie precyzyjnym, takich jak mapowanie terenu, zarządzanie inwentarzem żywym, ocena upraw i szacowanie plonów.

  • Inspekcje z wykorzystaniem dronów w architekturze, inżynierii i budownictwie:

Inspekcje dronem we wszystkich tych sektorach mają podobne wymagania pod względem dokładności i efektywności czasowej, co może prowadzić do nieplanowanych strat.

Niezależnie od tego, czy przedmiotem inspekcji jest działka, czy budynki, wykrywanie potencjalnych zagrożeń z powietrza na dużych placach budowy pomaga firmom uniknąć kosztownych błędów, chroniąc jednocześnie osoby postronne w okolicy. W innych przypadkach inspekcje dronem mogą pomóc w modelowaniu informacji o budynku (BIM) poprzez mapy 3D, składy materiałów, a także monitorowanie postępu prac.

W niektórych przypadkach drony znacznie zwiększyły bezpieczeństwo inspekcji dachów i stworzyły realne alternatywy dla wyceny nieruchomości, aby kontynuować działalność pomimo ograniczeń dostępu związanych z pandemią COVID 19. Bezpośrednim wynikiem „bezkontaktowego” podejścia do inspekcji z pomocą technologii dronów są dokładniejsze raporty ubezpieczeniowe i bardziej przemyślane decyzje biznesowe podejmowane przez ubezpieczycieli.

Szczególnie w przypadku dużych, finansowanych przez rząd projektów infrastrukturalnych, inspekcje i pomiary z wykorzystaniem dronów przyczyniły się do znacznego przyspieszenia i ogólnej wydajności pracy, jak w przypadku europejskiej sieci autostrad.

  • Wykorzystanie dronów podczas inspekcji w przemyśle chemicznym, naftowym i gazowym:

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, przemysł naftowy i gazowy jest prawdopodobnie sektorem, który w znacznie większym stopniu korzysta z inspekcji za pomocą dronów. Poruszaliśmy ten temat w artykule dotyczącym rafinerii i zakładów chemicznych o powierzchni 2300 akrów, które stanowią bardzo nieprzyjazne środowisko dla ludzi. Znajdują się tam instalacje destylacji ropy naftowej, instalacje katalityczne i inne urządzenia do produkcji węglowodorów. Bez zespołów medycznych na miejscu, które pomagają pracownikom, drony podjęły się trudnego zadania kontroli takich jednostek, łagodząc obawy o zdrowie i obniżając zbędne koszty.

Inspekcje dronem obiektów chemicznych są przydatne w szczególności do zapobiegania i/lub przyspieszania interwencji w przypadku niebezpiecznych wycieków, które stanowią poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska. Miejsca, które należy poddać inspekcji, mogą obejmować zakłady rafineryjne, kominy, rurociągi, zbiorniki magazynowe, platformy wiertnicze na morzu, drogi dojazdowe i miejsca poszukiwań w celach badawczych.

  • Prowadzenie inspekcji przy użyciu dronów w branży energetycznej:

Być może najbardziej fascynujący sektor naszych czasów, energia słoneczna jest jednym z najbardziej złożonych zasobów do zarządzania. Inspekcja paneli słonecznych za pomocą dronów w połączeniu z kamerami termowizyjnymi drastycznie zwiększyła szybkość i zasięg działania jednocześnie znacznie obniżając koszty, podczas gdy tradycyjne ręczne inspekcje nie zapewniały dokładnej oceny całego obszaru.

Inspekcja linii energetycznych przy użyciu dronów stała się jednym z najszybciej rozwijających się zastosowań pod rosnącą presją przestrzegania wymogów prawnych i norm bezpieczeństwa. Stałe oddziaływanie czynników atmosferycznych przyczynia się do korozji, przez co konieczne są częste inspekcje dronem, aby ułatwić wczesne wykrywanie i ocenę uszkodzeń.

  • Wykonywanie inspekcji w górnictwie za pomocą dronów:

Konserwacja jest niezbędna, aby utrzymać miejsca wydobycia w ruchu i zapobiec potencjalnym zagrożeniom dla zdrowia górników. Inspekcje z wykorzystaniem dronów zmieniają oblicze przemysłu górniczego dzięki możliwości uzyskania kluczowych danych bez konieczności wyłączania maszyn. Korzyści z inspekcji dronem są niezliczone, począwszy od możliwości generowania wysokiej jakości informacji wolumetrycznych z milionami punktów pomiarowych; usprawnionych operacji na dużych obszarach bez obecności człowieka; zautomatyzowanego planowania lotu, co skutkuje mniejszą liczbą błędów ludzkich i operacyjnych.

  • Inspekcje z zastosowaniem dronów na rzecz bezpieczeństwa publicznego:

Kiedy mówimy o dronach do akcji ratunkowych, myślimy o poszukiwaniach i ratownictwie, jednakże inspekcja dronem jest integralną i niesłusznie niedocenianą działalnością w tym sektorze.

Niektóre misje inspekcyjne okazały się niezwykle cenne dla funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa publicznego, którzy badają trudno dostępne tereny górskie zagrożone wybuchem gazu lub prowadzą dochodzenie po pożarze w celu zebrania materiałów dowodowych w sposób bardziej efektywny niż za pomocą wozu drabiniastego.

2. Plusy i minusy inspekcji wykonywanych dronem wewnątrz firmy i na zasadzie outsourcingu

Planując inspekcję dronem dla swojej firmy, jednym z pierwszych kwestii, które należy rozważyć, jest korzyść wynikająca z posiadania własnego zespołu ds. inspekcji dronem lub praktyczność wynajęcia jednostki na zasadzie outsourcingu.

Poprosiliśmy jednego z naszych najbardziej lojalnych klientów z Wielkiej Brytanii i dostawców komercyjnych operacji dronowych, RUAS, o przeanalizowanie zalet i wad programu inspekcji za pomocą dronów, w oparciu o ich doświadczenie.

Krótka odpowiedź na to pytanie jest taka, że chociaż wewnętrzny zespół ds. inspekcji przy użyciu dronów brzmi jak atrakcyjna propozycja, przepisy dotyczące dronów stale się zmieniają, co utrudnia pracownikom nadążanie za nimi, a nawet skupienie się na pracy.

Firmy potrzebują pewności, że wszystkie działania będą przebiegać bez zakłóceń.

” Outsourcingowy zespół inspekcji dronów koncentruje się przede wszystkim na operacjach z wykorzystaniem dronów i przepisach prawnych, a także na utrzymaniu sprzętu w dobrym stanie i aktualizowaniu najnowszego oprogramowania sprzętowego. Będą oni również mieli doświadczenie w pracy w wielu środowiskach, z których wszystkie stanowią własne wyzwania: na przykład latanie w środku Londynu może wymagać uzyskania zezwolenia od kontroli ruchu lotniczego, policji i Parlamentarnej Grupy Ochrony Dyplomatycznej”

– mówi Harris.

W przypadku sektora naftowego i gazowego, mówi Harris, prawie cały personel jest przypisany do konkretnej platformy lub instalacji. Biorąc pod uwagę wydajność osiągniętą dzięki technologii, pojedynczy obiekt nie wymaga ciągłych inspekcji dronem, nie zachęcając pracowników do kontynuowania szkoleń.

Niemniej jednak wybór wewnętrznego działu inspekcji przy użyciu drona ma kilka istotnych. Scentralizowany zespół może w rzeczywistości szybciej odpowiadać na pytania lub nieprzewidziane problemy, a także współpracować z innymi działami, dzięki czemu komunikacja i przepływ pracy są bardziej efektywne niż w przypadku korzystania z usług zewnętrznych dostawców.

„Uzyskanie autoryzacji operacyjnej od Urzędu Lotnictwa Cywilnego wymaga od firmy stworzenia Instrukcji Operacyjnej określającej szczegółowo, w jaki sposób ma ona prowadzić operacje lotnicze” – wyjaśnia Harris. „Po osiągnięciu tego celu od pilotów oczekuje się, że będą utrzymywać swoje umiejętności w zakresie obsługi drona, którym latają, wykonując regularne loty, aby zapewnić, że ich umiejętności pilotażowe są nadal zachowane. Ostatecznie, technologia zawsze pędzi do przodu, więc regularne inwestowanie we flotę dronów jest niezwykle ważne.”

3. Informacje pozyskane podczas inspekcji z wykorzystaniem drona

Ilość danych i wniosków, jakie mogą zaoferować inspekcje dronem, jest nieoceniona w połączeniu z nieodłączną szybkością i wydajnością tej technologii. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie wszystkich rodzajów danych, które firmy mogą uzyskać dzięki inspekcjom przeprowadzanym za pomocą dronów, posegregowanych według branż:

Rolnictwo

  • Stan zdrowia upraw i roślin
  • Wydajność upraw
  • Liczebność i wielkość upraw i roślin
  • Szkody pogodowe (powodzie, burze)
  • Jakość gleby i składników odżywczych
  • Cykl upraw
  • Mapy GPS do planowania gospodarstwa i rolnictwa precyzyjnego

Architektura, inżynieria i budownictwo:

  • Mapy 2D i 3D (kompatybilne z oprogramowaniem GIS) oraz ortomozaiki terenów budowy i budynków
  • Obrazowanie termowizyjne w celu identyfikacji potencjalnych lub istniejących uszkodzeń

Substancje chemiczne, przemysł naftowy i gazowy

  • Obrazowanie wizyjne i termowizyjne potencjalnych wycieków i roślin inwazyjnych, za pomocą kamer termowizyjnych, multispektalnych oraz detektorów gazów
  • Modele 2D i 3D obiektów i konstrukcji pionowych

Energetyka

  • Kompleksowe kontrole inspekcyjne infrastruktury dystrybucyjnej i przesyłowej
  • Modelowanie 2D i 3D w czasie rzeczywistym
  • Analiza wizyjna i termowizyjna obwodów elektrycznych pod kątem potencjalnych uszkodzeń
  • Inspekcje kotłów
  • Odczyt temperatury w czasie rzeczywistym

Górnictwo

  • Wizyjne i termowizyjne mapowanie na żywo w celu wykrycia uszkodzeń i monitorowania inwentaryzacji
  • Mapy wysokościowe, pomiary wolumetryczne i modelowanie 3D
  • Wizualne obrazowanie w celu monitorowania zgodności dróg transportowych

Bezpieczeństwo publiczne

  • Modele 3D miejsc wysokiego ryzyka
  • Wizyjne i termowizyjne obrazowanie do oceny szkód i planowania szybkiej interwencji
  • Mapowanie dla celów dokumentacyjnych

4. Najlepsze drony inspekcyjne i oprogramowanie DJI Enterprise

MAVIC 2 ENTERPRISE ADVANCED

  • Zaprojektowany, aby usprawnić przepływ pracy dla użytkowników wykorzystujących drony do wykonywania wymagających i złożonych operacji
  • Kamery termowizyjne i wizyjne o wysokiej rozdzielczości, zoom cyfrowy do 32× i możliwość pozycjonowania z dokładnością do centymetra dzięki modułowi RTK.

Wreszcie, kolejnym ekscytującym dodatkiem do rynku inspekcji dronem jest Mavic 2 Enterprise Advanced. Ten dron, jak dodaje firma Heliguy, wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, „dzięki czemu jest lekkim, składanym i przenośnym dronem przeznaczonym do zadań specjalnych”. Jego podwójne czujniki wizyjne i termiczne sprawiają, że nadaje się on do szeregu misji inspekcyjnych, podczas gdy jego moduł RTK zwiększa dokładność w przypadku zautomatyzowanych inspekcji.

MATRICE 300 RTK
  • Platforma, która wyznacza nowy standard dla dronów przemysłowych, łącząc inteligencję z wysoką wydajnością i bezkonkurencyjną niezawodnością.
  • Integruje w sobie nowoczesne funkcje lotnicze, zaawansowane możliwości sztucznej inteligencji, 6 kierunkowy system wykrywania i pozycjonowania, system UAV health management oraz możliwość lotu do 55 minut.

Od niedawna firma RUAS weszła w posiadanie Matrice 300 RTK. Dron zaprojektowany z myślą o sprostaniu wyzwaniom związanym z sektorami, o których mowa w niniejszym artykule. Odporny na trudne warunki środowiskowe i zakłócenia elektromagnetyczne, spełnia normę IP45.

„Matrice 300 RTK rozwiązuje te i inne problemy z wielu powodów. Sparowanie go ze stacją bazową RTK znacznie pomogło w radzeniu sobie z zakłóceniami elektromagnetycznymi. W takim środowisku chcesz móc skupić się na wykonywanym zadaniu i mieć pewność, że Twój statek powietrzny nie zrobi niczego nieprzewidywalnego.”

– mówi Harris.

Firma Heliguy poleca również Matrice 300 RTK jako przydatne narzędzie do inspekcji obiektów użyteczności publicznej – sprawdzania takich obiektów jak słupy telegraficzne czy turbiny wiatrowe. Po zintegrowaniu z kamerą H20T operatorzy mogą korzystać z kamery z zoomem 20MP oraz radiometrycznej kamery termowizyjnej 640 x 512 px.

Zoom (23-krotny hybrydowy zoom optyczny, 200-krotny zoom maksymalny) w połączeniu z wysoką rozdzielczością są idealne do wyszukiwania mniejszych defektów i identyfikacji elementów, takich jak małe nakrętki i śruby. Z kolei czujnik termiczny kamery jest istotnym narzędziem do kontroli instalacji, pomagając operatorom wykryć na przykład brakującą lub uszkodzoną instalację, wodę pod membranami dachowymi lub zewnętrzne problemy elektryczne.

Funkcja AI Spot-Check kamery umożliwia spójne kadrowanie tej samej konstrukcji podczas każdego lotu. Pozwala to na zautomatyzowanie misji, a operatorzy mogą porównywać znormalizowane dane w celu identyfikacji zmian lub nowych usterek. Jest to szczególnie przydatne w przypadku inspekcji, gdzie istnieje wymóg wielokrotnego sprawdzania tej samej konstrukcji lub obiektu.

Dodanie radaru CSM do Matrice 300 RTK zwiększa bezpieczeństwo lotu podczas inspekcji obiektów użyteczności publicznej, zapobiegając przelatywaniu drona zbyt blisko małych / cienkich przeszkód, takich jak linie energetyczne.

P4 MULTISPECTRAL
  • Platforma ze zintegrowanym systemem obrazowania multispektralnego, zbudowana głównie z myślą o misjach rolniczych i monitorowaniu środowiska.
  • Zintegrowany spektralny czujnik światła słonecznego na szczycie drona umożliwia przechwytywanie natężenia światła słonecznego i zapewnia zbieranie danych o różnych porach dnia.

Możliwość przełączania między wstępną analizą Normalized Difference Vegetation Index (NDVI) a obrazem RGB na żywo.

Niedawno wprowadzony na rynek P4 Multispectral został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o inteligentnym rolnictwie. W przeciwieństwie do tradycyjnych dronów z kamerą, system multispektralny z 5 kamerami oferuje głębszy wgląd w kondycję upraw i usprawnia pracę w terenie.

DJI TERRA
  • Ścieżki lotu z wykorzystaniem własnych punktów orientacyjnych i parametrów.
  • Wizualizacja 3D do projektowania i symulowania zadań na modelach 3D.
  • Mapowanie 2D, ortomozaika i 3D w czasie rzeczywistym, rekonstrukcja 2D i 3D.

DJI Terra to łatwe w użyciu, wszechstronne oprogramowanie do mapowania kompatybilne z Phantom 4 RTK i Phantom 4 PRO, które pomaga profesjonalistom z branży geodezyjnej planować, wizualizować, przetwarzać i analizować dane lotnicze. Dzięki najnowszej aktualizacji z września 2020, przetwarzanie danych przez DJI Terra jest teraz o 400% bardziej wydajne niż wcześniej, ponieważ może teraz przetwarzać 400 zdjęć z Phantom 4 RTK używając tylko 1GB RAM.

5. Dodatkowe źródła informacji na temat inspekcji z wykorzystaniem dronów

Istnieje wiele czynników, które muszą być rozważone przez firmy, które chcą zainwestować w program inspekcji wykonywanych za pomocą dronów.

Czy będzie to program mniejszych wymagań zakładający wizualne ujęcia obiektu w określonym obszarze, czy też bardziej złożony, wysokiej klasy i specyficzny dla branży program zakładający operacje, takie jak przeprowadzanie kontroli końcówek rac? Od tego zależy, jakie dane będą potrzebne do pozyskania – obrazy wizyjne, termowizyjne, a nawet LiDAR.

Te odpowiedzi wpłyną nie tylko na wymagania sprzętowe drona i wybór payloadu, ale także na rodzaj szkolenia, jakiego operatorzy lub dana jednostka potrzebują, aby legalnie, bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić misję.

Obszar działania może mieć również wpływ na wymagane szkolenia i zezwolenia. Na przykład, czy inspekcja odbywa się w zatłoczonym obszarze, gdzie wymagana jest procedura OSC (Operating Safety Case)?

Obszar działania może mieć również wpływ na wymagane szkolenia i zezwolenia. Na przykład, czy inspekcja odbywa się w zatłoczonym obszarze, gdzie wymagana jest procedura OSC (Operating Safety Case)?

Heliguy prowadzi konsulting OSC, korzystając z usług byłego eksperta CAA OSC z Wielkiej Brytanii, aby pomóc operatorom komercyjnym uzyskać OSC dla bardziej złożonych i dostosowanych zadań. Firma uruchomiła również program Drone Assistive Programme, współpracując z wieloma dużymi firmami, którego celem jest wzmocnienie pozycji operatorów dronów poprzez zapewnienie umiejętności i pewności siebie w zakresie inspekcji drogich i złożonych środków trwałych.

Kiedy rozpoczynasz działalność na nowym obszarze, takim jak inspekcje z wykorzystaniem dronów, poznanie naszych najlepszych przypadków użycia oraz zrozumienie wyzwań i wybranych rozwiązań naszych klientów pomoże Ci podjąć właściwą decyzję dla Twojej firmy.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]