Czym są drony przemysłowe i w jaki sposób mogą pomóc Twojej firmie?
Interesujesz się technologią dronów, ale nie sądzisz, że może ona mieć zastosowanie dla Twojej firmy? Pomyśl jeszcze raz. Drony klasy Enterprise mają ogromny wpływ na branże od górnictwa, przez nieruchomości, po budownictwo i rolnictwo. Jest to możliwe dzięki szerokiej gamie specjalistycznych dronów i payloadów oferujących funkcje dostosowane do potrzeb klienta, które są odpowiednie do niemal każdego zadania.
W dalszej części artykułu dowiesz się, w jaki sposób bezzałogowe statki powietrzne (UAV) klasy Enterprise dokonują transformacji firm na całym świecie. Czy Twoja firma będzie następna?
W jaki sposób współczesne firmy wykorzystują drony
Jeśli Twój sektor wykorzystuje dane zbierane z konkretnej przestrzeni, istnieje duża szansa, że technologia dronów wywiera na niego wpływ.
Niektóre z głównych sektorów inwestujących w innowacje związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi to:
Geodezja
Przez lata geodeci do pozyskiwania danych przestrzennych wykorzystywali wyłącznie metody naziemne, takie jak tachimetry, odbiorniki GPS i naziemne skanery laserowe. Każda z tych technik jest czasochłonna i potrafi stać się kosztowna. Na szczęście istnieje nowy sposób wykonywania pomiarów geodezyjnych.
Dzięki dronom takim jak Matrice 300 RTK geodeci mogą mapować nawet najtrudniejszy teren szybciej i dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej. Wykorzystanie dronów eliminuje konieczność wysyłania ekip geodezyjnych w niebezpieczne rejony i umożliwia łatwe zbieranie danych z niedostępnych miejsc, takich jak wieże telefonii komórkowej i wierzchołki drzew.
Poza skróceniem czasu realizacji projektu, wykorzystanie drona może być dla geodety dodatkowym atutem, ponieważ oferuje wiele możliwości mapowania – w tym ortomozaiki 2D i 3D, chmury punktów LiDAR, modele 3D, mapy termiczne i mapy multispektralne. Każda z tych metod może być cenna w zależności od specyfiki pracy geodezyjnej.
Ochrona środowiska
Mając stosunkowo ograniczone fundusze w porównaniu z wieloma innymi sektorami na tej liście, badacze środowiska muszą robić co mogą, aby zoptymalizować każdą część działań. Na szczęście naukowcy znaleźli genialne sposoby na wykorzystanie dronów dla dobra planety. Obserwatorzy przyrody używają dronów geodezyjnych do tworzenia map ekosystemów i liczenia zagrożonych gatunków. Posiadanie tego rodzaju danych pomaga ekologom lepiej zrozumieć, jak dystrybuować swoje zasoby i jakie obszary wymagają natychmiastowej uwagi.
Rolnictwo
Rolnicy na całym świecie dostrzegają wszelkiego rodzaju praktyczne zastosowania dla dronów klasy Enterprise – przy czym różne modele otwierają różne możliwości. Na przykład, rolnicy uprawiający rośliny zbożowe, takie jak ryż, pszenica i kukurydza, używają dronów pomiarowych, aby dostrzec zmiany środowiskowe i podejmować właściwe decyzje dotyczące zarządzania polem. Rezultaty? Niższe koszty operacyjne, lepsza jakość plonów i wyższe wskaźniki wydajności.
Jednak drony nie tylko pomagają rolnikom pozyskiwać nowe informacje. Drony takie jak DJI Agras T10 oraz Agras T30 mogą szybko przelecieć nad polem i rozpylić nawóz lub pestycydy na uprawy. Oszczędza to zarówno czas, jak i pracę i stanowi duży krok naprzód dla przemysłu rolniczego.
Pożarnictwo
W ciągu ostatnich kilku lat na całym świecie wzrosła liczba dzikich pożarów – tendencja, która niestety nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie miała ustąpić. Strażacy odpowiedzieli na to wyzwanie wdrażając innowacyjne rozwiązania.
Na każdym etapie pożaru lasu, bezzałogowy system latający może mieć znaczący wpływ na przebieg wydarzeń. Drony mogą dać strażakom widok z powietrza na obszar gdzie doszło do pożaru i pomóc im określić, gdzie płomienie będą się dalej przemieszczać – umożliwiając im szybkie podejmowanie decyzji o tym, gdzie załogi powinny się udać i które miasta należy ewakuować. To nie tylko pomaga dowódcom ekip ratować życie cywilów, ale także chroni ich zespoły przed niebezpieczeństwem. Ponadto drony odgrywają dużą rolę w zapobieganiu pożarom lasów, pomagając załogom organizować kontrolowane, przepisowe wypalenia z bezpiecznej odległości. Te pożary pomagają oczyścić suche zarośla i inne elementy ekosystemu, które w przyszłości mogą stać się paliwem dla dzikiego ognia.
Energetyka
Firmy naftowe i gazowe używają dronów do monitorowania obszarów wokół rurociągów pod kątem zmian środowiskowych zachodzących w czasie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ niektóre części tych operacji, takie jak końcówki flar i elementy pływające, mogą być trudne do pełnej oceny z ziemi. Ponadto inspekcje dronem ograniczają czas, jaki pracownicy mogą spędzać w niebezpiecznych środowiskach, np. w pobliżu rur parowych, które wydzielają szkodliwe substancje chemiczne. Ostatecznie, dzięki przejściu z operacji z poziomu ziemi na drony, sektor naftowy i gazowy oszczędza czas na inspekcjach, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo swoich pracowników.
Jednak nie tylko firmy produkujące paliwa kopalne czerpią korzyści z bezzałogowych statków powietrznych. Używając dronów w połączeniu z kamerami termowizyjnymi, farmy słoneczne są w stanie kontrolować swoje panele w rekordowo krótkim czasie i z rekordową dokładnością.
Górnictwo
Bezpieczna i udana operacja wydobywcza wymaga dużej ilości informacji – czasami nawet milionów punktów danych w przypadku większych przedsięwzięć. Podobnie jak w wielu innych branżach, drony pomagają operatorom kopalni efektywnie zbierać wiele z tych informacji. Fotografia dronowa jest wykorzystywana na przykład do skrócenia czasu pomiaru objętości hałd – klienci DJI, tacy jak ukraińska firma wydobywcza Ferrexpo Yeristovo, wykonują pomiary o 90% szybciej.
Oprócz optymalizacji sposobu zbierania informacji, drony pomagają operatorom kopalń w utrzymaniu bezpieczeństwa swoich pracowników w miejscu pracy. Zamiast ręcznie sprawdzać niebezpieczny sprzęt, operatorzy dronów mogą stać w bezpiecznej odległości i zbierać wszystkie potrzebne informacje. W branży takiej jak górnictwo, gdzie trudny teren i szkodliwe substancje mogą być obfite, możliwość pracy z daleka jest ogromnym atutem jeśli chodzi o bezpieczeństwo.
Budownictwo
Mapowanie i modelowanie dronem pomaga kierownikom budowy podejmować bezpieczne, świadome decyzje. Firmy AEC mogą używać tej technologii do tworzenia modeli 3D projektów, zbierania pomiarów z dokładnością do centymetra i wykonywania pomiarów objętości zapasów. Od planowania wstępnego po optymalizację łańcucha dostaw – wyniki mówią same za siebie.
Bezpieczeństwo publiczne
Od zatrzymań drogowych do poszukiwań zaginionych osób, organy ścigania używają dronów do zbierania potrzebnych informacji w czasie rzeczywistym. W sytuacjach, gdy podejrzany ucieka z miejsca przestępstwa, funkcjonariusze mogą użyć drona do śledzenia i zaplanowania przechwycenia podejrzanego – bez wywoływania zamieszania, które może być skutkiem kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego.
Ratownicy pierwszego kontaktu wykorzystują technologię zdalnych czujników i termowizji do poszukiwania osób zaginionych w misjach poszukiwawczych i ratowniczych. Zespoły ratownicze często pracują w ciemnościach dysponując niewielką ilością czasu, dlatego odpowiednia technologia może być czynnikiem decydującym w walce o życie.
Nieruchomości
Pośrednicy używają dronów do tworzenia dokładnych modeli 3D domów na sprzedaż i oferują wirtualne wycieczki. Chociaż technika ta istnieje już od kilku lat, jej popularność wzrosła w czasie pandemii COVID-19, ponieważ pozwoliła potencjalnym najemcom i kupcom obejrzeć nieruchomość z bezpiecznej odległości.
Ubezpieczenia
Aby zapewnić dokładną wycenę nieruchomości, ubezpieczyciele muszą zebrać jak najwięcej informacji. Drony mogą sprawić, że inspekcje staną się łatwiejsze i bardziej efektywne czasowo. Według Deloitte, firmy ubezpieczeniowe będą teraz często polegać na jednym generalnym wykonawcy, który będzie przeprowadzał takie inspekcje ze względu na dużą ilość danych, które można zebrać za pomocą drona. W przeszłości do tej roli mogło być potrzebnych wielu specjalistów. Czynniki, na które ubezpieczyciele zwracają uwagę podczas tych inspekcji, obejmują istniejące uszkodzenia i potencjalne ryzyko wystąpienia klęski żywiołowej, takiej jak np. powódź.
Oprócz wstępnych ocen, ubezpieczyciele używają dronów do oceny szkód majątkowych, a nawet do wykrywania fałszywych roszczeń. W niektórych przypadkach pojedyncza trasa lotu drona może wystarczyć do zebrania wszystkich obrazów potrzebnych do oceny.
Konserwacja zabytków
Archeolodzy wykorzystują mapowanie i modelowanie za pomocą dronów do zdobywania nowych informacji o niektórych z najważniejszych miejsc historycznych na świecie. Modele dronów mogą być używane do zbierania danych przed wykopaliskami, a także pomagają zespołom zoptymalizować sposób pracy, odkryć nowe zasoby historyczne i zrozumieć architekturę budynku. W Japonii, na przykład, archeolodzy użyli DJI Terra do stworzenia modelu chmury punktów 3D zamku Karatsu, charakterystycznego elementu architektury z XVII wieku.
Najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy
Wybór odpowiedniego drona zależy od branży, w której pracujesz, oraz rodzaju funkcji i wsparcia, jakich będziesz potrzebować.
Funkcje, które należy rozważyć przy zakupie, obejmują:
- Czas pracy: Podczas gdy zadania można wykonać w ciągu zaledwie kilku lotów, inne będą wymagały wykonania tysięcy zdjęć lotniczych z dokładnością co do centymetra.
- Charakterystyka lotu: Czy potrzebujesz drona, który może zwinnie poruszać się po zautomatyzowanym torze lotu? Czy ważniejszy jest lot po linii prostej w stałym tempie? Rozmiar i waga drona oraz ładunku wpływają na to, jak dron może latać.
- Dokładność obrazowania: Podczas gdy niektóre komercyjne zadania dronów wymagają pozycjonowania z dokładnością do centymetra, innym może wystarczyć szerszy widok. Dowiedz się, czego szukasz, zanim dokonasz zakupu.
- Payloady: Różne drony są zaprojektowane do przenoszenia różnego rodzaju payloadów (ładunków użytkowych), takich jak kamery i czujniki – większe i cięższe drony mają nawet możliwość przenoszenia wielu ładunków jednocześnie.
Bez względu na to, w jakim sektorze pracujesz, warto zainwestować w drona klasy Enterprise, a nie przeznaczonego do użytku hobbystycznego. Drony Enterprise są zazwyczaj bardziej wytrzymałe niż ich rekreacyjne odpowiedniki, aby sprostać rygorom codziennego użytkowania. Cechy, których należy szukać to zwiększona odporność na wiatr, samonagrzewające się akumulatory i większa tolerancja na ekstremalne warunki. DJI Matrice 300 RTK, na przykład, posiada korpus, który został specjalnie zaprojektowany do pracy w trudnych warunkach pogodowych.
Stosowanie najlepszych rozwiązań w najtrudniejszych warunkach jest jednoznaczne z tym, że sprzęt będzie narażony na większe zużycie. Dlatego DJI udziela profesjonalnego wsparcia posprzedażowego dla Twojej floty. Dowiedz się więcej o programie DJI Care Enterprise klikając tutaj.
Dlaczego warto wybrać DJI
Jeśli chodzi o dostarczanie wysokiej jakości sprzętu dla wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, żadna firma w branży dronów nie cieszy się tak dobrą reputacją jak DJI. Od imponujących możliwości pomiarowych DJI Phantom 4 RTK do szybkich oblotów i długodystansowych misji z użyciem DJI Matrice 300 RTK, w naszych zasobach znajduje się rozwiązanie spełniające Twoje potrzeby.
Oprócz naszych dronów, sprzedajemy również specjalistyczne oprogramowanie i ładunki użytkowe, aby sprostać potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów. Oprogramowanie geodezyjne takie jak DJI Terra jest w stanie przetworzyć ogromne ilości danych i przekształcić je w interaktywne modele 2D i 3D.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań Enterprise, lub umówić się na pokaz możliwości sprzętu, skontaktuj się z nami klikając tutaj.