Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Wykrywanie pożaru za pomocą kompaktowego drona termowizyjnego.

Służba straży pożarnej „Joshua Fire Department” wprowadza Mavic 2 Enterprise Dual do misji pożarowych.

11 grudnia 2018 roku straż pożarna „Joshua Fire Department” razem ze strażą pożarną „Godley Fire Department” zareagowała na pożar konstrukcji w opuszczonym domu, który miał miejsce pomiędzy miastami Joshua i Godley. Po przybyciu na miejsce, jednostki straży zauważyły, że płomienie rozprzestrzeniły się na pobliską trawę i szybko posuwały się na północ, w kierunku kolejnych domów mieszkalnych.

Każda minuta opóźnienia oznaczała coraz większe zniszczenia i potencjalne zagrożenie życia. Szef straży pożarnej Wayne Baker szybko przeniósł się w miejsce zdarzenia. Zebrał swoich strażaków i zespół operatorów dronów Joshua, wspomagając dowódcę straży pożarnej w prowadzeniu działań przeciwpożarowych na dużym obszarze. Dzięki tym działaniom ogień nie dotarł do pobliskich domów mieszkalnych.

Gaszenie pożaru

Głównym zadaniem było gaszenie i tłumienie rozprzestrzeniającego się ognia. Zespół zarządzający dronami nie tracił czasu, przygotowując Mavica 2 Enterprise Dual do pracy. W ciągu 1-3 minut dron był gotowy do lotu. Jego kompaktowa konstrukcja oraz intuicyjna obsługa sprawiły, że było to idealne narzędzie do uzyskania danych z dużej powierzchni terenu i możliwości oceny sytuacji.

Wyposażony w podwójny sensor dron zapewnia zarówno obraz widzialny jak i termiczny pozwalając dowódcy uzyskać kluczowe informacje. Lokalizowanie i wkazanie obszarów zagrożenia miało kluczowe znaczenie. Zespół operacyjny dronów musiał ugasić wszelkie, nawet najmniejsze rozbłyski i był w stanie szybko je zidentyfikować przy pomocy funkcji izoterm M2E Dual. Wykorzystywali dostosowane palety kolorów, aby uzyskać wyższy kontrast i lepszą widoczność obszaru. Pozwolilo to zidentyfikować i nadać priorytet miejscom bardziej zagrożonym i ostatecznie zwiększyć efektywność i skrócić czas gaszenia.

„Udało się nam ugasić pożar trawy w 30 minut. Zdjęcia termowizyjne M2E Dual dały nam dobrą wizję tego, co się pali i jak szybko uzyskać dostęp do palących się obszarów ”- skomentował szef Baker.

Garret Bryl, pilot-wolontariusz z Departamentu straży Joshua i konsultant Zespołu Reakcji Bezzałogowych Systemów Powietrznych Północnego Teksasu (UAS), prowadził wszystkie operacje dronów podczas tego incydentu.”Kompatkowy dron z kamerą termowizyjną okazał się bezcenny podczas akcji, a detale były wystarczająco dobre nawet z odległości kilkuset stóp”- komentuje Garret Bryl.

Gaszenie palącego się domu

Po ugaszeniu pożaru trawy, zespół skupił się na opuszczonym domu. Ponownie, ich pierwszym priorytetem było jak najszybsze wykrycie najbardziej niebezpiecznych punktów.

Technologia FLIR MSXTM w którą wyposażony jest Mavic 2 Enterprise Dual nakłada standardowy obraz wizyjny na obraz termiczny. Strażacy byli w stanie szybko zlokalizować gorące obszary, i uzyskać widoczność różnych przedmiotów znajdujących się w domu. Dzięki temu nie tylko skrócili czas akcji o 75%, ale także jak twierdzi szef Baker, zachowano bezpieczne odległości od niebezpiecznych miejsc.

„Czujniki i niezwykłe inteligentne funkcje w które wyposażony jest M2E Dual zapewniają naszym pilotom możliwość szybkiej oceny sytuacji. Wszyscy nasi członkowie zespołu dronów przez lata mieli styczność z kamerami termowizyjnymi przy wykorzystaniu bezzałogowców. Jednak nawet dla strażaków, którzy nie są z nimi zaznajomieni z tą technologią, potrafią jednym spojrzeniem na ekran natychmiast zidentyfikować gorące miejsca w palącym się domu, a także najbezpieczniejszy punkt dostępu do nich”- komentuje szef Wayne Baker.

Oba pożary zostały ugaszone w dwie godziny po przybyciu ekip. Za pomocą funkcji alarmu temperatury M2E Dual można było raz jeszcze przeskanować cały obszar i otrzymać powiadomienie, jeżeli w okolicy znajdowały się zagrożone strefy. Dzięki temu możliwe było podjęcie szybkich działań zapobiegając ponownemu zajęciu się obszaru.

Kompaktowy rozmiar M2E Dual, łatwość obsługi i możliwość dostarczania szczegółowych zdjęć termicznych sprawiają, że jest to niezwykle cenne i opłacalne narzędzie do pomocy w sytuacjach awaryjnych na małą skalę.

„Nie można oczekiwać, że rozdzielczość tego urządzenia będzie na tym samym poziomie co w zaawansowanych urządzeniach typu M210 wraz z kamerą XT2. W przypadku operacji na większym obszarze, takich jak ratowanie lub pożar fabryki wykorzystuje się większe drony. Jednak M2E Dual sprawdza się doskonale w sytuacjach awaryjnych na mniejszą skalę, takich jak pożar domu. I to jest właśnie to co robimy dla większości średnich i małych firm. Pod względem opłacalności M2E Dual zrobił na nas największe wrażenie”- stwierdził Garret Bryl.

Garret Bryl, szef Wayne Baker i reszta zespołu operacyjnego straży pożarnej Joshua zademonstrowali, jak technologia dronów może być niezwykle korzystna w sytuacjach awaryjnych. Programy dronowe niewątpliwie zwiększyły ich możliwości w tej dziedzinie i w zamian za to zgodzili się podzielić swoją wiedzą z innymi działami bezpieczeństwa publicznego.

Technologia Dronów wepchnięta na nowe wyżyny

Straż Pożarna w Joshua jest jedną z pierwszych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem publicznym, która stworzyła program dronów. W 2014 r. Departament zebrał zespół ds. Obsługi dronów i zapoznał ich z dronem DJI Phantom 2, ich pierwszym bezzałogowcem do użytku w terenie.

Po miesiącach wstępnego szkolenia i wieloletniej praktyce w rzeczywistych operacjach, w końcu stali się jednym z najbardziej doświadczonych zespołów dronów reagujących na awarie w Stanach Zjednoczonych.

Jako jeden z pierwszych użytkowników technologii dronów, straż pożarna w Joshua poczyniła znaczne wysiłki, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi społecznościami. Są jednym z założycieli Zespołu Reagowania Bezpieczeństwa Publicznego UAS (PSURT), państwowego programu 47 departamentów bezpieczeństwa publicznego od służb pożarniczych i policyjnych do agencji zarządzania kryzysowego. Szef Baker i jego zespół aktywnie uczestniczyli w szkoleniu pilotów i dzieleniu się swoimi doświadczeniami w pracy z dronami. PSURT będzie działać regionalnie w całym Teksasie, umożliwiając zespołom współpracę przy rozbudowie programu, dostarczanie sobie nawzajem pomocy w obsłudze dronów i pomaganie w rozwiązywaniu problemów kadrowych w przypadku sytuacji awaryjnej.

Dla departamentów, które chciałyby rozpocząć program dronów, szef Baker ma następujące rady:

– W pierwszej kolejności zdefiniuj 3-4 kluczowe misje, w których Twój dział chce używać dronów. Jasne wyobrażenie o tym, w jakich sytuacjach dron będzie korzystny, pomoże ci określić, jakiego rodzaju szkolenia i sprzęt będą najlepiej służyć Twojemu programowi.

-Zaznajom się z zasadami panującymi w przestrzeni powietrznej i służbami które mogą mieć wpływ na powstający program z wykorzystaniem bezzałogowców. Właściwe szkolenie jest kluczowe.

-Twój zespół nie tylko musi wiedzieć jak latać i jak wykonywać zdjęcia z powietrza. Musi również ćwiczyć współpracę i zachowanie się w sytuacjach awaryjnych a także skuteczną analizę danych uzyskanych podczas misji.

-Istotne jest, aby bez przerwy szkolić się w miejscu pracy. Doświadczony pilot to taki, który wie jak radzic sobie pod presją w sytuacjach awaryjnych.

DJI nieprzerwanie współpracuje ze strażą pożarną w Joshua i różnymi innymi zespołami przedsiębiorstw w zakresie integracji technologii dronów, badań i rozwoju, tworzenia programów edukacyjnych i oferowanie praktycznych szkoleń. Europejskie Stowarzyszenie Numeru Alarmowego ściśle współpracowało z DJI, publikując dwa raporty na temat skuteczności technologii dronów podczas misji poszukiwawczych i ratowniczych. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj  DJI Enterprise White Paper.

Drony zmieniają sposób, w jaki agencje rządowe służą społeczeństwu. Podczas gdy drony zyskały wczesne oparcie w bezpieczeństwie publicznym, przedsiębiorcze agencje rządowe i departamenty badają ich wykorzystanie w innych dziedzinach, od transportu i robót publicznych po planowanie i usług środowiskowych. Aby uzyskać więcej informacji na temat konfigurowania programu dronów i poznawania najlepszych praktyk, które należy wziąć pod uwagę, oceniając, w jaki sposób drony mogą pomóc zaspokoić potrzeby społeczności, pobierz ten obszerny raport.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]