Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Pierwsze w Polsce skuteczne odnalezienie zaginionej osoby za pomocą drona DJI

Spektakularna misja ratunkowa z użyciem drona i specjalistycznego oprogramowania SARUAV

W walce o ludzkie życie liczy się każda sekunda. System SARUAV opracowany przez naukowców Uniwersytetu Wrocławskiego w połączeniu z dronem DJI Matrice 300 RTK pomógł uratować zaginionego w Beskidzie Niskim – to pierwszy taki przypadek dowodzący, że teoria sprawdziła się w praktyce.

Dla nas jest to historyczna chwila, na którą czekaliśmy. Pokazuje, że nasze wysiłki i środki nie poszły na marne, choćby dla tego jednego życia. Dziękuję za wkład, który SARUAV wniosło w ratowanie tego życia. Cieszę się, że możemy z takimi partnerami współpracować i pomagać ludziom.

– mówi Wojciech Pawul, ratownik Grupy Bieszczadzkiej GOPR

Wiele lat badań naukowych, zapoczątkowanych na Uniwersytecie Wrocławskim i kontynuowanych przez spółkę technologiczną spin-off SARUAV Sp. z o.o. działającą pod patronatem uczelni, zostało ukoronowanych sukcesem mierzonym inaczej niż publikacje naukowe czy patenty – udało się uratować ludzkie życie. 

W trakcie trwającej prawie 24 godziny akcji poszukiwawczej, mającej miejsce 29 czerwca 2021 roku w Beskidzie Niskim wykorzystany został system SARUAV, który na zdjęciach lotniczych wykonanych kamerą termowizyjną Zenmuse H20T zainstalowaną na bezzałogowym statku powietrznym Matrice 300 RTK automatycznie wskazał potencjalne miejsce przebywania osoby zaginionej. Rozwiązanie zostało zastosowane przez ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Miejsce wytypowane przez detektor zostało zweryfikowane przez analityka w panelu weryfikacji wskazań systemu SARUAV, co skutkowało zadysponowaniem ratowników we wskazany punkt. Poszukiwany człowiek został w porę odnaleziony i przekazany Zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego przez ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Odnalezienie zaginionego człowieka dzięki możliwościom systemu informatycznego SARUAV oraz zaawansowanego drona DJI Matrice 300 RTK jest doskonałym przykładem na to jak połączenie ciężkiej pracy służb ratownictwa z nowoczesną technologią pozwala ratować ludzkie życie kiedy liczy się każda sekunda.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]