Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Przewodnik certyfikacji C2 dla drónów DJI Enterprise

Ponieważ wykorzystanie dronów staje się coraz bardziej powszechne, ważne jest, aby operatorzy przestrzegali przepisów dotyczących ich użytkowania. Jednym z takich przepisów jest Europejski System Klasyfikacji Dronów, wprowadzony w 2021 r. przez EASA (Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej). System ten kategoryzuje drony w oparciu o ich wagę, możliwości i przeznaczenie oraz wymaga od operatorów uzyskania certyfikacji dla niektórych kategorii dronów.

Na czym polega identyfikacja klasy i jak się o nią ubiegać?

Jednym z certyfikatów, który operatorzy mogą potrzebować uzyskać, jest poziom identyfikacji klasy (przeczytaj wytyczne EASA dotyczące klas), który różni się w zależności od drona. Aby zachować zgodność z terminami określonymi w przepisach, DJI Enterprise ustanowiło łatwy proces uzyskiwania etykiety identyfikacyjnej klasy C2 dla obecnych użytkowników dronów serii Mavic 3 Enterprise oraz Matrice 30.

Jeśli posiadasz jedną z następujących wersji:

  • Mavic 3 Enterprise
  • Mavic 3 Thermal
  • Mavic 3 Multispectral
  • Matrice 30
  • Matrice 30T

Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

Krok 1 – Aktualizacja oprogramowania z poziomu aplikacji DJI Pilot 2

Część procedury zgodności z normą C2 wymaga, aby drony były gotowe do obsługi RemoteID. Dlatego pierwszym krokiem procesu jest aktualizacja oprogramowania drona do wersji 7.1 za pośrednictwem aplikacji DJI Pilot 2.

Krok 2 – Złóż wniosek o przyznanie certyfikatu C2 za pośrednictwem aplikacji DJI Pilot App

Po zaktualizowaniu oprogramowania na ekranie głównym DJI Pilot 2 pojawi się okienko z komunikatem przekierowującym bezpośrednio do strony aplikacji C2 Label – wystarczy stuknąć przycisk „Zastosuj”.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz ukończyć procesu ubiegania się o certyfikat C2 w tym momencie, możesz przejść do sekcji Service and Support (Serwis i wsparcie) w aplikacji DJI Pilot 2 i kontynuować proces nadawania certyfikatu C2 w późniejszym terminie.

Krok 3 – Wypełnij dane w systemie, aby otrzymać certyfikat C2.

Wystarczy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy i wysłać go. Etykieta C2 zostanie wysłana pocztą. (Uwaga: etykiety zostaną wysłane bez numeru listu przewozowego. Śledzenie przesyłki będzie niemożliwe. Czas dostawy zależy od lokalnego przewoźnika)

Krok 4 – Umieść etykietę C2 i zmień śmigła

Oznakowanie drona to tylko jedna część procesu zgodności. Użytkownicy dronów z serii Mavic Enterprise i Matrice 30 są również zobowiązani do wymiany śmigieł na model low-noise, aby zachować zgodność z przepisami dotyczącymi certyfikatu C2.

Obejrzyj cały film tutaj

Należy pamiętać, że model śmigieł low-noise (o niskim poziomie hałasu) są sprzedawane osobno, a użytkownik jest odpowiedzialny za zakup śmigieł w celu zapewnienia zgodności z lokalnymi przepisami.

Model dronaModel śmigieł Low-noise
Mavic 3 Enterprise Series8658F
Matrice 30 SeriesR1676

Obecnie przeprowadzamy końcowe testy i weryfikację śmigieł dla Mavic 3 Enterprise, Mavic 3 Thermal i Mavic 3 Multispectral, aby zapewnić zgodność produktu z przepisami. Po ich zakończeniu śmigła te zostaną udostępnione do zakupu, aby umożliwić naszym klientom działanie zgodnie z przepisami.

Krok 5 – Prześlij dowód potwierdzający zgodność produktu z przepisami

Po umieszczeniu etykiety C2 i wymianie śmigieł, prześlij zdjęcie drona jako dowód spełnienia wymagań certyfikacji, aby otrzymać certyfikat C2.

Krok 6 – Pobierz certyfikat C2

Końcowy dokument pojawi się w aplikacji DJI Pilot 2 w ciągu kilku dni roboczych. Pobierz go i miej przy sobie podczas lotu. Gotowe!

Jak długo trwa cały proces?

Jednym z częstych pytań dotyczących procesu certyfikacji C2 jest to, ile czasu zajmuje otrzymanie etykiet i certyfikatu. Odpowiedź może być różna, ale ważne jest, aby zaplanować proces z wyprzedzeniem i przeznaczyć na niego wystarczająco dużo czasu. Pamiętaj, że zakończenie procedury będzie zależeć od czasu dostawy etykiet i śmigieł low-noise.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]