Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Technologia walki z pożarami lasów, które globalnie osiągnęły bezprecedensowe rozmiary

Na całym świecie, rozmiary oraz częstotliwość pożarów lasów rosną w bardzo szybkim tempie. W Kalifornii, sześć z dwudziestu największych pożarów w historii miało miejsce w 2020 roku.

Zniszczenia były tak ogromne, że sformułowano nowy termin – pierwszy na świecie “gigapożar”- niespotykany pożar obejmujący 5 milionów akrów czyli więcej niż rozmiar pięciu Nowych Yorków.

W Australii, tak zwane “Czarne Lato” będące częścią sezonu pożarów buszu na przełomie 2019/2020 roku pochłonęło 46 milionów akrów oraz prawie 6000 budynków. Niemal 80% procent populacji kraju zostało bezpośrednio lub pośrednio dotknięte pożarami, a straty materialne oszacowano na ponad 70 miliardów dolarów, co sprawiło, że była to najdroższa katastrofa naturalna w historii Australii.

Natomiast w Amazonii miała miejsce jedna z najgorszych katastrof naturalnych od ponad dekady, a rozmiar pożaru w regionie bagien Pantanal był wielkością porównywalny do wszystkich pożarów, które wybuchły tam w ciągu ostatnich 6 lat, razem wziętych. Tymczasem na Syberii, niespotykane fale upałów sięgających 38°C przyczyniły się do powstania pożarów, które skalą przyćmiły rekord z zeszłego roku.

Drony przeciwpożarowe jako środek zaradczy

Biorąc pod uwagę, że skala pożarów lasów rośnie z roku na rok, nasze możliwości ochrony ludzi i mienia są poddawane coraz cięższym testom. Niestety, od 2000 roku około 400 strażaków straciło życie w walce z żywiołem, a część ekspertów wyraziła obawy, że ta liczba wzrośnie. Na szczęście stale pojawiają się nowe technologie, które znacząco ułatwią zapobieganie pożarom oraz walkę z nimi, takie jak IGNIS, innowacyjne rozwiązanie dla dronów przeciwpożarowych pozwalające strażakom na zdalne wywoływanie kontrolowanego wypalania terenu.

M600 takeoff

Kontrolowane wypalanie jest jednym z kluczowych sposobów zapobiegania wybuchom pożarów w dziczy. Polega ono na celowym wzniecaniu kontrolowanych pożarów w celu zmniejszenia ilości “paliwa”. Również aktywne pożary mogą być ograniczane kontrolowanym wypalaniem, przez co zapobiega ich rozprzestrzenianiu. Tradycyjnie kontrolowane pożary wznieca się ręcznie przy użyciu specjalnej pochodni. Dzięki IGNIS można przeprowadzić całą operację ze znacznej odległości zwiększając przy tym jej skalę oraz bezpieczeństwo strażaków.

“IGNIS został zaprojektowany jako odpowiedź na pytanie jak najlepiej chronić strażaków podczas kontrolowanego wypalania” mówi Carrick Detweiler, prezes Drone Amplified oraz wynalazca systemu IGNIS, “Co roku, tylko w USA, średnio 17 strażaków ginie w trakcie akcji gaszenia pożarów dzikich ostępów. Dzięki wykorzystaniu dronów gaśniczych strażacy są w stanie wzniecać pożary bez narażenia personelu na niebezpieczeństwo”

Kompletne rozwiązanie dla dronów pożarniczych

W połączeniu z Matrice 600 Pro, IGNIS przenosi kuleczki wypełnione nadmanganianem potasu. Przed zrzuceniem do każdej kuleczki wstrzykiwany jest glikol etylenowy co rozpoczyna reakcję chemiczną powodującą zapłon w ciągu 30-40 sekund. 

Filling the Hopper
Balls dropping
Sphere ignition

Pomimo prostoty za systemem stoi wyrafinowana technologia dająca strażakom pełną kontrolę nad tym gdzie i kiedy wybuchnie kontrolowany pożar. Użytkownicy mogą wykonywać misje w trybie manualnym lub automatycznym za pomocą aplikacji IGNIS przy użyciu opcji Waypoints.

Dokładne numeryczne modele mogą zostać wgrane do oprogramowania służącego do planowania lotu, dzięki czemu można dostosować wysokość misji do rzeczywistego ukształtowania terenu. IGNIS automatycznie dostosuje zrzut kuleczek, aby kompensować zmiany prędkości urządzenia i siły wiatru. Kamera termowizyjna Zenmuse XT2 pozwoli strażakom na obserwowanie rozprzestrzeniania się pożaru w czasie rzeczywistym oraz na dostosowanie się do sytuacji w trakcie lotu.

IgnitionLines

Pełna integracja z M600 Pro

IGNIS został zaprojektowany, tak aby w pełni współpracować z dronem M600 Pro. w pełni załadowany IGNIS waży 4 kg przez co wymaga drona z dużym udźwigiem oraz możliwością wykonywania lotów przez około 20-30 minut. 

M600 Pro Render

“Najważniejsze są stabilność i niezawodność”, mówi Detweiler, “walka z pożarami oznacza pracę pod wielką presją w odległych miejscach, a sprzęt musi latać w gorącym środowisku, w którym występują turbulencje. Dlatego posiadanie prostego i sprawdzonego rozwiązania jest niezwykle ważne”

Kontrolowane wypalanie: śmigłowiec kontra dron

Oprócz ręcznego wzniecania pożarów przy użyciu pochodni, najczęstszą metodą jest wykorzystanie do tego celu śmigłowca. Śmigłowce używają systemu podobnego do IGNIS jednak na większą skalę. Niestety wykorzystanie śmigłowca wiąże się  z dodatkowym ryzykiem

“Około 25% zgonów strażaków wiąże się z lotnictwem”, mówi Detweiler, “Pomimo tego, że śmigłowce są niesamowicie przydatnym narzędziem w walce z pożarami lasów, nie zmniejszają ryzyka dla personelu, co jest jedną z głównych zalet dronów” 

Dodatkowo lot śmigłowca jest bardzo drogi. Oczywiście bezpieczeństwo personelu pozostanie zawsze priorytetem, jednak koszt około 60 miliardów dolarów rocznie wydawanych na walkę z dzikimi pożarami będzie stale rósł. Natomiast z badań Departamentu Rolnictwa USA wynika, że operacje dronemi będą kosztowały około 1800 dolarów dziennie w porównaniu do kosztu 16000 dolarów dziennie w przypadku śmigłowca.

“W porównaniu do śmigłowca, koszty eksploatacji drona są znacząco niższe’, mówi Detweiler, “Są również bardziej wszechstronne”. Ręczne wypalanie ogranicza rozmiar operacji do niewielkiego obszaru, a z drugiej strony, niektóre operacje nią są na tyle duże by usprawiedliwić wysokie koszty lotu śmigłowca. IGNIS sprawia, że średniej wielkości operacje będa bardziej opłacalne.

Air to air shots

Loty nocne oraz przy słabej widoczności 

W przeciwieństwie do śmigłowców IGNIS  może być używany także w nocy, dzięki zastosowaniu kamery Zenmuse XT2. Do tej pory wykonywanie operacji powietrznych mogło być wykonywane jedynie w ciągu dnia.

Podobnie jak inne drony strażackie, obrazowanie termiczne pozwala IGNIS widzieć przez dym i inne przeszkody, aby uzyskać znacznie dokładniejszy obraz tego, jak zmienia się i postępuje pożar lasu

Pomijając pożary lasów, technologia ta została już z powodzeniem zastosowana w wielu scenariuszach gaszenia pożarów, zarówno wiejskich, jak i miejskich. Kamery termowizyjne montowane na dronach dają strażakom możliwość lokalizowania punktów zapalnych i sygnatur cieplnych, drastycznie zwiększając bezpieczeństwo operacji i skracając czas potrzebny na opanowanie płomieni. W przypadku pożarów budynków, możliwość sprawdzenia jak rozprzestrzenia się pożar pomaga efektywnie zaplanować akcję ratunkową i ewakuację poszkodowanych. 

Zwalczanie ognia ogniem

Według Detweiler’a “drony przeciwpożarowe są rewolucyjnym rozwiązaniem szczególnie w przypadku pożarów lasów, a IGNIS jest prawdziwym przełomem. Mówiąc prościej wysłanie drona w rejon pożaru lasu znacząco zmniejsza ryzyko oraz jest dużo tańsze niż wysłanie ludzi lub śmigłowca

Obrazy i wideo zostały dostarczone przez DroneAmplified. Aby dowiedzieć się więcej odwiedź stronę firmy DroneAmplified.

1. https://droneamplified.com/drone-prescribed-burning-saves-14000-a-day-usda/

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]