Wirus COVID-19, znany jako koronawirus pojawił się w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan, w Chinach. Od tamtej pory zdążył rozprzestrzenić się już w wielu innych krajach. W dniu 12-tego lutego 2020 roku, liczba zgonów w Chinach kontynentalnych sięgnęła 1113 osób, przy 44563 potwierdzonych przypadkach zakażenia.
Wraz z rozprzestrzenianiem się choroby, pojawiły się obawy i pytania opinii publicznej. Jak daleko sięgnie wirus? W jaki sposób ludzie mogą się zabezpieczyć?
By stawić czoła tym obawom i pomóc zażegnać kryzys, przedstawiciele służb porządkowych w Chinach sprawdzili, jak wykorzystać nowe technologie w walce z wirusem. Okazało się, że DJI może wspomóc walkę swoimi dronami.
Dezynfekcja miejsc publicznych za pomocą dronów.
Razem z przedstawicielami przemysłu rolniczego, DJI sprawdziło jak pomóc w walce z chorobą. 4-tego lutego, DJI przeznaczyło kwotę 1.5 miliona dolarów amerykańskich, by pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. DJI przystosowało również drony rolnicze serii AGRAS do rozpylania środków dezynfekujących w miejscach o podwyższonym ryzyku. Drony mogą skutecznie pomóc zwalczyć wirusa w przestrzeniach publicznych. Umożliwiają opryskanie większych terenów niż poprzez opryski wykonywane tradycyjnymi metodami. Jednocześnie zmniejszają ryzyko zakażenia pracowników, spędzających czas w miejscach potencjalnie groźnych, będących narażonych na działanie samego wirusa, jak i środków dezynfekujących.
Po serii testów i badań, drużyny badawcze opracowały skuteczną i najbardziej efektywną metodę wykonywania oprysków środkami dezynfekującymi na bazie chloru i alkoholu etylowego. Możliwa jest szybka zmiana proporcji roztworu środka dezynfekującego oraz zmiana trasy, w zależności od okoliczności, takich jak podwyższony lub obniżony stopień ryzyka występowania wirusa na danym terenie.
DJI spryskał obszar sięgający 3 milionom metrów kwadratowych w Shenzhen. Firma pomaga również w 1000 powiatów w Chinach, by zaimplementować metodę opryskiwania środkiem dezynfekującym opracowaną przez DJI. Regiony docelowe obejmują fabryki, obszary mieszkalne, szpitale i stacje przetwórstwa odpadów. Całkowity rejon obejmuje około 600 milionów metrów kwadratowych. Dzięki temu rozwiązaniu, efektywność prowadzenia oprysków wzrosła 50-krotnie w stosunku do tradycyjnych metod. W trakcie kryzysu, gdzie czas gra kluczową rolę to rewelacyjny wynik.
“W przeszłości, zabezpieczenie personelu przed rozprzestrzeniającym się wirusa było ogromnym wyzwaniem”- powiedział Romero Drusher, starszy dyrektor d.s. wdrażania systemów Bezpieczeństwa Publicznego w DJI. “To była inicjatywa całkowicie oddolna. Użytkownicy zainspirowali nas do podjęcia kroków, które były warte wysiłku. To całkowicie odzwierciedla politykę firmy, gdzie każdy użytkownik z dostępem do naszej technologii, może pomagać środowisku i społeczeństwu.”
Szersze zastosowanie dronów w walce z epidemią
Ostatnie kilka tygodni, dało ludziom szansę na odkrycie nowych sposóbów na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 w Chinach. Zamocowano głośniki na platformach DJI, a następnie wykorzystywano je do rozdzielania zgromadzeń ludzkich w zatłoczonych miejscach. Drony latały z podwieszonymi banerami zawierającymi informacje o środkach bezpieczeństwa i zapobieganiu. Użyto również dronów z kamerami termowizyjnymi do badania temperatury ciała, by personel medyczny mógł identyfikować potencjalne przypadki zachorowań.
Dostawy towarów przy wykorzystaniu dronów to obecnie popularny temat. Wybuch epidemii ograniczył możliwość wychodzenia z domu milionom rodzin. Ogromną ulgą dla wielu gospodarstw, może okazać się dostawa, która nie wymaga kontaktu z innymi ludźmi. Można wysyłać jedzenie, zaopatrzenie i leki najbardziej potrzebującym bez ryzyka złapania infekcji.
Kontynuacja walki z COVID-19
Walka z nowym wirusem dopiero się rozpoczęła. Liczba zainfekowanych poza Chinami ciągle wzrasta. Obecne raporty wskazują jednak odwrócenie się szali w walce z chorobą. Naukowcy dowiadują się z każdym dniem coraz więcej o wirusie, a w laboratoriach na całym świecie trwają prace nad stworzeniem szczepionki. Służby bezpieczeństwa publicznego pomagają ludziom poprzez udostępnianie środki ochrony osobistej.
Podczas gdy COVID-19 pozostaje zagrożeniem, istnieje niezliczona ilość osób z innowacyjnymi pomysłami na stworzenie rozwiązań ratujących życie na miarę 21-wieku. Zespół DJI jest dumny z możliwości wspierania tych jednostek w każdy możliwy sposób i będzie kontynuował pracę nad zastosowaniami #DronesForGood, by pomagać służbom ratunkowym. Mamy nadzieję, że lekcje wyciągnięte z tego kryzysu pozwolą na wykorzystanie dronów, czujników i technologii z najwyższej półki, jeszcze lepiej w przypadku nadchodzących epidemii, klęsk żywiołowych i misji stabilizacyjnych.
Czytaj również: DJI Mavic 2 Enterprise Dual w walce z Koronawirusem- Wskazówki