Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Szybsze i dokładniejsze przetwarzanie danych z DJI Terra

Oszczędź cenny czas przetwarzania i popraw dokładność swoich badań z wykorzystaniem drona dzięki oprogramowaniu DJI Terra, które jest teraz aż o 400% wydajniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Aktualizacja z 03.09.2020: aby zobaczyć najważniejsze informacje dotyczące DJI Terra V2.3.0, kliknij tutaj.

Jeśli dopiero zaczynasz rozpoczynasz pracę z dronami, warto wybrać swoje oprogramowanie jeszcze przed pójściem na zakupy. Jakby nie było, dane są najważniejszym aspektem posiadania drona i tylko odpowiedni system do mapowania może pomóc w odblokowaniu ich prawdziwego potencjału.

Intuicyjna platforma do mapowania z wykorzystaniem dronów

DJI Terra stanowi kompletne rozwiązanie do mapowania. Zawiera wszystkie elementy, które mogą być przydatne geodetom lub kierownikom projektów do planowania, wizualizacji, przetwarzania oraz analizowania danych lotniczych. W pełni kompatybilne z najbardziej kompaktowymi i dokładnymi urządzeniami do mapowania na małej wysokości, takimi jak DJI Phantom 4 RTK oraz P4 Pro, jest tak intuicyjne i łatwe w użyciu, że nie potrzebujesz wcześniejszego szkolenia czy doświadczenia w geodezji, aby uzyskać z jego pomocą najlepsze rezultaty.

Mapowanie w czasie rzeczywistym

DJI Terra idealnie sprawdza się również w mapowaniu w czasie rzeczywistym – ta funkcja jest szczególnie ważna w przypadku tych misji, w których ogromne znaczenie ma czas oraz możliwość podejmowania decyzji w przeciągu kilku minut. Możesz wykorzystać oprogramowanie Terra do generowania ortofotomap 2D podczas lotu drona lub szybko renderować i wizualizować chmurę punktów 3D mapowanego terenu, aby określić, czy potrzeba jeszcze więcej lotów w celu uzupełnienia ewentualnych luk w modelu.

Przetwarzanie danych stało się łatwiejsze

Kiedy badanie zostanie zakończone, po prostu wyjmij kartę SD z urządzenia i umieść ją w swoim laptopie, aby zaimportować obrazy. Umiejętność szybkiego przetwarzania Terra zapewni Ci szczegółowy i dokładny pomiar w każdym środowisku dzięki ortofotomapom o wysokiej rozdzielczości oraz realistycznym rekonstrukcjom modeli 3D. Te ostatnie są w pełni nawigowalne, co oznacza, że możesz dokładnie zobaczyć każdy ich szczegół, a nawet obejrzeć wszystkie stanowiące ich część zdjęcia indywidualnie, aby dokładnie określić najważniejsze elementy w rzeczywistym świecie.

W przypadku map 2D algorytmy Terra zostały zoptymalizowane dla 3 scenariuszy rekonstrukcji:

  • Pole: stworzony w celu zbierania danych ze stosunkowo płaskich terenów, takich jak na przykład pola ryżowe lub zbożowe.
  • Miasto: zaprojektowany z myślą o obszarach z budynkami o różnych wysokościach.
  • Drzewo owocowe: zaprojektowany z myślą o sadach, które bywają znacznie zróżnicowane pod względem wysokości.

Dostępnych jest również kilka narzędzi analitycznych 2D i 3D, które umożliwiają pomiary odległości liniowych oraz powierzchni, a także obliczanie objętości składowisk. Co więcej, możesz też dodawać adnotacje do każdego punktu modelu w celu usprawnienia komunikacji z drużyną podczas złożonych, długoterminowych projektów budowlanych lub infrastrukturalnych.

DJI Terra: nowe funkcje i możliwości

DJI nieustannie angażuje się nie tylko w rozwój swoich dronów, ale też w ulepszanie oprogramowania Terra, aby mogło jak najlepiej zaspokajać Twoje potrzeby. Najnowsza aktualizacja tego programu do mapowania skupia się na szybkim generowaniu najdokładniejszych reprezentacji Twoich zasobów, obiektów, otoczenia i wielu innych elementów.

Wydajniejsze niż kiedykolwiek wcześniej

Po najnowszej aktualizacji możliwości DJI Terra w zakresie przetwarzania rekonstrukcji na wielką skalę zauważalnie wzrosły. Oprogramowanie jest teraz aż o 400% bardziej efektywne niż przedtem. Podczas gdy wcześniej potrzeba było 1 GB RAM, aby przetworzyć 100 obrazów z drona Phantom 4 RTK, teraz Terra może przetworzyć 400 takich obrazów, wykorzystując tę samą pamięć.

Dla porównania:

Wcześniej: oprogramowanie potrzebowało 64 GB RAM, aby przekonwertować 22,744 obrazy na wysokiej jakości model 3D w 4 dni.

Teraz: Terra wymaga jedynie 12 GB RAM, aby wykonać to samo zadanie.

To oznacza, że Terra może przetworzyć więcej danych na jednym urządzeniu niż większość konkurencyjnych programów dostępnych obecnie na rynku. Twój komputer zyskuje przy tym możliwość wykonywania innych zadań, podczas gdy Terra tworzy dla Ciebie wspaniały model 3D.

Dokładne jak nigdy przedtem

Grupa Enterprise dodała również kilka ciekawych funkcji, które na dłuższą metę znacznie poprawią dokładność Twoich map i modeli.

  • Funkcja obsługi zewnętrznej kamery lub zewnętrznego przetwarzania danych PPK, w której obrazy są oddzielone od systemu pozycji i orientacji (POS). Po nowej aktualizacji oryginalne dane POS mogą zostać przekonwertowane na układ współrzędnych przed rozpoczęciem ich przetwarzania w celu rozwiązania problemu niespójnych informacji dotyczących wysokości.
  • Możliwość eksportu wyników aerotriangulacji w formacie XML lub DJI Terra do oprogramowania fotogrametrycznego innego producenta. Możesz też dodawać zewnętrzne parametry w celu korekcji zniekształceń obrazu.
  • Rekonstrukcja modelu 3D obsługuje teraz 5-kamerowy system ukośny. To oznacza, że możesz zaplanować 5 tras lotu w celu zgromadzenia tej samej ilości danych, do których zebrania wcześniej niezbędne było zamontowanie na dronie 5 kamer jednocześnie. Trasy odpowiadają 5 kierunkom ustawienia kamery: w dół, do przodu, do tyłu, w lewo i w prawo.
  • Segmentacja semantyczna i automatyczne generowanie trasy lotu – te 2 funkcje umożliwiają teraz rekonstrukcję pola 2D. Dla osób stosujących czujniki wielospektralne dodano obsługę tworzenia map semantycznych, aplikacyjnych oraz tras lotu ze zróżnicowaną intensywnością oprysków w przypadku rekonstrukcji multispektralnych 2D.
  • Dodano również obsługę rekonstrukcji chmury punktów SuperMap w S3MB.
  • Scenariusz rekonstrukcji Drzewo Owocowe obsługuje teraz planowanie ręczne i półautomatyczne, a także ustawienia Dokładności Śledzenia Terenu.
  • Dodano także zupełnie nowe możliwości dla użytkowników związanych z przemysłem energetycznym – skupiają się one przede wszystkim na automatycznym planowaniu misji oraz rekonstrukcjach 3D dla inspekcji linii energetycznych.

Zaprojektowane, aby zapewnić imponujący poziom detali, wymienione wyżej aktualizacje nie tylko skracają ogólny czas badania, ale też wprowadzają bogaty ekosystem zróżnicowanych możliwości gromadzenia danych.

Historia sukcesu: DJI Terra w ochronie kultury

Toppen Co, pionier w dziedzinie cyfrowej konserwacji zabytków, niedawno odkrył potężne możliwości DJI Terra, mapując 400-letni zamek Karatsu w prefekturze Saga w Japonii. Sprawdź, czego dowiedzieli się badacze z Toppen, kiedy zrezygnowali ze swoich konwencjonalnych technik na rzecz kompletnego rozwiązania DJI usprawniającego mapowanie z wykorzystaniem dronów.

Najważniejsze funkcje aktualizacji DJI Terra z 28. sierpnia

Z wersją oprogramowania DJI Terra 2.3.0 przedstawiamy nowy zestaw funkcji, optymalizacji oraz poprawek. Kompletną dokumentację zmian znajdziesz w DJI Terra Notes.

Szczegółowe planowanie misji inspekcyjnych

Automatycznie tworzy waypointy i trasy lotów w oparciu o jeden lub więcej punktów wybranych na lokalnym modelu 3D lub chmurze. Symulowany widok z kamery zawierający wybrane punkty jest wyświetlany na ekranie w celu zapewnienia dokładniejszego wyboru waypointów oraz bardziej efektywnego planowania trasy lotu, co przekłada się na automatyzację procesów inspekcji.

Region zainteresowania

Ta nowa funkcja pozwala na wykonanie rekonstrukcji obrazu w określonym regionie docelowym. Dzięki temu pozwala ona zaoszczędzić czas przetwarzania i zwiększyć efektywność, generując bardziej wyraźny model lub chmurę punktów. Niezależnie od tego, czy celem jest szczegółowa inspekcja złożonych zasobów, czy monitoring prac na placu budowy, faktem jest, że drony coraz częściej są stosowane w wielu branżach, aby gromadzić wysokiej rozdzielczości dane w bezpieczny, szybki i niedrogi sposób. Jak wykorzystasz te dane i czy wydobędziesz z nich to, co najlepsze, zależy od oprogramowania, które wybierzesz.

Zacznij korzystać z DJI Terra

Oprócz tego, że DJI Terra szybko i efektywnie wykonuje swoją pracę, oferuje również intuicyjny interfejs użytkownika, który sprawia, że mapowanie z wykorzystaniem dronów staje się ogólnodostępne. Oprogramowanie bezproblemowo synchronizuje się z urządzeniami DJI Phantom 4 – jednymi z najpopularniejszych dronów geodezyjnych na rynku. Dzięki systemowi do gromadzenia danych Terra możesz więc oczekiwać najlepszych i najdokładniejszych wyników od swojego Phantoma 4 RTK lub Phantoma 4 Pro.

Aby rozpocząć bezpłatny okres próbny, dokonać zakupu lub poprosić o konsultację z oficjalnym dystrybutorem DJI Enterprise, podaj swoje dane poniżej.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]