Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

P4 Multispectral – Wszystko co powinieneś wiedzieć o nowym narzędziu rolniczym

„Ostatecznym celem rolnictwa nie jest uprawa roślin, ale doskonalenie ludzi i podnoszenie ich świadomości”

― Masanobu Fukuoka, The One-Straw Revolution

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa uznaje, że w związku z ciągłe rosnącą populacją do 2050r1. konieczne będzie zwiększenie produkcji żywności o 70%. W obliczu tego wyzwania, przemysł rolny coraz częściej wykorzystuje nowe technologie w celu zwiększenia wydajności, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności i rentowności działalności.

Dzięki zmechanizowanym narzędziom produkcyjnym, które poprawiają efektywność w terenie oraz cyfryzacją danych, wydajność w rolnictwie znacznie wzrosła. Zastosowanie sensorów i robotów takich jak drony w szczególności stanowi duży krok w kierunku skalowalnego inteligentnego rolnictwa, ponieważ automatyzują one zbieranie danych i generują użyteczne spostrzeżenia znacznie szybciej niż tradycyjne metody.

Niedawno DJI wypuściło na rynek pierwszy na świecie prawdziwie dostępny dron z obrazowaniem wielospektralnym, Phantom 4 Multispectral. Dron zaprojektowany do zastosowań w rolnictwie precyzyjnym i nie tylko, który dzięki kamerze multispektralnej umożliwia wgląd w zdrowie roślin. Oto, w jaki sposób P4 Multispectral przenosi działalność rolniczą na wyższy poziom.

Dron zdolny do dostarczania obrazów wielospektralnych

Zdjęcia wielospektralne mogą być pomocne dla profesjonalistów z branży rolniczej przez cały sezon wegetacyjny. Dostarczają one informacje niewidoczne dla ludzkiego oka w całym spektrum elektromagnetycznym. Mając dostęp do tych danych i później uzyskanych danych dotyczących indeksu roślinności, takich jak NDRE i NDVI, rolnicy mogą podejmować w odpowiednim czasie świadome decyzje dotyczące obróbki upraw, obniżania kosztów, oszczędzania zasobów i maksymalizacji plonów.

Podczas gdy tradycyjna technologia monitorowania upraw wykorzystuje zdjęcia satelitarne, dostępność użytecznych danych jest całkowicie zależna od sprzyjających warunków pogodowych. Korzystanie z drona z obsługą wielu widm, takiego jak P4 Multispectral, nie tylko poprawia jakość i rozdzielczość twoich danych, ale także sprawia, że monitorowanie jest bardziej elastyczne, a gromadzone dane bardziej spójne.

System obrazowania multispektralnego

Zbieranie zdjęć rolniczych jest teraz prostsze i bardziej wydajne niż kiedykolwiek wcześniej dzięki wbudowanemu ustabilizowanemu systemowi obrazowania, który zbiera kompleksowe zestawy danych od razu po wyjęciu z pudełka. Dostęp do informacji zebranych przez 1 kamerę RGB i multispektralny układ kamer z 5 kamerami obejmującymi pasma niebieskie, zielone, czerwone, Red Edge i bliskiej podczerwieni – wszystkie z rozdzielczością 2 MP z globalną migawką, na stabilizowanym 3-osiowym gimbalu.

Zintegrowany spektralny czujnik światła słonecznego

Wadą zdjęć satelitarnych jest to, że zmiany warunków pogodowych z dnia na dzień również zmieniają dane rejestrowane każdego dnia, co powoduje niespójne dane, które dają niewielki wgląd w czynniki wpływające na zdrowie roślin. P4 Multispectral ma zintegrowany spektralny czujnik światła słonecznego na górze, który przechwytuje promieniowanie słoneczne, co maksymalizuje spójność gromadzenia danych. Dostosowując do poziomu światła słonecznego, P4 Multispectral może pomóc w przechwytywaniu spójnych informacji o zdrowiu roślin w różnych porach roku i przez cały okres życia rośliny.

Obrazowanie RGB i NDVI

Wykonywanie zwykłych zdjęć lotniczych nie zawsze wystarcza, ponieważ zestresowane rośliny mogą dobrze wyglądać na zewnątrz. Przełączanie między wstępną analizą znormalizowanego różnicowego wskaźnika wegetacji (NDVI) a transmisją na żywo RGB w aplikacji GS Pro, daje natychmiastową wizualizację, gdzie wymagana jest uwaga, dzięki czemu można szybko podejmować ukierunkowane decyzje dotyczące leczenia.

Centymetrowa dokładność

Aby móc efektywnie analizować wyniki z mapy indeksu roślinności, mapa musi być ściśle dopasowana do rzeczywistych pozycji roślin na polu, co oznacza, że ważne jest uzyskanie dokładnych pomiarów na poziomie centymetra. Dzięki systemowi TimeSync DJI, P4 Multispectral rejestruje w czasie rzeczywistym dokładne dane pozycjonowania na zdjęciach zarejestrowanych przez wszystkie sześć kamer.

W obszarach o słabym połączeniu internetowym P4 Multispectral może łączyć się ze stacją mobilną D-RTK 2 High Precision GNSS i NTRIP lub zapisać dane z obserwacji satelitarnej, które zostaną wykorzystane w PPK. Kompatybilność z różnymi systemami pozycjonowania, w tym sieciami CORS, umożliwia P4 Multispectral korzystanie z tych samych sieci co sprzęt i urządzenia w gospodarstwie.

Początek inteligentnych misji rolniczych

Dane, które rejestruje dron P4 Multispectral, są początkiem nowych inteligentnych misji rolniczych, umożliwiając rolnikom dodanie dodatkowej technologii, aby naprawdę wprowadzić swoje operacje rolnicze w erę cyfrową. Oto tylko jeden przykład tego, jak może wyglądać taki cyfrowy obieg pracy w rolnictwie:

Planuj loty, wykonuj automatyczne i powtarzalne misje oraz zarządzaj danymi lotu za pomocą GS PRO – wiodącej aplikacji DJI do planowania lotów na iOS.
Wydajnie zbieraj obrazy wielospektralne na dużym obszarze za pomocą P4 Multispectral i uzyskaj przegląd problematycznych obszarów na obrazach RGB i wstępnych obrazach NDVI.
Do analizy danych używaj DJI Terra lub kompatybilnego oprogramowania innej firmy. Generuj mapy indeksu roślinności na podstawie zdjęć wielospektralnych zebranych podczas lotu.
Działaj na danych, wdrażając ukierunkowane zabiegi w obszarach wymagających uwagi.

Nie marnuj kolejnego dnia bez analizy z powietrza:

Łatwy dostęp do danych dotyczących zdrowia roślin będzie miał zasadnicze znaczenie dla szerszej analizy codziennych operacji rolniczych. Czas wyposażyć się w potężnego drona, jakim jest P4 Multispectral i uznać go za standardowy element wyposażenia gospodarstwa.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]