Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Jak szwedzka policja stworzyła jeden z największych systemów bezpieczeństwa dronowego w Europie?

W Szwecji obecnie działa około 350 dronów policyjnych, wpływając tym samym na zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony jej obywateli.

Szwecja będąca powszechnie uznawana za jedno z najbardziej postępowych i szczęśliwych miejsc na naszej planecie, jest piątym pod względem powierzchni krajem w Europie. Jakość życia w Szwecji konsekwentnie uznawana jest jako zdecydowanie wyższa niż w większości innych państw, a szwedzka policja odgrywa dużą rolę w tym procesie poprzez zwalczanie przestępczości  i promowanie bezpieczeństwa publicznego.

W 2015 Szwedzki Urząd Policji został ustalony jako centralny organ zarządzający policją w Szwecji, tym samym rozpoczynając zupełnie nowy okres w działaniu tych służb w odróżnieniu od dziesięcioleci, w których lokalne władze kontrolowały poszczególne oddziały Policji. Będąc liderem we wdrażaniu nowych technologii, aby chronić swoje społeczeństwo, w tym samym czasie kraj rozpoczął próby z wykorzystaniem dronów. 

W pilotażowych badaniach, które trwały do 2017, Szwecja nie badała jedynie możliwości wdrażania bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w operacjach dotyczących bezpieczeństwa publicznego, ale również zagłębiła się w najlepsze policyjne praktyki i procedury, aby oszacować czy użycie dronów sprosta wymaganiom Szwedzkiego prawa. 

Program dronów policyjnych oficjalnie rozpoczęto w Szwecji w 2018 roku, mianując byłego pilota śmigłowca, Rickarda Henningssona, na stanowisko Kierownika Wydziału BSP w szwedzkiej policji. Każda jednostka w strukturze policji otrzymała szansę, żeby wziąć udział w programie szkoleniowym i zdobyć kwalifikacje niezbędne do wdrożenia bezzałogowych statków powietrznych do codziennej służby.

Na początku programu, ilość wykwalifikowanych operatorów  dronów w służbie policji można było policzyć na palcach jednej ręki.  Dzisiaj już ponad 200 funkcjonariuszy w całej Szwecji lub w przybliżeniu 1 procent całej kadry policji, zdobyło uprawnienia niezbędne do operowania dronem podczas działań organów ścigania. Pozwoliło to wyposażyć każdą jednostkę Szwedzkiej Policji w drona, zaopatrując przy okazji zespoły techników kryminalistycznych na potrzeby prowadzonych dochodzeń.

Obecnie w całej Szwecji działa 350 dronów policyjnych znacząco zwiększając bezpieczeństwo i ochronę obywateli.

Swedish police using drones

Sprawne i opłacalne wsparcie z powietrza

Szwecja być może i jest pionierem na skale Europejską w dziedzinie wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych w bezpieczeństwie publicznym, jednak jeśli wziąć pod uwagę fakt licznych sukcesów, których Szwedzkie organy ścigania były świadkiem dzięki wykorzystaniu BSP- nie powinno to nikogo dziwić. 

Doskonałym przykładem może być wykorzystywanie dronów do wykonywania zdjęć i filmowania miejsc zbrodni, co pomogło wymiernie zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia, bądź zniszczenia dowodów. Drony policyjne asystują również straży pożarnej przy materiałach niebezpiecznych i  rekonesansie lotniczym podczas incydentów takich jak pożar, wycieki ropy lub w trakcie klęsk żywiołowych. 

Szwedzka policja również wykorzystuje drony do zabezpieczania imprez masowych takich jak mecze piłkarskie, wiece wyborcze czy demonstracje. Technologia zapewnia również ogromne wsparcie podczas operacji poszukiwawczo- ratunkowych, w przypadkach jeśli ktoś zaginie w górach lub na morzu.

W Malmo , trzecim co do wielkości mieście w Szwecji, drony są wykorzystywane do rutynowego patrolowania  problematycznych  przedmieść dotkniętych wysokim wskaźnikiem przestępczości na skutek działalności gangów i handlarzy narkotyków, której szczyt przypadł na 2019 rok. Będąc doskonałym uzupełnieniem pieszych patroli, drony pozwoliły wykrywać liczne wykroczenia i zapobiegać popełnianiu przestępstw. Jako że, funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na prywatność obywateli Szwecji, muszą mieć powód do użycia materiałów wykonanych z powietrza w trakcie prowadzenia śledztwa lub procesu sądowego. Kiedy przedstawione jako dowód w procesie, zdjęcia lotnicze i wideo często okazują się decydujące w sprawach w których nie było żadnych świadków. 

Wszystko to osiągnięto jednocześnie dbając o  bezpieczeństwo funkcjonariuszy i ratowników w trakcie wykonywania misji.

Brak śmigłowców okazał się być jednak decydującym czynnikiem, który spowodował nagły rozwój programu BSP.

Szwedzka policja posiada obecnie 9 śmigłowców na swoim wyposażeniu, każda godzina lotu kosztuje wydział 3,000 €. Dla porównania kompaktowy, zwinny, dron z możliwością szybkiego startu ( taki jak DJI Mavic 2 Enterprise ) zmniejsza koszt patrolowania z powietrza o 200 procent –  służąc tym samym jako wydajna i opłacalna alternatywa dla śmigłowców, zwłaszcza w misjach na małą skalę.

“I nie zapominajmy że drony nie zwracają uwagi w taki sposób jak robią to śmigłowce. Dyskrecja może mieć kluczowe znaczenie w wielu działaniach.” – dodał Henningsson.

Kompleksowe rozwiązanie dla różnych zastosowań.

Przedstawiciele Szwedzkiej policji, nie tylko uświadomili sobie, że drony mogą uzupełnić ich program śmigłowców w wielu operacjach, lecz również zrozumieli.że dla maksymalnej efektywności, konieczne jest zastosowanie różnych platform wyposażonych w różne głowice do różnych zastosowań.

“Te wyspecjalizowane zespoły wytrenowano w taki sposób, by mogły operować w każdym terenie. Od gęsto zaludnionych obszarów miejskich, po otwartą przestrzeń.” mówi Henningsson. “ Jako że dołączyliśmy do programu kwalifikowanych podmiotów w DJI, nasze platformy zostały pozbawione wszelkich ograniczeń wysokości i stref. Nasi funkcjonariusze są w stanie przeprowadzać operacje powietrzne przy użyciu dronów, bez żadnych ograniczeń.”

W przypadku operacji na szeroką skalę i zabezpieczania zgromadzeń publicznych, ze względu na możliwości szwedzka policja najchętniej sięga po M300 RTK. Platforma zezwala na szybkie zmapowanie dużego terenu i zyskanie świeżej perspektywy. “Stworzenie opisanych map z nalotu fotogrametrycznego i przekazanie ich do wodza zajmuje zaledwie kilka minut,” żartuje Henningsson. “Zastanawiamy się również nad użyciem modelowania 3D w niedalekiej przyszłości”.

Dodatkowo głowica wyposażona w kamerę termowizyjną, dalmierz laserowy i 200-krotne zbliżenie sprawia, że M300 RTK okazał się być nieocenionym narzędziem w trakcie poszukiwań zbiegłych przestępców. Ratownicy zaś doceniają możliwości M300 RTK w trakcie poszukiwań zaginionych. Tylko w tym roku, szwedzka policja wykorzystała bezzałogowce w ponad 150 misjach ratunkowych. 

W przypadku pracy kryminalistycznej, gdzie liczy się każdy pixel, Mavic 2 Pro staje się oczywistym wyborem. Wyposażony w potężną kamerę szwedzkiej marki Hasselblad zapewnia doskonałą jakość obrazu zarówno w warunkach dobrego jak złego oświetlenia.

Wydział Policji również nabył małą, lecz niezwykle przydatną w operacjach wewnątrz budynków jednostkę, Mavic Mini. Jednak zdecydowaną większość dronów znajdujących się na wyposażeniu motocykli i łodzi policyjnych stanowią: Mavic 2 Zoom, Mavic 2 Enterprise i Mavic 2 Enterprise Dual.

Ultrakompaktowa seria Mavic wyposażona w ciche śmigła i kamerę z zoomem optycznym jest gotowa do pracy w zaledwie kilka minut, co pozwala na spojrzenie z szerszej perspektywy zapewniając tym samym bezpieczeństwo i przewagą taktyczną.

Co ciekawe, odkąd korzystanie z funkcji kamery termowizyjnej Mavic 2 Enterprise Dual nie wymaga wzbicia się w powietrze, funkcjonariusze wykorzystują ją, jako ręczne urządzenie do szybkiego obrazowania termowizyjnego.

Aby dobrze zaznajomić operatorów z platformami DJI, wydział wykorzystuje w tym celu starszych dronów serii Phantom i Inspire. 

Sprawdzone metody zapewniają najlepsze wyniki

Zadaniem Wydziału BSP w szwedzkiej policji jest upewnić się, że żadne prowadzone działania operacyjne nie zostaną narażone na niepowodzenie ze względu na brak dostępnej platformy. Nie oznacza to oczywiście, że dron jest używany za każdym razem kiedy policja dostanie zgłoszenie alarmowe lub donos. Każde użycie drona musi być autoryzowane przez wysokiej rangi oficera.

Biorąc pod uwagę jak niezwykle istotny jest aspekt dynamicznego podejmowania decyzji w sektorze bezpieczeństwa publicznego, proces autoryzacji idzie w parze z jednostkami policji zmierzającymi na miejsce zdarzenia. W momencie kiedy jednostka dostaje “zielone światło” na użycie drona, operator wykonuje czynności z listy kontrolnej przed lotem wykonując wszystkie procedury określone szczegółowo w instrukcji operacyjnej. Wymagane jest również od jednostki interwencyjnej sporządzenie wnikliwego raportu z każdej interwencji, w której wykorzystano drona.

Henningson  przyznaje, że wiele czynników miało wpływ na tak ogromny sukces programu bezzałogowców w szwedzkiej policji.

Ciągle rozwijając program BSP, Szwedzki Urząd Policji poszukuje teraz sposobów na wdrożenie programu i współpracę z innymi agencjami odpowiadającymi za bezpieczeństwo publiczne i ratownictwo, aby maksymalnie wykorzystać potencjał oferowany przez drony dla dobra całego kraju. 

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]