Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Pierwsza w historii inspekcja farmy fotowoltaicznej za pomocą DJI Dock

DJI, Raptor Maps i Unmanned Vehicle Technologies (UVT) współpracują w celu osiągnięcia przełomu technologicznego w branży solarnej.

3 maja 2023 r. w Dallas w Teksasie odbyła się pierwsza inspekcja farmy fotowoltaicznej na szeroką skalę za pomocą DJI Docka. Osiągnięcie to stanowi kamień milowy zarówno dla branży fotowoltaicznej jak i UAS, umożliwiając zastosowanie przełomowej technologii.

Przełomowa inspekcja została przeprowadzona w elektrowni słonecznej o mocy 181 MWdc w Teksasie, demonstrując zdolność Docka do ułatwiania inspekcji w obiektach użyteczności publicznej.

DJI Dock i M30T gotowe do użycia z dachu

DJI jako lider w dziedzinie rozwiązań dronowych dla przedsiębiorstw opracował stację dokującą DJI Dock oraz drona Matrice 30T ( M30T ) Dock Version, podczas gdy firma UVT, czyli jeden z największych północnoamerykańskich dostawców kompleksowych rozwiązań w zakresie dronów i robotyki przekazał stację dokującą oraz dane wdrożeniowe wymagane do testów. Firma Raptor Maps zajęła się przygotowaniem oprogramowania do zarządzania zasobami energii słonecznej aby dron M30T sprawnie wykonał założenia misji.

Termografia lotnicza oparta na dronach stała się metodą szybkiego, wydajnego oraz bezpiecznego sprawdzania instalacji fotowoltaicznej na skalę przemysłową, która do tej pory wymagała udziału człowieka. Technologia Drone-in-a-box (DIAB) zapoczątkowuje nową erę automatycznych i łatwo powtarzalnych inspekcji, które są dostępne dzięki osiągnięciom z zakresu oprogramowania i planowania operacyjnego.

Jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy w pracy w branży fotowoltaicznej, jest to, że możemy brać czynny udział w rozwoju i tworzeniu nowego oprogramowania do inspekcji drone in the box.

– powiedział Eddie Obropta, współzałożyciel i CTO Raptor Maps.

Inspekcja DIAB pozwalają na szybszą identyfikację i ewentualną naprawę sprzętu z obniżaoną wydajnością. Badania wykazały, że niewydajność sprzętowa kosztowała branżę fotowoltaiczną 2.5B w 2022 roku. Skrócenie czasu trwania inspekcji oraz naprawa sprzętu, który nie działa optymalnie zmniejsza zagrożenia dla bezpieczeństwa i ryzyko pożaru, obniża koszty dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej i właścicieli aktywów oraz zwiększa przychody.

DJI Dock ułatwia wiele kwestii operacyjnych, takich jak dostęp do wszelkich danych oraz możliwości planowania lotu. Pozwalający tym samym na automatyzację wielu procesów i sprawne gromadzenie danych co jest kluczowe do przeprowadzania inspekcji fotowoltaicznych.

– powiedział Grant Hosticka, szef inżynierii rozwiązań DJI Enterprise w Ameryce Północnej

Dzięki zastosowanej automatyzacji i sztucznej inteligencji, DIAB posiada ogromny potencjał użytkowy w branży fotowoltaicznej, eliminując aspekt strat oraz zwiększając możliwości pozyskiwania odnawialnej energii.

To jest naprawdę przełomowe rozwiązanie. Cieszymy się, że UVT mogło udzielić kluczowego wsparcia operacyjnego oraz dostarczyć personel do wdrożenia stacji dokującej DJI Dock

– podkreślił Chris Fink, założyciel i dyrektor generalny UVT

O Raptor Maps

Firma Raptor Maps zajmuje się tworzeniem systemów operacyjnych dla branży fotowoltaicznej, aby przyspieszyć jej rozwój i wesprzeć wysiłki w dążeniu do poprawy globalnych warunków klimatycznych. Systemy, które Raptor Maps oferuje wspierają pracę menedżerów, właścicieli farm fotowoltaicznych, O&M, deweloperów. Dzięki swojemu zaangażowaniu Raptor zwiększa stopę zwrotu inwestycji związanych z OZE.

UVT

UVT dostarcza przedsiębiorstwom w całym kraju najnowsze technologie, szkolenia i wsparcie w zakresie dronów i robotyki. Nawiązujemy współpracę z klientami, aby zapewnić im kompleksowe rozwiązania dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Nasze kompleksowe usługi obejmują zróżnicowany katalog sprawdzonych rozwiązań sprzętowych i programowych dla przedsiębiorstw, konsultacje, badania terenowe, integrację i edukację w zakresie płynnych wdrożeń.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]