Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Jak odblokować strefę GEO Twojego drona DJI?

Przewodnik krok po kroku jak odblokować swojego drona DJI do latania w strefach ograniczonego dostępu GEO.

Jako największy producent dronów komercyjnych i profesjonalnych na świecie, firma DJI wprowadziła kilka rozwiązań, które zapewniają, że drony są bezpieczne w przestrzeni powietrznej na niskich wysokościach. Wiele z tych przełomowych funkcji bezpieczeństwa powstało bez nacisku ze strony rządu lub wymogów prawnych, po prostu dlatego, że DJI chce, aby niebo pozostało bezpieczne w erze dronów.

Jednym z takich rozwiązań jest system Fly Safe Geospatial Environment Online (GEO). Ten oparty na ryzyku globalny system doradczy – powszechnie określany jako „geofencing” – wykorzystuje GPS i inne nawigacyjne sygnały satelitarne, aby ograniczyć loty dronów DJI w pobliżu istotnych lokalizacji, takich jak lotniska, stadiony, więzienia, elektrownie jądrowe i wydarzenia o szczególnym znaczeniu.

Nie oznacza to, że DJI chce utrudnić Tobie misje lub uniemożliwić korzystanie z drona, zwłaszcza jeśli uzyskałeś zgodę na start lub lot w strefie GEO od lokalnych organów regulacyjnych. Zamiast tego, DJI Fly Safe wspiera odpowiedzialność operatora w minimalnie inwazyjny sposób.

Masz możliwość czasowego odblokowania lub autoryzacji lotów w większości stref GEO. A odblokowanie Twojego drona DJI w innych lokalizacjach wysokiego ryzyka może być tak proste, jak wysłanie wniosku online z dowodem zezwolenia na lot.

Co prawda, utworzenie wniosku o odblokowanie wymaga kilku dodatkowych kroków z Twojej strony. Ale system GEO to długa droga do zachęcenia początkujących, rekreacyjnych użytkowników, a nawet komercyjnych operatorów dronów do podejmowania mądrych, świadomych decyzji o tym, kiedy i gdzie latać swoimi dronami.

Znajomość różnych stref GEO

Mapa GEO Zone firmy DJI z aktualnymi wskazówkami dotyczącymi lotów jest dostępna na stronie DJI Fly Safe. Każda strefa oznaczona jest innym kolorem:

 • Strefy ostrzegawcze i rozszerzone strefy ostrzegawcze mają charakter wyłącznie informacyjny i nie wymagają odblokowania.
 • Strefy autoryzacji dodają ograniczenia lotów i mogą być odblokowane w aplikacji DJI App po połączeniu z Internetem lub poprzez złożenie wniosku o niestandardowe odblokowanie poprzez portal Fly Safe.
 • Strefy ograniczone (obszary wysokiego ryzyka) i Strefy wysokości (loty powyżej maksymalnej wysokości) dodają ograniczenia lotu i wymagają niestandardowej, zaplanowanej licencji odblokowującej, która może być uzyskana tylko poprzez portal DJI Fly Safe.

Odblokowanie w czasie rzeczywistym a odblokowanie niestandardowe

Jeśli planujesz latać w strefie autoryzacji, istnieją dwa sposoby na odblokowanie lotu:

 1. Proces odblokowania DJI Pilot w aplikacji w czasie rzeczywistym.
 2. Niestandardowy certyfikat odblokowania otrzymany za pośrednictwem portalu Fly Safe.

Ważne jest, aby pamiętać, że odblokowywanie w czasie rzeczywistym działa tylko wtedy, gdy masz aktywne połączenie z Internetem. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy latasz dronem Matrice 300 RTK z najnowszym oprogramowaniem V3.

Alternatywnie, jeśli wiesz z wyprzedzeniem, że Twoja misja wymaga lotu w strefie autoryzacji, możesz ubiegać się z wyprzedzeniem o niestandardowe odblokowanie, które omówimy w tym artykule później. Kliknij tutaj, aby przejść do niestandardowego odblokowania.

Odblokowanie w czasie rzeczywistym niebieskiej strefy autoryzacji, gdy jesteś w terenie

Podczas gdy strefy ograniczone i strefy wysokości wymagają odblokowania przez użytkownika, niebieskie strefy autoryzacji mogą zostać odblokowane w czasie rzeczywistym, w terenie.

Aby wykonać ten proces postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 • Włącz zasilanie drona i aparatury/urządzenia mobilnego oraz połącz je z Internetem.
 • Przy próbie uruchomienia śmigieł dron wyświetli monity dotyczące odblokowywania w czasie rzeczywistym.
 • Wykonaj te polecenia w aplikacji, aby odblokować drona na 24 godziny.

Poniższy przewodnik szczegółowo wyjaśnia ten proces:

Po wyświetleniu powiadomienia No-Fly Zone w aplikacji DJI Pilot App, kliknij OK, aby kontynuować.

Zaznacz pola i ponownie kliknij OK.

To jest to, co zobaczysz, jeśli nie jesteś podłączony do Internetu. Jest to dobry moment, aby sprawdzić, czy urządzenie jest prawidłowo podłączone do Internetu.

Jeśli jesteś podłączony do Internetu, zobaczysz ekran uwierzytelniania tożsamości. Wprowadź swój numer telefonu i zgódź się na warunki odblokowania DJI GEO Zone.

Wpisz otrzymany kod SMS.

Potwierdź, że jesteś uprawniony do wykonywania lotów w tym obszarze i że bierzesz odpowiedzialność za ten lot, a następnie kliknij OK.

Gdy zobaczysz powiadomienie o pomyślnym odblokowaniu, możesz przystąpić do wykonywania lotu.

Niestandardowe odblokowania poprzez portal DJI Fly Safe

Jeśli planujesz latać w strefie ograniczonej lub powyżej strefy wysokości, będziesz musiał poprosić o niestandardowe odblokowanie z wyprzedzeniem poprzez portal DJI Fly Safe. Podobnie, jeśli planujesz latać w strefie autoryzacji bez połączenia z internetem (brak możliwości odblokowania w czasie rzeczywistym), wówczas wymagane będzie odblokowanie niestandardowe.

Oto kroki, które należy podjąć w celu uzyskania niestandardowego odblokowania:

 1. Konfigurowanie konta w portalu DJI Fly Safe
 2. Dodawanie dronów i operatorów
 3. Tworzenie wniosku o odblokowanie dla drona DJI
  wniosek o odblokowanie: Odblokowanie strefy
  wniosek o odblokowanie: Odblokowanie niestandardowe
 4. Jak długo zajmuje DJI potwierdzenie odblokowania niestandardowego?
 5. Pobieranie i aktywacja certyfikatu odblokowania niestandardowego

Konfigurowanie konta w portalu DJI Fly Safe

To konto może być osobiste (pojedynczy operator drona), może reprezentować prywatną organizację lub podmiot rządowy.

Powinieneś wiedzieć, że składanie wniosku jako organizacja lub przedsiębiorstwo zwiększa szanse, że Twój wniosek zostanie zaakceptowany i otrzymasz licencje z dłuższym okresem ważności.

Zobaczmy jak można zarejestrować nowe konto DJI Fly Safe i dodać szczegóły dotyczące dronów i operatorów.

Na stronie DJI Fly Safe, fly-safe.dji.com, zostaniesz poproszony o zalogowanie się lub utworzenie konta DJI. To konto jest tym, za pomocą którego logujesz się w aplikacji DJI Flight, której używasz, więc zaloguj się za pomocą tego konta lub utwórz konto.

Dobra rada: Użyj laptopa lub komputera stacjonarnego, aby uzyskać dostęp do portalu Fly Safe, ponieważ jest on wciąż optymalizowany dla urządzeń mobilnych.

Po zalogowaniu się zostaniesz poproszony o kliknięcie na Aplikację Uwierzytelniającą.

Spowoduje to przejście do Centrum użytkownika i zakładki Certyfikacja w tle. Stamtąd należy wybrać odpowiedni typ konta. Zazwyczaj w przypadku lotów rekreacyjnych należy wybrać konto osobiste, a w przypadku lotów o charakterze komercyjnym lub korporacyjnym należy wybrać konto organizacji.

Następnie zostaniesz poproszony o wypełnienie formularza w celu zebrania podstawowych informacji.

Na końcu znajduje się opcja przesłania pliku, a to jest prośba o list, na oficjalnym papierze firmowym Twojej organizacji, stwierdzający, że Twoje drony są używane do celów komercyjnych. Dostarczenie go zwiększy prawdopodobieństwo, że wniosek zostanie zaakceptowany, a licencje będą miały dłuższy okres ważności.

Po przesłaniu tych informacji, zostaniesz poproszony o zweryfikowanie podanego numeru telefonu. Musisz najpierw kliknąć w Get SMS Code, a następnie wprowadzić kod weryfikacyjny, aby potwierdzić.

Po tym potwierdzeniu zobaczysz, że certyfikacja w tle jest zakończona.

Dodawanie dronów i operatorów

Następnie należy przejść do zakładki Zarządzanie urządzeniami (eng. Device Management).

Dotknij niebieskiego przycisku + Nowe urządzenie (eng. New Device).

Wprowadź numer seryjny kontrolera lotu, a następnie wybierz model drona z menu rozwijanego. Możesz także podać nazwę urządzenia, jeśli masz pseudonim dla swojego drona. Jest to pomocne w przypadku posiadania wielu dronów oraz w celu łatwiejszego ich śledzenia za pośrednictwem portalu kontroli lotu.

Możesz również pobrać szablon programu Excel, aby wprowadzić informacje dotyczące wielu dronów jednocześnie.

Pierwsza kolumna zawiera numer seryjny kontrolera lotu. Druga kolumna zawiera typ urządzenia.

Uwaga: Upewnij się, że typ urządzenia ma taki sam format jak opcje w menu rozwijanym Model samolotu w portalu.

Następnie prześlij plik Excel, aby uzupełnić swoje urządzenia w portalu.

Aby znaleźć numer seryjny kontrolera lotu, wykonaj następujące kroki:

 1. Podłącz swojego drona, aparaturę oraz urządzenie mobilne.
 2. Przejdź do lotu ręcznego w programie DJI Pilot lub po prostu otwórz widok Camera i dotknij 3 kropek w prawym górnym rogu aby otworzyć to menu.
 3. Następnie dotknij trzech kropek podświetlonych na zielono w podmenu.
 4. Następnie naciśnij na About, przewiń w dół, a zobaczysz numer seryjny kontrolera lotu.

Aby znaleźć numer seryjny kontrolera lotu z GS RTK i Phantom 4 RTK:

 1. Podłącz swojego drona, aparaturę i urządzenie mobilne.
 2. Przejdź do menu i wybierz Aircraft
 3. Wyświetl numer seryjny kontrolera lotu

W przypadku operatorów wybierz zarządzanie operatorami (eng. Pilot Management) po lewej stronie centrum użytkownika, a następnie kliknij + Nowy pilot (eng. New Pilot)

Konto DJI jest to konto, którego operator użył do zalogowania się do aplikacji DJI, która jest używana.

Masz możliwość dodania nazwy operatora dla ułatwienia identyfikacji. Jeśli użytkownik nie posiada konta DJI, może wejść na stronę www.dji.com i kliknąć na ikonę osoby w prawym górnym rogu, aby utworzyć konto.

Po dodaniu operatora, w prawym górnym rogu zobaczysz powiadomienie o zakończeniu operacji.

Możesz również pobrać szablon, jeśli chciałbyś dodać operatorów za pomocą arkusza Excel.

Pierwsza kolumna to adresy e-mail kont DJI, a druga kolumna to nazwy operatorów.

Następnie prześlij plik Excel.

Ostatnia zakładka w centrum użytkownika jest przeznaczona na opinie użytkowników. Jeśli brakuje jakiejś strefy GEO, lokalizacja jest zamknięta lub nie istnieje, możesz zostawić tutaj swoją opinię.

W tym momencie wypełniłeś już wszystko w Centrum użytkownika, a zaletą portalu jest to, że wszystkie te informacje są zapisywane na twoim koncie, więc nie musisz wprowadzać informacji o operatorze lub urządzeniu za każdym razem, gdy chcesz złożyć wniosek o odblokowanie. Możesz wrócić i edytować lub usunąć informacje w dowolnym momencie.

Tworzenie wniosku o odblokowanie dla drona DJI

Po certyfikacji w tle i dodaniu operatorów i urządzeń, możesz kontynuować tworzenie wniosku odblokowania.

Musisz określić na mapie obszar, na którym chcesz latać. Te warstwy mapy mogą być dodane w kształcie wielokątów lub okręgów, z wyszczególnieniem szerokości i długości geograficznej, a także wysokości nad poziomem morza.

Następnie należy wybrać zakres dat i dołączyć wymagane pliki autoryzacyjne, takie jak zezwolenia na lot, licencje i umowy z lokalnymi władzami lotniczymi lub lotniskami.

Po złożeniu wniosku, będziesz mógł sprawdzić jego aktualny status na stronie „Odblokuj wniosek”.

Ten przewodnik zawiera więcej szczegółów na temat odblokowania niebieskiej, szarej lub czerwonej strefy zakazu lotów DJI:

Aby rozpocząć, dotknij Unlock Request na górnym pasku w portalu Fly Safe, a następnie + New Unlock Request.

Następnie zostaniesz poproszony o wybranie rodzaju odblokowania.

Odblokowanie strefy jest sensowne, jeśli na przykład prowadzisz operacje komercyjne zatwierdzone w elektrowni i chcesz odblokować całą strefę GEO.

Odblokowanie niestandardowe ma sens w przypadku operacji, które wymagają lotu tylko w części strefy GEO, na przykład, jeśli prowadzisz operacje na lotnisku i istnieje sekcja, na którą masz zgodę, możesz narysować okrąg lub wielokąt obszaru, który chcesz odblokować.

Po potwierdzeniu strefy, następnym krokiem jest wprowadzenie podstawowych informacji, które są automatycznie wypełniane z Centrum Użytkownika. Następnie w polach tekstowych Urządzenia i Operatorzy (eng. Devices i Pilots), jeśli klikniesz na pole, pojawi się rozwijana lista operatorów lub urządzeń do wyboru.

Możesz wybrać wiele dronów tego samego typu i wielu operatorów.

Niebieskie przyciski Dodaj urządzenie (eng. Add Device) lub Dodaj pilota (eng. Add Pilot) umożliwiają dodanie urządzenia lub operatora do bazy danych Twojego konta.

Wniosek o odblokowanie: Odblokowanie strefy

Jeśli początkowo wybrałeś opcję odblokowania strefy, na następnym ekranie zobaczysz mapę. Możesz wyszukać lokalizację u góry po lewej stronie i możesz ją powiększyć lub pomniejszyć za pomocą przycisków +/- na dole po prawej stronie.

Znajdź strefę GEO, którą chcesz odblokować, kliknij na nią, a zostanie ona dodana do dolnego paska. W razie potrzeby możesz to zrobić dla wielu stref GEO. Następnie dodaj zakres czasu z datą rozpoczęcia i zakończenia dla czasu trwania tego odblokowania.

Następnie wpisz swój Powód Aplikacji Odblokowującej i prześlij plik autoryzacyjny zgodnie z podanymi wytycznymi. Musi to być plik w formacie .png, .jpg, .jpeg lub .pdf i musi mieć mniej niż 5 MB.

Jeśli istnieją specjalne okoliczności, np. lot odbywa się w pomieszczeniach zamkniętych i przepisy nie mają zastosowania, pamiętaj, aby podać je przedstawicielowi DJI, który będzie sprawdzał wniosek.

Wniosek o odblokowanie: Odblokowanie niestandardowe

Jeśli wybrałeś opcję Odblokowania niestandardowego (eng. Custom Unlocking), będziesz mógł narysować wielokąt, okrąg lub określić pewne współrzędne miejsca, które chcesz odblokować. Możesz dodać wiele wielokątów lub okręgów.

W celu utworzenia wielokąta, kliknij najpierw na Wielokąt (eng. Polygon), a następnie dotknij mapy, aby dodać wierzchołki wielokąta, co wymaga 3-5 punktów. Po utworzeniu wielokąta, możesz go dotknąć, aby edytować, usunąć, przeciągnąć lub przenieść. Utworzone wielokąty będą wyświetlane w dolnej części mapy.

W przypadku okręgu, pierwsze dotknięcie będzie środkiem okręgu, a drugie dotknięcie ustawi jego promień.

Jeśli wybierzesz przycisk Importuj (eng. Import), możesz wybrać okrąg lub wielokąt, nadać nazwę strefie i dodać określone długości i szerokości geograficzne dla wielu punktów wielokąta lub tylko jedną dla promienia okręgu.

Możesz również pobrać szablon arkusza kalkulacyjnego.

Używając zakładek na dole możesz dodać informacje dla okręgów lub wielokątów, a następnie przesłać je do portalu.

Po utworzeniu niestandardowych obszarów odblokowania, wybierz zakres czasu, wysokość, podaj powód odblokowania i prześlij plik autoryzacji zgodnie z wytycznymi.

Następnie kliknij przycisk Prześlij (eng. Submit).

Jak długo zajmuje DJI potwierdzenie odblokowania niestandardowego?

DJI stara się przeglądać i przetwarzać wszystkie niestandardowe wnioski odblokowania dla stref Authorized, Restricted oraz Altitude Zones w ciągu 30 minut.

Możesz przejrzeć swoje wnioski o odblokowanie i posortować je według opcji Oczekiwanie na weryfikację (eng. Waiting for Review ), W trakcie weryfikacji (eng. Under Review), Zaakceptowane (eng. Accepted) lub Odrzucone (eng. Rejected).

Otrzymasz powiadomienie e-mail dotyczące swojego wniosku.

Po zaakceptowaniu wniosku odblokowania przez zespół Fly Safe, otrzymasz certyfikat odblokowania, który musi zostać pobrany do Twojego drona za pomocą aplikacji DJI Pilot App. Omawiamy to bardziej szczegółowo poniżej.

W tym samym czasie DJI prowadzi program Qualified Entities Program (QEP) dla wstępnie zweryfikowanych agencji rządowych i bezpieczeństwa publicznego. Poprzez ten program, udostępniane są długoterminowe certyfikaty odblokowujące. Certyfikaty te pozwalają na start dronów DJI niezależnie od ograniczeń geofencingowych w danym kraju.

Obecnie program QEP jest dostępny w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Przeczytaj więcej o tym przewodniku tutaj, aby dowiedzieć się, jak ubiegać się o QEP lub odblokować drona w ramach tego programu.

Pobieranie i aktywacja certyfikatu odblokowania niestandardowego

Gdy Twoja prośba o odblokowanie zostanie zaakceptowana, otrzymasz certyfikat odblokowujący, który należy pobrać do drona za pomocą aplikacji DJI App.

Pamiętaj, że proces ten wymaga połączenia z Internetem, dlatego dobrym pomysłem może być pobranie pakietu certyfikatów przed udaniem się w teren.

Aby włączyć swój niestandardowy certyfikat odblokowania, postępuj zgodnie z procesem opisanym tutaj dla różnych aplikacji DJI Apps. Instrukcje te znajdziesz również w e-mailu akceptującym aplikację, który został do Ciebie wysłany.

Poniżej opisujemy ten proces dla aplikacji DJI Pilot.

Uwaga, do wykonania kroków od 1 do 5 wymagane jest połączenie internetowe.

 1. Włącz zasilanie drona, aparatury zdalnego sterowania i urządzenia mobilnego/Crystal Sky (jeśli dotyczy).
 2. Po uruchom aplikacji DJI Pilot App i powinieneś zobaczyć nazwę drona w lewym dolnym rogu oznaczającą połączenie.
 1. W aplikacji DJI Pilot App, dotknij ikony menu w prawym górnym rogu. Następnie dotknij na NFZ Unlocking Applications/Geo Zone Unlocking.
 1. Dotknij przycisku Odśwież w prawym górnym rogu, a otrzymasz powiadomienie o nowych pakietach odblokowujących. Dotknij przycisku Szczegóły, aby kontynuować.
 2. Następnie pojawi się opcja Importuj licencje odblokowujące do drona. Nastąpi import certyfikatu odblokowującego do drona, tam gdzie jest on przechowywany.
 1. Następnie można aktywować certyfikat odblokowujący przełączając pola wyboru, aby go zaakceptować.
 1. Teraz, gdy certyfikat odblokowania został pobrany do drona, po włączeniu drona i aparatury zdalnego sterowania można łatwo wyświetlić certyfikaty odblokowania strefy GEO, aby sprawdzić, czy są one aktywne do wykonywania lotów. Jeśli go tam nie ma, musisz go pobrać i aktywować.

Interfejs odblokowujący strefę GEO

Jeśli właśnie włączyłeś swoje urządzenie mobilne i aparaturę zdalnego sterowania lub smart kontroler, ale nie włączyłeś jeszcze drona, zobaczysz listę wszystkich certyfikatów odblokowujących, które są obecnie powiązane z Twoim kontem DJI Account.

Zakładając, że wcześniej pobrałeś certyfikat odblokowujący do drona, po podłączeniu tego drona do aparatury zdalnego sterowania/DJI App, zobaczysz tylko certyfikaty odblokowujące dla podłączonego drona.

Wszystkie inne certyfikaty odblokowujące, które nie mają tego samego numeru seryjnego kontrolera lotu co podłączony dron, będą wyświetlane na dole pod „Other Unlocking Certificates”.

Możesz dotknąć indywidualnego certyfikatu odblokowującego, aby zobaczyć jego typ, ważność, status i numer seryjny drona, dla którego jest przeznaczony.

Przebieg pracy DJI Fly Safe

Przygotowaliśmy schemat kroków, które należy podjąć dla każdego typu strefy GEO. Wszystko zaczyna się od sprawdzenia na mapie Fly Safe, czy w miejscu planowanego lotu nie ma żadnych stref GEO.

Odblokowanie niestandardowe: Rozwiązywanie problemów

Mój wniosek o odblokowanie GEO została zaakceptowana, ale nie widzę żadnych pakietów odblokowujących w aplikacji DJI. Co powinienem zrobić?

Upewnij się, że jesteś zalogowany na konto DJI Account, które zostało podane w celu uzyskania certyfikatu odblokowującego. Możesz to sprawdzić wylogowując się i logując ponownie.

Sprawdź również, czy podany numer seryjny kontrolera lotu jest prawidłowy. Litera „O” i cyfra „0” są łatwe do pomylenia. Jeśli widzisz „Other Unlocking Certificates” dla swojego konta DJI, ale żadnego dla używanego przez Ciebie drona, może to być przyczyną.

Inne wskazówki dotyczące rozwiązywania problemów obejmują:

 • Jeśli jesteś podłączony do wewnętrznego połączenia internetowego, sprawdź, czy nie ma problemów z zaporą sieciową.
 • Jeśli jedno urządzenie nie działa, spróbuj użyć innego. Na przykład, Android/Crystal Sky zamiast iOS. Albo iPhone’a zamiast iPada.
 • Upewnij się, że dron i aparatura zdalnego sterowania korzystają z najnowszej wersji firmware i że Twoja aplikacja DJI App jest aktualna.
 • Zaktualizuj bazy danych Fly Safe jeśli to konieczne.
 • Wyłącz tryb Local Data Mode jeśli jest włączony przed pobraniem certyfikatu odblokowującego. Po pobraniu certyfikatu, będziesz mógł korzystać z drona bez internetu.
 • Użytkownicy aplikacji innych firm, najpierw otwórz odpowiednią aplikację DJI, pobierz i włącz certyfikat odblokowujący, zamknij aplikację DJI, a następnie otwórz aplikację innej firmy.
 • Podczas próby lotu w obszarze GEO z włączonym certyfikatem odblokowującym, upewnij się, że masz GPS Lock.

System Geofencing DJI i bezpieczeństwo korzystania z drona

Środki bezpieczeństwa, takie jak system geofencing, który firma DJI opracowała dobrowolnie w 2013 r., są głównym powodem, dla którego niebo pozostało bezpieczne, nawet przy milionach dronów w użyciu na całym świecie. Podczas gdy DJI robi swoje, aby uświadomić operatorów o ograniczeniach w przestrzeni powietrznej i potencjalnie niebezpiecznych lokalizacjach lotów, wezwanie do przyjęcia geofencingu jako systemu bezpieczeństwa dronów zostało powtórzone również przez ekspertów branżowych, w tym ACI-NA Blue Ribbon Task Force on UAS Mitigation at Airports, UAS Safety Team oraz FAA Drone Advisory Committee.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]