W jaki sposób operatorzy dronów wsparli straż pożarną w walce z pożarem fabryki chemicznej pod Bangkokiem
5 lipca 2021 roku, około godziny 2:50 nad ranem, eksplozja w fabryce Ming Dih Chemical wstrząsnęła małą tajską dzielnicą Racha Thewa, położoną niecałe 20 km od Bangkoku. Eksplozja była tak silna, że wyrwała okna i drzwi w pobliskich domach i była na tyle głośna, że słuchać ją było w odległości około 5 km.
Następstwem eksplozji był ogromny pożar, który ogarnął również fabrykę, powodując rozległe zniszczenia budynków i domów w promieniu 1 km. Podczas gdy strażacy dzielnie walczyli, by ugasić pożar przy pomocy wody i piany, płomienie nieustannie powstawały, ponieważ paliło się około 50 ton chemikaliów przemysłowych znajdujących się na terenie zakładu.
Wobec obaw o skażenie chemiczne i niebezpieczeństwo dalszych eksplozji, Departament Zapobiegania i Łagodzenia Skutków Katastrof natychmiast zarządził pilną ewakuację wszystkich ludzi w promieniu 5 kilometrów.
Ostatecznie pożar był tak intensywny, że służby ratownicze potrzebowały ponad doby, aby go opanować. W wyniku tego tragicznie zginął 19-letni strażak, a ponad 60 osób zostało rannych.
Służby ratunkowe apelują o wsparcie dronami
W miarę pogarszania się sytuacji, policja miejska i strażacy wezwali wsparcie z D.R.A.T (Disaster Response Association Thailand) i ich specjalistyczny zespół dronów pod kierownictwem firmy Systronics.
Podczas pożaru, operatorzy firmy Systronics latali nad fabryką za pomocą drona DJI Matrice 300 RTK wyposażonego w kamerę termowizyjną Zenmuse H20T, aby zapewnić natychmiastową widoczność całej fabryki i przekazać kluczowe informacje strażakom na miejscu.
Dzięki kamerze termowizyjnej Zenmuse H20T zespół był w stanie przeniknąć wzrokiem przez gęsty, buchający dym, aby szybko zidentyfikować obszary zagrożone rozprzestrzeniającymi się płomieniami, jak również wykryć i skierować działania gaśnicze do niebezpiecznych punktów zapalnych.
Analiza po pożarze i kryminalistyka
Po pożarze zespół Systronics odegrał również kluczową rolę w analizie miejsca zdarzenia i zbieraniu dowodów. W powietrze wzbiły się kolejne drony M300 RTK wyposażone w ładunki użytkowe Zenmuse P1 – sensor mapujący o wysokiej rozdzielczości – oraz skaner LiDAR Zenmuse L1, który jest w stanie wykonywać chmury punktów o dużej gęstości.
Połączenie tych technologii pozwoliło zespołowi na stworzenie zaawansowanego modelu 3D fabryki przy użyciu oprogramowania DJI Terra, aby wspomóc służby mundurowe w szczegółowej analizie kryminalistycznej. Częściowo w wyniku zebranych dowodów, Minister Przemysłu Tajlandii, Suriya Jungrungreangkit, nakazał Ming Dih Chemicals zamknąć fabrykę i przenieść działalność do strefy przemysłowej, jeśli chce kontynuować działalność.
Historia gaszenia pożarów przy użyciu dronów
To nie pierwszy raz, kiedy drony termowizyjne były niezwykle skuteczne we wspieraniu wysiłków straży pożarnej w walce z pożarami chemicznymi. Jeszcze w 2019 roku drony zostały w podobny sposób wykorzystane do pomocy w szybkim ugaszeniu pożaru chemicznego, który wybuchł w zakładzie przemysłowym w Arkansas w USA.
Podobnie jak w przypadku pożaru w Tajlandii, strażacy na miejscu zdarzenia wezwali wsparcie w postaci dronów termowizyjnych DJI, aby szybko ocenić sytuację i zapewnić odczyt termiczny pożaru.
W tym samym roku, drony były również wykorzystywane podczas tragicznego pożaru, który pochłonął cenną paryską Notre Dame. Również tam, drony DJI zostały użyte do śledzenia postępu pożaru i przekazywania informacji zespołom strażackim, aby pomóc im znaleźć najbardziej efektywne pozycje do celowania strumieniem wody i walki z ogniem.
Wnioski
Technologia dronów szybko stała się niezbędnym narzędziem straży pożarnej zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu akcji ratunkowych. Pożary chemikaliów są jednymi z największych zagrożeń, z jakimi mają do czynienia strażacy na całym świecie. Chemikalia przemysłowe są nie tylko często wysoce łatwopalne, ale mogą być również wysoce toksyczne, zagrażając personelowi ratowniczemu i okolicznym mieszkańcom, jeśli nie zostaną szybko ugaszone. Co więcej, w fabrykach chemicznych często znajduje się wiele składów różnych niebezpiecznych materiałów, co jeszcze bardziej przyspiesza działania załóg, które muszą jak najszybciej opanować ogień.
Dając zespołom strażackim szczegółową wiedzę w czasie rzeczywistym na temat pożaru chemicznego, drony termowizyjne są w stanie zapewnić kluczowe wsparcie, pomagając szybko zmapować obszar i zidentyfikować kluczowe punkty zapalne, którymi strażacy muszą się zająć. Co ważne, drony przyczyniają się również do istotnej analizy powypadkowej i kryminalistycznej. Oznacza to, że przyczyny pożarów chemicznych można łatwiej zidentyfikować, pomagając władzom nie tylko w ulepszeniu środków bezpieczeństwa, które ograniczają możliwość wystąpienia pożarów w przyszłości, ale także w zapewnieniu, że osoby za nie odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.