Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Zdalna identyfikacja dronów DJI za pomocą Remote ID

Wszystko, co musisz wiedzieć o Remote ID jeśli latasz dronami

Pojawia się wiele pytań dotyczących wdrażanego przez DJI Remote ID, dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na najbardziej nurtujące użytkowników pytania, szczególnie w odniesieniu do serii dronów DJI Enterprise.

Co to jest Remote ID?

Remote ID to system, który pozwala bezzałogowcom na przekazywanie danych identyfikacyjnych innym urządzeniom. Ten system można porównać do swego rodzaju tablicy rejestracyjnej dla dronów dzięki, którym informacje za pomocą sygnałów radiowych docierają do odbiorników naziemnych.

Od 2016 roku rząd Stanów Zjednoczonych bardzo priorytetowo podchodzi do rozwoju systemu Remote ID, aby ograniczyć sytuacje, w których na danym obszarze nie można zidentyfikować operatora drona. Federalna Administracja Lotnictwa ( FAA ) współpracowała z wieloma partnerami związanymi z branżą bezzałogowych statków powietrznych aby znaleźć potencjalne rozwiązanie tego problemu. FAA zaproponowała wstępne zasady, które zostały następnie zmienione w odpowiedzi na ponad 53 000 komentarzy zainteresowanych stron, w tym pilotów dronów, organizacji zajmujących się egzekwowaniem prawa i grup z branży dronów. Ostateczne zasady RID odzwierciedlają znaczny wkład tych grup interesariuszy.

Na jakiej zasadzie działa system Remote ID? Jakie informacje są gromadzone a jakie przekazywane?

Wszystkie drony ważące więcej niż 250g muszą przesyłać sygnał zawierający ich numery seryjne, pozycję oraz wysokość. Numery seryjne drona zostaną automatycznie połączone z danymi rejestracyjnymi właściciela zawartymi w bazie danych FAA. Dzięki takiemu rozwiązaniu funkcja Remote ID nie będzie przekazywać żadnych danych osobowych. Do informacji o właścicielu drona będą mogli uzyskać tylko upoważnieni urzędnicy.

Nowe zasady określają użycie protokołu radiowego aby przekazać informacje i dostarczyć je do podręcznych odbiorników takich jak smartfony lub tablety. Najnowsze drony DJI, dzięki nowym aktualizacją oprogramownia będą w stanie przesyłać wszystkie niezbędne informacje. W przypadku starszych modeli bezzałogowców bez funkcji Remote ID konieczne jest ich doposażenie w dodatkowy moduł.

Które drony Enterprise posiadają system Remote ID?

Wszystkie drony z serii Enterprise wprowadzone na rynek po wrześniu 2022 roku zostały już zaprojektowane w sposób zgodny z Remote ID. Modele, które posiadają ten system to m.in. : Mavic 3E, Mavic 3T, Mavic 3M, Matrice 30, Matrice 30T oraz model Matrice 350 RTK.

DJI wychodząc naprzeciw klientom, którzy zakupili flagowce wcześniej, wprowadził aktualizację oprogramowania do modelu Matrice 300 RTK, dzięki czemu jest on zgodny z systemem Remote ID. Osoby, które niedawno zakupiły drona i chcą dowiedzieć się czy ich bezzałogowiec spełnia RID zachęcamy do dalszej lektury.

Dodatkowo drony starszej generacji jak: P4 RTK i Mavic 2 Enterprise Advanced również otrzymają aktualizację, która zapewni im zgodność z Remote ID. Aby być na bieżąco z najnowszymi aktualizacjami i śledzić informacje z branży dronowej zapraszamy do subskrypcji newslettera DJI.

Warto wspomnieć, że drony starszego typu, czyli Mavic 2 Enterprise Dual, Mavic 2 Enterprise Zoom, Matrice 200 Series mogą również uzyskać zgodność RID, poprzez instalację specjalnego moduły nadawczego dostępnego w ofercie wielu firm tworzących akcesoria do dronów DJI.

Jak przygotować się na zmiany?

Przed zmianami, które wejdą w życie 16 września warto wykonać kilka następujących kroków.

 1. Zaktualizuj oprogramowanie sprzętowe drona do wersji zgodnej z RID lub kup moduł nadawczy RID.
  • W przypadku serii Matrice 30 wersje oprogramowania sprzętowego v05.01.00.00 i nowsze są zgodne z RID.
  • W przypadku Matrice 300 RTK wersje oprogramowania sprzętowego od v05.01.01.00 są zgodne z RID.
 2. Dodaj informacje o RID bezzałogowca do systemu rejestracji dronów FAA
  Aby dron był zgodny z RID, jego certyfikat musi zawierać numer seryjny RID. W celu uzyskania takie stanu użytkownik powinien podać:
  • numer seryjny modelu drona
  • numer seryjny zdalnego identyfikatora
 3. Umieść etykietę zgodności RID na swoim dronie
  Tak jak wcześniej wspominaliśmy wszystkie drony wyprodukowane przez firmę DJI od września 2022 spełniają wymogi systemu Remote ID a co za tym idzie umieszczają etykiety zgodności RID na dronie przed opuszczeniem z fabryki.

W przypadku wcześniejszych dronów zaktualizowanych do oprogramowania sprzętowego zgodnego z RID, możesz skontaktować się z pomocą techniczną DJI, aby dowiedzieć się, jak oznaczyć etykietą swojego drona.

Jak sprawdzić, czy funkcja Remote ID mojego drona działa prawidłowo?

Istnieje kilka sposobów na weryfikację czy system Remote ID działa w sposób prawidłowy.

1. Wyświetlanie statusu zdalnego ID w aplikacji kontroli lotu DJI

Drony DJI automatycznie inicjują autotest przed lotem (PFST) systemu Remote ID przed startem i nie mogą wystartować, jeśli nie przejdą testu PFST. Wyniki PFST systemu Remote ID, tj. stan pracy, można wyświetlić w aplikacji DJI.

W aplikacji DJI Pilot 2 ikona RID w lewym górnym rogu będzie wyświetlana w kolorze czarnym jeśli działa poprawnie.

Strona główna aplikacji DJI Pilot 2

Widok kamery

W aplikacji DJI Pilot 2 ikona RID w lewym górnym rogu będzie wyświetlana w kolorze czerwonym jeśli nie działa poprawnie.

Aplikacja będzie wyświetlała napis “ Remote ID module error“ w sposób widoczny poniżej.

2. Sprawdź czy sieć WLAN transmituje sygnał RID

Alternatywną drogą na sprawdzenie czy system Remote ID działa poprawnie jest sprawdzenie lokalnej sieci WLAN. Możemy dzięki temu zweryfikować czy numer seryjny RID jest odpowiednio przekazywany. Użyj aparatury DJI, aby uruchomić silnik drona a następnie sprawdź sieć WLAN.

Jeśli w polu “ Available networks “ widoczny jest napis RID, po którym następuje 20 – znakowy ciąg alfanumeryczny to oznacza, że Remote ID jest nadawane w sposób prawidłowy.

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o systemie Remote ID i planach DJI, możesz zapoznać się z FAA Remote ID Compliance Use Guide-FAQ na forum DJI. Natomiast listę rekomendowanych przed DJI RID znajdziesz w tym miejscu – kliknij tutaj.

Zbliżające się wprowadzenie zasad Remote ID przez FAA to tylko kilka miesięcy, a wciąż istnieje wiele pytań dotyczących tego nowego systemu. Jeśli nie subskrybujesz naszego newslettera, wypełnij poniższy formularz, aby nie przegapić żadnych aktualizacji.

Zmiany wprowadzone przez FAA wejdą w życie już za kilka miesięcy, a wciąż jest wiele pytań z tym związanych. Aby być na bieżąco z najnowszymi zmianami i śledzić informacje z branży dronowej zapraszamy do subskrypcji newslettera DJI.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]