Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Japonia chroni swoje dziedzictwo kulturowe za pomocą danych uzyskanych z dronów i mapowaniu terenu

Dzięki modelom 3D stworzonym w DJI Terra japońskie miasto ma teraz dostęp do każdego szczegółu zabytkowych budowli.

Topografia Japonii i ekstremalne zmiany klimatyczne sprawiają, że kraj jest niezwykle podatny na klęski żywiołowe. Trzęsienia ziemi i tsunami są zjawiskami powszechnymi, podobnie jak wybuchy wulkanów, tajfuny, powodzie i lawiny błotne. Mimo wielu przeciwności losu Japonia to kraj, który stale się rozwija. Naród i jego mieszkańcy wiedzą, jakie środki należy zastosować po katastrofie.

Ochrona zabytków leży u podstaw japońskiej kultury, sukcesu i stabilności.  Życie Japończyków idzie do przodu, lecz nie zapominają Oni. Przy odbudowie w wyniku zniszczenia, należy uważać, aby nie zakłócić historycznej struktury dóbr kultury. A dzięki Japonii, która łączy dziedzictwo z rozwojem społeczności, bardzo dużo uwagi poświęcane jest na tworzenie cyfrowych kopii struktur historycznych, zarówno w celu nadania im statusu „In memoriam”, jak i zachowania ich w jak najlepszym zbliżonym do oryginału stanie.

Zamek wyłaniający się z morza. 

Położony na szczycie małego wzgórza nad Zatoką Karatsu w japońskiej prefekturze Saga, Zamek Karatsu to widok, który można podziwiać podczas kwitnienia azalii, wiśni i kwiatów wisterii. Nadmorski zamek, który przypomina głowę żurawia, zawiera w sobie ponad 400 lat historii i dziedzictwa. 

Budowa zamku Karatsu rozpoczęła się w 1602 roku i trwała siedem lat. Zamek pozostawał dostojnym symbolem miasta aż do jego rozebrania w 1872 roku po zniesieniu feudalizmu w Japonii. Obecna pięciopiętrowa budowla zamku jest rekonstrukcją, która została zbudowana przy użyciu tradycyjnych metod i technik w celu odzwierciedlenia XVII-wiecznego zabytku.

Kamienne mury, które tworzą wieżę zamkową, są jedynymi częściami, które pozostały z pierwotnej konstrukcji. Ich wartość historyczna jest ogromna. 

„Ale te kamienne ściany są wypychane z powodu przesiąkania wody spowodowanego przez trzęsienia ziemi i ulewne deszcze, które miały miejsce wiele razy w przeszłości”, wyjaśnia Satoshi Kimoto, Wydział Planowania Miasta, Karatsu, prefektura Saga. Potrzeba zachowania i ochrony zamku Karatsu nigdy nie była bardziej nagląca.

Toppen Co., Ltd., jest firmą z siedzibą w prefekturze Saga, która specjalizuje się w cyfrowej konserwacji nieruchomości i artefaktów o znaczeniu kulturowym i historycznym. Zadanie ochrony dziedzictwa wielowiekowego zamku zostało powierzone Toppen przez Wydział Dóbr Kultury miasta Karatsu. 

Starszy inżynier Kenichiro Tanaka wyjaśnia, że zazwyczaj firma tworzy rysunki architektoniczne na podstawie zdjęć, aby zachować szczegóły fasady budynku dla potomnych. W przypadku zamku Karatsu konwencjonalne techniki nie wystarczyłyby. „Ponieważ kamienne ściany są trójwymiarową konstrukcją, tradycyjne metody mają ograniczenia w odtwarzaniu struktury w całości i najdokładniejszej formie”.

W związku z tym, że obecne metody zbierania danych nie przynoszą pożądanych rezultatów, Toppen zdecydował się wykorzystać najnowsze narzędzia i technologie, które pozwolą firmie na wykonanie pomiarów 3D i stworzenie wysokiej rozdzielczości, realistycznego modelu 3D zamku.

Spotkanie przeszłości z nowoczesną technologią: Drony i funkcja “Real-Time Mapping”

DJI Phantom 4 RTK, jako najbardziej kompaktowe, niedrogie i dokładne rozwiązanie do mapowania na niskich wysokościach, było oczywistym wyborem do tego zadania. 

Ponieważ P4 RTK wykorzystuje zarówno GNSS jak i wiodący moduł RTK do dostarczania w czasie rzeczywistym danych o położeniu z dokładnością do centymetrów, Toppen nie musiał się martwić o dokładność pomiarów konstrukcyjnych. Zespół poczuł się pewnie, ponieważ 20-megapikselowy czujnik CMOS drona przechwytuje najlepsze dane obrazowe z dokładnością do jednego cala.

Geodeci nadal potrzebowali sposobu, aby dowiedzieć się, czy nie pominięto żadnych detali w modelu. Toppen potrzebował rozwiązania do mapowania, które pozwoliłoby zespołowi na renderowanie i wizualizację trójwymiarowej chmury punktów badanego obszaru w czasie rzeczywistym i pozwoliłoby im zdecydować, czy potrzebne są dalsze loty.

Do tego zadania wybrano rozwiązanie typu all-in-one drone mapping, ponieważ żadne inne oprogramowanie nie jest tak kompatybilne z P4 RTK jak DJI Terra.

Łatwe w obsłudze przechwytywanie i przetwarzanie danych

Intuicyjna i łatwa w użyciu platforma mapowania wspiera skośne planowanie misji. Oznacza to, że Toppen może uzyskać wyjątkowo wyraźny widok na Zamek Karatsu poprzez regulację kąta nachylenia kamery P4 RTK i wypełnienie wszelkich możliwych luk w modelu. 

Niezwykły poziom szczegółowości nie był jedyną korzyścią, jaką Toppen uzyskałby z DJI Terra. Oprogramowanie zaoszczędziło również cenny czas na przetwarzanie danych dla zespołu.

Dzięki najnowszej aktualizacji DJI Terra, która sprawiła, że rozwiązanie do mapowania stało się bardziej wydajne, wyeliminowano potrzebę stosowania specjalnego sprzętu do przetwarzania danych. Terra potrzebuje tylko 1GB pamięci RAM do przetwarzania 400 obrazów z P4 RTK – to pewna zaleta, która oznaczała, że Toppen musiał przynieść tylko jednego drona i jedno urządzenie do przetwarzania na teren zamku.

„DJI Terra ma zaskakującą szybkość przetwarzania danych w porównaniu z każdym innym oprogramowaniem do modelowania, którego używaliśmy w przeszłości”, mówi operator drona Yuji Kuwamizu z Toppen. „Dzięki DJI Terra, dane 3D mogą być tworzone natychmiast na miejscu, a dzięki tym danym nasze zespoły mogą szybko i sprawnie podejmować świadome decyzje”.

Wykorzystując potężną kombinację P4 RTK i DJI Terra, Toppen był w stanie skrócić czas pracy. „Prace, które zwykle trwają kilka godzin, można teraz wykonać w ciągu zaledwie kilku minut. Podczas gdy wcześniej analizę danych można było przeprowadzić tylko w obrębie naszych biur, teraz możemy przetwarzać i analizować dane na miejscu i natychmiast sprawdzać, czy nie ma żadnych rozbieżności”, wyjaśnia Kuwamizu.

Gotowi na przyszłość.

Dzięki modelom 3D wygenerowanym z DJI Terra, miasto Karatsu ma teraz dostęp do każdego najmniejszego szczegółu budowy swojego imiennego zamku. Kimoto z Wydziału Planowania Miasta mówi: „Po złamaniu kamiennego muru bardzo trudno jest przywrócić teren do stanu pierwotnego. Dlatego też, posiadanie aktualnego i dobrze udokumentowanego zapisu nieruchomości jest niezbędne. Modele te mogą być zapisywane i przechowywane do przyszłego użytku, szczególnie w przypadku klęski żywiołowej”. 

Wykorzystując P4 RTK i DJI Terra, Wydział Planowania Przestrzennego był w stanie precyzyjnie i sprawnie uchwycić wysokość i głębokość konstrukcji. „Staramy się efektywnie wykorzystać te dane, pomóc zachować strukturę kamiennego muru stworzonego przez naszych przodków i zachować go na dziś i dla przyszłych pokoleń”, uśmiecha się Kimoto.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]