Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

7 najważniejszych funkcji DJI P1

Co musisz wiedzieć o flagowej, pełnoklatkowej kamerze DJI przeznaczonej do fotogrametrii

W przypadku tworzenia dokładnych map lub rzeczywistych modeli terenu 3D fotogrametria, będąca nauką polegającą na zbieraniu danych i pomiarów z dwuwymiarowych zdjęć wykonanych z pomocą drona pod różnym kątem, jest doskonałym rozwiązaniem przeznaczonym dla geodetów, projektantów i pracowników branży AEC. Zebrane zdjęcia zostają przetworzone przez oprogramowanie do fotogrametrii w celu stworzenia wysokiej rozdzielczości ortofotomap oraz rekonstrukcji modeli 3D. Z precyzyjnych modeli, można wyznaczać odległości, powierzchnie i objętości obiektów.

Uzyskanie najbardziej dokładnych pomiarów jest celem, który przyświeca każdemu, kto inwestuje w platformy do fotogrametrii. Nie można go osiągnąć, jeśli pominiemy tak istotny czynnik jak kamera. 

P1, jest najnowszą głowicą DJI dedykowaną do fotogrametrii. Jest zaprojektowana, aby zapewniać doskonałość. Najbardziej jak dotąd zaawansowany sensor DJI, zapewnia bezprecedensową dokładność, wydajność i precyzję w zbieraniu danych.

Oto 7 najważniejszych cech, które sprawiają, że P1 ustanawia nowy standard w fotogrametrii:

Większa rozdzielczość dla większej dokładności

P1 wyposażono w 45-megapixelową, pełnoklatkową matrycę o wysokiej czułości, dodając możliwość mocowania wymiennych obiektywów o ogniskowej 24/35/50 mm

Wyższa rozdzielczość wpływa nie tylko na większą dokładność, ale również na bardziej precyzyjne modele 3D. P1 jest kompleksowym rozwiązaniem zapewniającym wszechstronność niezbędną przy spełnieniu wszelkich wymogów klientów związanych z branżą fotogrametryczną. Dodatkowo najnowsza kamera DJI posiada mechaniczną migawkę (dzięki zastosowaniu centralnej migawki) osiągającą czasy naświetlania 1/2000 sekundy, aby zlikwidować zniekształcenia wywołane efektem  „rolling shutter”.

Lepsza jakość danych dla lepszej interpretacji

Nie wszystkie rodzaje terenu są jednakowe. W niebezpiecznych warunkach, które panują na wyrobiskach i konstrukcjach wysokościowych, wyznaczanie punktów kontrolnych (GCP) może nie zawsze być wykonalne. W związku z tym P1 wspiera nanoszenie poprawek RTK, zapewniając godną pozazdroszczenia dokładność poziomą 3 cm i pionową 5 cm, nawet bez punktów kontrolnych. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie centymetrowych dokładności dla swoich klientów.

Solidny gimbal dla wysokiej wszechstronności

Kamerę P1 wyposażono w 3-osiowy gimbal stabilizujący wszelkie niepożądane ruchy mogące wpływać na jakość zdjęcia. Dzięki stabilizacji osi tilt roll i pan, matryca jest w stanie dostarczyć przejrzysty i ostry obraz, umożliwiając zbieranie dokładnych danych z informacjami georeferencyjnymi za pomocą bezzałogowego statku powietrznego. Dzięki temu, ryzyko braku danych praktycznie przestaje być problemem, zaś użytkownik nie musi się przejmować kosztami związanymi z powtórzeniem misji. 

Nadzwyczajna wydajność dla nadzwyczajnych zadań

Przy pomocy P1, możesz wykonywać zdjęcia w trakcie lotu nawet co 0.7 sekundy. Podczas testów M300 RTK wyposażony w kamerę DJI P1 był w stanie pokryć obszar 3 km 2 w ciągu jednego wylotu, osiągając rozdzielczość GSD 3 cm. Przy pokryciu podłużnym 75% i bocznym 55%, osiągnięto 3 cm dokładności poziomej i 5 cm dokładności poziomej. Ta imponująca wydajność pozwoli Ci osiągnąć znacznie więcej w znacznie krótszym czasie.

Inteligentny tryb wykonywania zdjęć 3D

Dodatkową funkcją pozwalającą na osiągnięcie więcej w krótszym czasie (i z mniejszym wysiłkiem) jest nowa funkcja „Smart Oblique Capture”. W tym trybie gimbal obraca kamerą, która wykonuje pięć zdjęć pod różnym kątem lecąc zgodnie z wytyczoną trasą.  

Parametry określone w trakcie wytyczania trasy są przekazywane do P1, tym samym ograniczając ilość zdjęć do minimum. Kamera będzie pomijać niepotrzebne fragmenty tj. peryferia mapowanego terenu i ograniczy się do fotografowania jedynie istotnych dla misji obszarów. 

Jaki to ma wpływ na wydajność platform przeznaczonych do fotogrametrii? Ponieważ spędza się mniej czasu na wykonywaniu niepotrzebnych zdjęć, bez trudu można pokryć teren o powierzchni 7.5 km2 w ciągu jednego dnia roboczego (z GSD wynoszącym 3 cm). Dzięki temu, po zakończonej misji, potrzeba mniej czasu i mocy obliczeniowej do wykonania rekonstrukcji.


Całkowicie nowa funkcja TimeSync 2.0 dla niespotykanej jak dotąd synchronizacji

Nowa technologia synchronizacji DJI pozwala na koordynację pracy drona, z kamerą, modułem RTK, kontrolerem lotu i gimbalem, zapewniając precyzyjny zapis danych pozycjonowania dla każdego zdjęcia. Podczas gdy Phantom 4 RTK zapewnia pozycjonowanie z milisekundowymi opóźnieniami, TimeSync 2.0 podnosi poprzeczkę oferując opóźnienia na poziomie mikrosekund. Nie zapominajmy, że TimeSync dopasowuje również dane geoprzestrzenne do punktu centralnego matrycy, zapisując poprawki w pliku EXIF i XMP, pod kątem dalszej obróbki w postprodukcji. 

Pełna integracja z DJI Terra dla płynnej obróbki danych

Najlepszym oprogramowaniem służącym do analizy danych zebranych przy pomocy platform przemysłowych DJI takich jak M300 RTK z kamerą P1 jest oficjalne oprogramowanie DJI: DJI Terra. 

DJI Terra jest kompleksowym oprogramowaniem fotogrametrycznym, oferującym wszystkie niezbędne funkcje takie jak; planowanie misji, wizualizacja, śledzenie postępu misji, analiza danych. Fakt, że to intuicyjne i łatwe w obsłudze rozwiązanie do fotogrametrii jest w pełni kompatybilne z flagowym zestawem DJI przeznaczonym do mapowania, sprawia, że możesz spodziewać się najdokładniejszych i najbardziej precyzyjnych modeli 3D  i pomiarów.

Należy również podkreślić, że znacząco zoptymalizowano pracę DJI Terra, wymiernie skracając czas potrzebny na rekonstrukcje danych. Oprogramowanie jest wydajne jak nigdy wcześniej. Pozwala na tworzenie ortofotomapy w czasie rzeczywistym i zapewnia automatyzację dzięki funkcjom takim jak  “Region of Interest”, która z kolei umożliwia rekonstrukcję obrazu tylko w obszarze, który nas interesuje. 

Wypełniając lukę na rynku kamer fotogrametrycznych

P1 jest kluczowe dla wizji DJI polegającej na stworzeniu zintegrowanego środowiska rozwiązań optymalizujących wykorzystanie dronów do zbierania danych geoprzestrzennych i zmierzanie ku ukierunkowanym działaniom.

Ta pionierska kamera poszerzy możliwości i wesprze profesjonalistów umożliwiając  wykonywanie skomplikowanych misji w szybszy i bardziej wydajny sposób, pozwalając na uzyskiwanie obrazów fotogrametrycznych w ultrawysokiej rozdzielczości, niezbędnej do tworzenia dokładnych ortofotomap 2D i rekonstrukcji 3D przydatnych w pracach geologicznych, budownictwie wodnym i wielu innych. Dodatkowo pełna kompatybilność P1 z oprogramowaniem DJI Terra umożliwi zespołom operacyjnym na szybszą obróbkę i wizualizację danych w czasie rzeczywistym i ostatecznie skrócenie czasu wymaganego na postprodukcję. 

Otrzymaj więcej informacji o pełnoklatkowej kamerze do fotogrametrii DJI.

Kamera Zenmuse P1 będzie dostępna w sprzedaży na początku 2021 roku. Napisz do nas po więcej szczegółów. 

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]