Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Dron pomaga uratować pacjenta podczas zatrzymania krążenia

Autonomiczny dron pomógł uratować życie 71-letniemu mężczyźnie, u którego doszło do zatrzymania akcji serca.

Dron wyposażony w specjalnie zaprojektowany system zrzutu, dostarczył defibrylator lekarzowi udzielającemu pomocy mężczyźnie, który zasłabł, gdy odśnieżał teren przed swoim domem w Trollhattan w Szwecji.

Mężczyzna, który nie chciał podać swojego nazwiska, powiedział BBC, że to „fantastyczne”, że dron dotarł tak szybko.

Firma Everdrone, która wykorzystała drona do akcji ratunkowej przekazała, że dron z defibrylatorem dotarł na miejsce w nieco ponad 3 minuty, dzięki czemu możliwe było rozpoczęcie defibrylacji jeszcze przed przyjazdem karetki.

Szczęśliwy zbieg okoliczności

Pacjent powiedział, że nie pamięta wszystkiego, co wydarzyło się tego dnia. Odśnieżał swój podjazd i w pewnym momencie „wszystko stało się czarne” – powiedział. Dopiero później, jego żona, uświadomiła go jakie miał szczęście.

Dr Mustafa Ali, który akurat przejeżdżał tamtędy, był w drodze do pracy w miejscowym szpitalu, w pewnym momencie wyjrzał przez okno samochodu i zobaczyłem mężczyznę, który upadł na podjeździe.

Mężczyzna nie miał pulsu, więc zacząłem prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, prosząc jednocześnie innego przechodnia, aby zadzwonił pod numer alarmowy. Kilka minut później zobaczyłem, że coś przelatuje nad moją głową. Był to dron z defibrylatorem.

– dodał Dr Mustafa Ali
Ratownictwo medyczne firmy Everdrone w akcji w Szwecji

Dyrektor generalny firmy Everdrone, Mats Sallstrom, uważa, że technologia odegrała dużą rolę w zespołowym działaniu na rzecz ratowania życia pacjenta.

Dron jest efektem współpracy Karolinska Institutet – największego szwedzkiego uniwersytetu medycznego – wraz z krajowym operatorem ratownictwa medycznego SOS Alarm, regionem Vastra Gotaland i firmą Everdrone.

W 2020 r. grupa badała możliwość wykorzystania dronów do dostarczenia defibrylatorów w Göteborgu i Kungalv w zachodniej Szwecji.

W ciągu czterech miesięcy obserwacji, naukowcy z Instytutu Karolinska stwierdzili, że drony zostały wysłane do 12 z 14 przypadków podejrzenia zatrzymania krążenia i skutecznie dostarczyły defibrylator AED we wszystkich przypadkach z wyjątkiem jednego.

W siedmiu przypadkach drony dotarły na miejsce przed karetkami pogotowia.

W grudniowym incydencie na szczęście w pobliżu był lekarz, ale często pojawiają się pytania, czy osoby bez przeszkolenia medycznego będą wiedziały, co zrobić z defibrylatorem?

Defibrylatory AED są zaprojektowane tak, aby mogły być używane przez osoby nieprzeszkolone. W scenariuszach takich jak powyżej, można również rozmawiać przez telefon z centrum alarmowym, które może udzielić wskazówek w czasie rzeczywistym.

dodaje Dyrektor generalny firmy Everdrone, Mats Sallstrom

Od 2020 r. firma Everdrone twierdzi, że system stał się o wiele szybszy – obecnie skupiono się na ścisłej współpracy z dyspozytorami, którzy przekazują instrukcje osobom na miejscu zdarzenia.

Everdrone prowadzi rozmowy w sprawie wprowadzenia technologii do innych krajów, w tym do Wielkiej Brytanii – choć firma nie zdradza, z którymi dokładnie krajami prowadzi rozmowy.

Drony są już wykorzystywane przez niektóre brytyjskie służby ratownicze. Na początku tego roku rodzina 83-letniego mężczyzny powiedziała, że został odnaleziony przez policyjnego drona po 18 godzinach od zaginięcia.

Gotowość do pracy praktycznie od zaraz

Jak twierdzi Everdrone, kluczem do sukcesu szwedzkiego systemu jest posiadanie zintegrowanego systemu gotowego do natychmiastowego działania.

Drony z systemem zrzutu defibrylatorów AED są elektronicznie zintegrowane z systemem dyspozytorni pogotowia ratunkowego i mogą być rozdysponowane do pracy natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia sugerującego zatrzymanie akcji serca.

– powiedział Mats Sallstrom.

Jak twierdzi firma, czas jest bardzo ważny, ponieważ szanse na przeżycie maleją o 7-10% z każdą minutą po zatrzymaniu akcji serca.

Firma Everdrone wierzy, że system może być z powodzeniem wykorzystany do dostarczania innych pilnie potrzebnych urządzeń i aparatur medycznych.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]