Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Porady jak utrzymywać w bezpiecznej i dobrej kondycji Twoje akumulatory od DJI

Dobre nawyki dotyczące konserwacji, pozwalające uzyskać maksymalny potencjał Twoich akumulatorów

Nie podlega wątpliwości, że gęsto upakowana moc wewnątrz akumulatorów litowo-jonowych w Twoim dronie jest kluczowym elementem dla wykonywanego lotu. Niezależnie od tego czy ładujesz, rozładowujesz, transportujesz czy przechowujesz akumulatory litowo-jonowe DJI, ważne jest, aby przestrzegać instrukcji i zaleceń producenta, żeby wyciągnąć najwięcej potencjału ze swoich akumulatorów.

Przed dalszą lekturą, warto zrozumieć podstawy działania akumulatorów litowo-jonowych. Najprościej mówiąc, wyobraź sobie, że zawartość ogniwa baterii podzielona jest na dwie strony, anodę i katodę. Podczas rozładowywania, jony litu przemieszczają się z anody do katody wewnątrz akumulatora, podczas gdy elektrony muszą wybrać inną drogę-  poza baterię jako prąd elektryczny. Kiedy bateria jest ładowana, proces się odwraca i jony litu muszą przemieszczać się w kierunku anody, Ten nieustanny przepływ w tę i z powrotem, wraz z innymi czynnikami, w końcu powoduje skrócenie żywotność akumulatora litowo-jonowego.

Poniżej kilka profesjonalnych porad z Instrukcji konserwacji akumulatora DJI Enterprise, na temat odpowiedniego utrzymywania, ładowania, przechowywania oraz używania Twoich akumulatorów.

Ściągnij tę instrukcję i zabierz ze sobą

1. Przeczytaj i przestrzegaj porad, które znajdują się w Twojej instrukcji obsługi

Wierzymy, że pierwszą rzeczą, jaką robi każdy nowy użytkownik platformy przemysłowej Enterprise, jest przeczytanie całości oficjalnej dokumentacji załączonej do urządzenia. Jednak w roli przypomnienia, dodajemy poniżej linki do instrukcji bezpiecznego korzystania z akumulatorów każdej z naszych platform Enterprise, dla szybkiego sprawdzenia i Twojej wygody. Te dokumenty są bogate w ważne dla użytkownika informacje, dotyczące używania, ładowania, utrzymywania, przechowywania i odpowiedniej utylizacji akumulatorów, co za tym idzie nie możemy bardziej podkreślić jak istotne jest, aby każdy pilot i operator drona przyswoił tę wiedzę.

Oficjalna Dokumentacja dot. Akumulatorów DJI Enterprise

Poniższa dokumentacja jest również dostępna, na stronach odpowiednich  produktów.

M2ED Intelligent Flight Battery

2. Zaktualizuj swoje oprogramowanie

Najnowsze oprogramowanie, możesz znaleźć na oficjalnej stronie producenta, poprzez odszukanie odpowiedniej strony produktowej, wejście w sekcję Downloads (pobierz), oraz odnalezienie Release Notes (Informacje o wydaniu). Wewnątrz zakładki Release Notes, możesz odszukać najnowsze wersje oprogramowania.

Firmware Updates

Twoje akumulatory zawsze powinny mieć tę samą wersję oprogramowania co Twoja platforma, idealnie, gdy zarówno dron jak i akumulator posiadają najnowszą wersję oprogramowania. W przypadku bezzałogowych statków powietrznych wyposażonych w układ podwójnych akumulatorów obydwa muszą posiadać tę samą wersję oprogramowania, inaczej dron nie wystartuje. 

Jak sprawdzić wersję oprogramowania akumulatora?

W celu weryfikacji, czy dron i akumulator są zaktualizowane do najnowszej wersji oprogramowania, możesz otworzyć aplikację DJI Pilot, wejść w podgląd kamery trybu lotu manualnego, kliknąć trzy kropki w górnym prawym rogu ekranu, następnie trzy kropki w bocznym menu. Przewiń w dół do sekcji “About”, i kliknij w podgląd obecnych wersji oprogramowania  “view current firmware versions”. Możesz również połączyć Twoje urządzenie mobilne (Smart Controller, Crystal Sky, itd…) z internetem i kiedy uruchomisz drona oraz otworzysz aplikację DJI Pilot, zostaniesz poinformowany o wszelkich niezbędnych aktualizacjach

Firmware Updates 2

Jak zaktualizować wersję oprogramowania Twojego akumulatora?

Jeśli zaktualizujesz oprogramowanie swojego drona, akumulator, który go zasila powinien automatycznie rozpocząć własną aktualizację, jeśli najnowsza wersja oprogramowania zawiera aktualizację dla akumulatora, lub jeśli oprogramowanie akumulatora nie jest najnowsze i wymaga odświeżenia.

Jeśli aktualizacja oprogramowania zawierała aktualizację akumulatora,  kiedy włożysz niezaktualizowany akumulator do urządzenia, w aplikacji pojawi się komunikat informujący o niespójnym oprogramowaniu. Możesz uaktualnić oprogramowanie tego akumulatora, na podstawie obecnego oprogramowania całego drona przy użyciu suwaka. W tym przypadku żadne dodatkowe połączenia z internetem lub DJI Assistant 2 nie są wymagane, w celu aktualizacji tego akumulatora.

Możesz również zaktualizować oprogramowanie swoich akumulatorów TB60 (używanych w M300 RTK), poprzez umieszczenie ich w Stacji ładowania BS60 i połączenie ze Smart Controller Enterprise ze stacją ładowania. W ten sposób można zaktualizować nawet do 8 akumulatorów w jednym momencie w zakładce Health management system w aplikacji DJI Pilot

3. Uważaj na ekstremalne temperatury

Ekstremalne temperatury są największym wrogiem każdego akumulatora. Baterie dronów, nie powinny być używane, ładowane, lub przechowywane powyżej zalecanych wartości granicznych temperatur wypisanych w tabeli poniżej.

Specyfikacje akumulatorów

Rodzaj bateriiDronPojemność/
Energia
Temperatura pracy dla dronaTemperatura ładowaniaCzas ładowania od 0% do 100% Zdolność do samopodgrzewania
TB60M300RTK5935mAh, 274.2Wh
-20 do 50°C

5 do 40°C 
220V 60 min110V 70 minTak
TB55M200 Series V2 & V17660mAh,174.6Wh
-20 do 50°C

5 do 40°C
144 minTak
TB50M200 Series V14280 mAh, 97.58Wh
-20 do 45°C

5 do 40°C
90 minTak
M2 Ent.Mavic 2 Enterprise3850mAh, 59.29Wh
-10 do 40°C

5 do 40°C
90 minTak
P4 Phantom 4  RTK Multispectral, Pro V25870mAh, 89.2Wh
0 do 40°C

5 do 40°C
70 minNie

Operatorzy powinni być w każdym momencie pewni tego, gdzie znajdują się akumulatory, oraz gdzie są przechowywane, ponieważ ekspozycja, a także korzystanie z nich w ekstremalnych temperaturach, może spowodować trwałe obniżenie pojemności, ich żywotności oraz stabilności. Dla przykładu unikaj pozostawiania akumulatorów w miejscu, w których mogą być narażone na ekstremalne temperatury, jak chociażby pojazd w trakcie zimy lub lata. 

Matrice 200 V2 Charging Hub

4. Ładuj odpowiedzialnie

Akumulatory DJI zaprojektowano w taki sposób, aby współpracowały z ładowarkami DJI. Dlatego zawsze korzystaj z oficjalnych i dedykowanych ładowarek producenta. DJI nie bierze odpowiedzialności za akumulatory ładowanie nieautoryzowanymi ładowarkami. 

Co jest nie tak, z ładowarkami innych firm?

Ładowarki innych firm, mogą ładować prądem innym niż 1C. Pomimo tego, że akumulatory można ładować wtedy szybciej, spowoduje to obniżenie żywotności akumulatora i przyczyni do uszkodzenia ogniwa baterii, poprzez nadmierne jego przegrzanie i/lub powłoki litu.

Ładowarki innych firm mogą również spowodować styków Twojej baterii poprzez niewłaściwe: ułożenie, zabezpieczenia i mocowanie..

Dlaczego powinienem używać jedynie ładowarek dedykowanych przez DJI?

Wewnątrz ładowarek DJI  umieszczone są zabezpieczenia, które zapewniają, że akumulator nie jest ładowany w niewłaściwych temperaturach. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że ta funkcja będzie działać w ładowarkach innych firm.

Dobre nawyki w trakcie ładowania

By możliwie najlepiej dbać o swoje akumulatory , rekomendujemy, aby pozwolić im powrót do właściwych temperatur, przed ładowaniem.

Jednakże, niekiedy sytuacja będzie wymagać od Ciebie szybkiego naładowania akumulatorów zaraz po wylądowaniu, nawet kiedy będą jeszcze gorące po wyjęciu z drona. Dzięki stacji ładującej DJI gorące akumulatory można bezpiecznie podłączyć do ładowania pod warunkiem, że zarówno akumulatory jak i stacja ładująca są w wentylowanym pomieszczeniu zapewniającym chłodzenie. Kiedy ładowanie od razu nie jest konieczne, zaleca się zostawić akumulator do ostygnięcia przed rozpoczęciem ładowania.

Inteligentne akumulatory są zaprojektowane w taki sposób, aby automatycznie wyłączać ładownie po osiągnięciu 100%. Jednakże zalecamy monitorować proces ładowania i odłączać akumulatory po pełnym naładowaniu.

5. Odpowiednie przechowywanie akumulatorów

Warunki do przechowywania

Przechowywanie akumulatorów w  rekomendowanym zakresie wynoszącym od 22 ° C do 30 ° C pozwala na zminimalizowanie nieodwracalnego procesu utraty pojemności. Chociaż przechowywanie akumulatorów w tej temperaturze nie zawsze jest możliwe, należy unikać nawyków, takich jak trzymanie baterii w pojazdach, które narażone są na częste zmiany temperatury i nie mieszczą się w zalecanym przedziale temperatury przechowywania.

Zawsze przechowuj akumulatory w dobrze wentylowanym miejscu, z dala od światla słonecznego i źródeł ciepła. Wyjmuj akumulatory z drona na czas przechowywania. Nie pozwól na zamoczenie baterii.

Nie przechowuj w pełni naładowanych akumulatorów.

Nie zaleca się ładowania akumulatorów do 100% przed przechowywaniem. Inteligentne akumulatory DJI automatycznie się rozładowują, aby chronić integralność ogniw baterii. W większości przypadków w aplikacji można ustawić czas od 1 do 10 dni, w którym akumulatory zaczną się samoczynnie rozładowywać do 60%. Jeśli w aplikacji nie ma takiej opcji, bateria domyślnie ma ustawiony czas na 10 dni. Jeśli akumulator, który chcemy przechowywać, jest poniżej 40-60%, należy go ładować, aż osiągnie ten poziom naładowania.


W przypadku służb ratunkowych i innych podmiotów wymagających ciągłej gotowości i akumulatorów naładowanych na 100% ważne jest, aby pamiętać, że wpłynie to negatywnie na żywotność i wydajność akumulatorów litowo-jonowych. Przechowywanie w pełni naładowanego akumulatora powoduje obciążenie ogniw przyspieszając spadek pojemności.

Mając na uwadze bezpieczeństwo zalecamy, aby przechowywać przynajmniej część akumulatory na poziomie 60% naładowania zamiast 100%. Warto rozważyć możliwość doładowywania akumulatorów w terenie. Jeśli jednak wymaga się przechowywania naładowanych do pełna akumulatorów, wystarczy jednokrotnie wcisnąć przycisk zasilania na akumulatorze, aby zresetować licznik czasu rozładowania a tym samym zatrzymać proces uśpienia i wydłużyć go o kolejne 10 dni. 

6. Unikaj 0%

Nadmierne rozładowanie może poważnie uszkodzić akumulatory. Zaleca się lądowanie dronem, gdy poziom naładowania baterii spadnie do maksymalnie 15%., aby zmaksymalizować jej żywotność. Jeśli poziom naładowania akumulatora spadł poniżej ~15%, naładuj go jak najszybciej.

7. Trzymaj pary razem

W przypadku platform wyposażonych w podwójny system akumulatorów (M300 RTK i serii M200) dobrym pomysłem jest dobranie akumulatorów w pary, opisanie ich i korzystanie z nich jednocześnie. Zapewni to lepszą wydajność, równomierne zużycie oraz podobny opór wewnątrz ogniw.

8. Nie zapominaj o konserwacji

Poniższe kroki mają kluczowe znaczenie dla upewnienia się, że baterie są gotowe do pracy i odpowiednio skalibrowane. Ładowanie i rozładowywanie baterii zapewnia dokładny cyfrowy odczyt procentu baterii, który jest istotną miarą podczas obsługi drona. Jeśli ten proces zostanie pominięty, procentowy margines błędu baterii zostanie zwiększony przez kolejne loty.

Wykonuj poniższe instrukcje co 3 miesiące lub 50 cykli (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej)

 1. Naładuj i rozładuj baterie zgodnie z poniższymi instrukcjami.
 2. Upewnij się, że różnica napięcia między ogniwami jest mniejsza niż 0,1 V po tym jak naładujesz go do pełna, a następnie pozostawisz na 6 godzin. 
 3. Upewnij się, że bateria nie jest spuchnięta, uszkodzona ani nie przecieka. Zobacz „Problemy, na które należy zwrócić uwagę” poniżej.
 4. Oczyść końcówki akumulatora czystą, suchą szmatką i upewnij się, że są czyste.
 5. Upewnij się, że oprogramowanie baterii zostało zaktualizowane do najnowszej wersji.

Instrukcje dotyczące ładowania i rozładowywania:

 1. Naładuj akumulator do 100% i pozostaw go w na ponad 24 godziny.
 2. Zamontuj akumulator w dronie. Lataj, a gdy pozostały poziom mocy spadnie poniżej 20%, wyląduj i wyjmij akumulator.
 3. Odłóż akumulator na ponad sześć godzin.
 4. Sprawdź napięcie ogniwa.
 5. Naładuj akumulator do pełna.
 6. Powtórz powyższe kroki 1-4

9. Wycofanie baterii z użycia i bezpieczna utylizacja

Kryteria zaprzestania używania baterii

Właściwe użytkowanie, ładowanie, konserwacja i przechowywanie pozwola na około 200 cykli ładowania, zanim akumulator powinien zostać wycofany z eksploatacji. Wycofanie akumulatorów z użytku na podstawie ilości cykli może być niewymierne, ze względu na nieokreśloną definicję cyklu. W przypadku akumulatorów DJI jest to każdy proces ładowania. Ważnym jest więc aby zwracać uwagę na inne czynniki w przypadku określania przydatności akumulatorów do użycia. (O tym szczegółowo w kolejnej sekcji).

Utylizacja baterii

Prawidłowa utylizacja akumulatora polega na całkowitym rozładowaniu baakumulatorai, a następnie zanurzeniu go w słonej wodzie na 8-12 godzin. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z podręcznikiem konserwacji baterii DJI Enterprise(DJI Enterprise Battery Maintenance Guide).

10. Problemy, na które warto zwracać uwagę

Akumulatory należy wycofać z eksploatacji i wymienić, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych problemów:

 1. Widoczna wypukłość, wyciek lub uszkodzenie (pęknięcia, wgniecenia itp.).
 2. Wygięte styki (mogą spowodować zwarcie)
 3. Powiadomienie w aplikacji lub monit dotyczący uszkodzenia lub nadmiernego rozładowania ogniwa baterii
 4. Bateria osiągnęła 200 cykli ładowania
 5. Po dwukrotnym wykonaniu standardowych operacji ładowania i rozładowywania nadal występuje błąd akumulatora
 6. Zderzenie lub mocne uderzenie

Kontakt z DJI

Skontaktuj się z zespołem pomocy technicznej pod adresem support@dji.com, jeśli masz jakiekolwiek problemy z baterią. Jeśli bateria jest objęta gwarancją (6 miesięcy i poniżej 200 cykli), nasz zespół dostarczy instrukcje wymiany akumulatora.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]