Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Zautomatyzowane inspekcje farm fotowoltaicznych bez udziału użytkownika

Raptor Maps i DJI łączą swoje siły aby opracować najbardziej optymalne planowanie lotów w branży fotowoltaicznej

Firma Raptor Maps to wiodący dostawca oprogramowania fotowoltaicznego współpracująca z DJI Enterprise w celu zapewnienia nowych funkcjonalności oraz testu ostatnio wprowadzonych aktualizacji do aplikacji DJI Pilot 2. Aktualizacja drona Mavic 3T (M3T) znacznie bardziej poprawia jego zdolności do wydajnego i dokładnego pozyskiwania danych podczas inspekcji farm fotowoltaicznych. Dodatkowo pozwala na zmniejszenie potrzeby ingerencji człowieka w przeprowadzaniu misji a co za tym idzie ryzyko popełnienia błędu ludzkiego spada. Aktualizacja pozwoli na kompleksową bezobsługową inspekcję termografii lotniczą, która jest zgodna ze standardami firmy Raptor Maps.

Termografia lotnicza przeprowadzana przy pomocy dronów stała się wiodącym rozwiązaniem wykorzystywanym do inspekcji farm fotowoltaicznych. Takie podejście znacznie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa, wydajności oraz jakości przeprowadzonych inspekcji. Firma Raptor Maps wykorzystuje środowisko programistyczne DJI Thermal SDK do pozyskiwania obrazów, dzięki którym mogą bardziej dokładnie określić występujące w sprzęcie anomalie, wpływające na ilości generowanej energii.

Firma Raptor Maps jako wiodąca dostawca rozwiązań i analiz zarządzania zasobami słonecznymi zidentyfikowała możliwości ulepszenia planowania lotów, dzięki informacjom uzyskanym bezpośrednio od operatorów pracujących w terenie.

Dzięki aktualizacji oprogramowania operatorzy mogą wyświetlać obraz termowizyjny i wizualny podczas lotu.

Aktualizacja aplikacji DJI Pilot 2 zwiększają wydajność dronów M3T

Nowa aktualizacja DJI Pilot 2 daje użytkownikom bezzałogowca M3T korzyść w postaci automatycznego dostosowywania orientacji drona, który dzięki temu pokryje znacznie większy obszar pracy. Dodatkowo wprowadzone zmiany dają możliwość automatycznego dostosowania toru lotu w oparciu o dany kąt kamery.

Operatorzy kontrolujący działanie drona mogą na żywo obserwować widok z kamery termowizyjnej oraz monitorować wszelkie odczyty temperatury. Warto pamiętać, że informacje, które chcemy uzyskać, takie np jak emisyjność możemy ustawić przed lub w trakcie trwania lotu.

Zrzut ekranu z aplikacji DJI Pilot 2

Testy przeprowadzone przez wewnętrznych ekspertów z firmy Raport Maps wykazały, że wprowadzona aktualizacja znacząco wpłynęła zarówno na szybkość jak i jakość danych uzyskanych podczas inspekcji farm fotowoltaicznych. Wprowadzone funkcjonalności ułatwiają planowanie misji. Dron Mavic 3T wyposażony w migawkę o szybkości reakcji 0,7s pozwala ekspresowo otrzymać obraz wizualny i termiczny, co wpływa na skrócenie czasu wykonania misji.

Biorąc pod uwagę wymianę akumulatorów i czas lotu w trybie RTH, w tym przykładzie M3T gromadzi dane około 4 razy szybciej.

Zrzut ekranu z aplikacji DJI Pilot 2 dla M3T
Zrzut ekranu z DJI GSPro dla M210 + XT2

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że firma DJI ciągle wprowadza nowe aktualizacje, które znacząco wpływają na ułatwienie prowadzenia inspekcji fotowoltaicznych dla naszych pracowników, doceniamy, że nasze spostrzeżenia są brane pod uwagę do ulepszania systemu. Nowa aktualizacja pozwala operatorom dronów przeprowadzać zdalne inspekcje termowizyjne z powietrza, co znacznie wpływa na komfort użytkowania.”

Chris Wilson, kierownik ds. danych Raptor Maps i jeden z wewnętrznych ekspertów ds. dronów

Niestandardowy lot bezzałogowca oraz nachylenie gimbala można włączyć przechodząc do ustawień zaawansowanych podczas planowania misji mapowania dla M3T w aplikacji DJI Pilot 2.

DJI planuje również dodać możliwość śledzenia terenu w oparciu o cyfrowy model powierzchni w trybie lotu w przyszłej aktualizacji. Aktualizacja będzie również pozwalała dronom z serii Matrice 30, podczas gdy gimbal bezzałogowca Matrice 300 RTK może być obracany na potrzeby przechwytywania danych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach, które firma Raptor Maps oferuje i wprowadza możesz skontaktować się z nimi klikając tutaj.

O Raptor Maps

Firma Raptor Maps zajmuje się tworzeniem systemów operacyjnych dla branży fotowoltaicznej, aby pomóc w jej ekspansji i wesprzeć wysiłki w dążeniu do poprawy globalnych warunków klimatycznych. Systemy, które Raptor Maps oferuje wspierają pracę menedżerów, właścicieli farm fotowoltaicznych, O&M, deweloperów. Dzięki swojemu zaangażowaniu Raptor zwiększa stopę zwrotu inwestycji związanych z OZE. Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy do kontaktu pod adresem: raptormaps.com/contact

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]