Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Dlaczego Matrice 300 RTK to wymarzone narzędzie inspektora

Nowe możliwości Smart AI sprawiają, że inspekcje za pomocą dronów są bardziej wydajne i dostępne.

Obecnie inspekcje wykonywane przy użyciu dronów stały się powszechną praktyką w niemal każdej branży. Niezależnie od tego, czy chodzi o planowanie procedur konserwacyjnych w całej linii energetycznej, czy też ocenę szkód majątkowych na dachu, inspekcje za pomocą dronów pomagają inspektorom zebrać niezbędne dane, jednocześnie minimalizując potencjalne zagrożenia w miejscu pracy.

Zazwyczaj inspekcja przeprowadzana za pomocą drona składa się z trzech kluczowych elementów, przedstawionych na poniższej ilustracji.

Na pierwszy rzut oka proces ten wygląda prosto i zrozumiale, ale  zastosowanie go w praktyce, w warunkach rzeczywistych może być znacznie bardziej skomplikowane. Istnieje kilka czynników, które wpływają na  złożoność tego problemu. Po pierwsze, wybór technologii – na przykład określenie, której platformy i / lub czujnika użyć – a po drugie, skomplikowany charakter samej technologii, która wymaga wykwalifikowanych, profesjonalnych operatorów. Dla większości organizacji, które chcą wdrożyć tę technologię na dużą skalę, drugi czynnik ma znaczące konsekwencje finansowe.

Szkolenie pilotów – konieczność dla udanego wdrożenia BSP

Podobnie jak w przypadku każdego innego zawodu, inwestowanie w wyszkolenie lub zatrudnienie personelu wykwalifikowanego w dziedzinie całkowicie nowych systemów i technologii może być czasochłonne. Przemysł dronów komercyjnych nie jest inny. Wyjątkowe umiejętności latania, obróbka zdjęć lotniczych do modelowania 3D, interpretacja i analiza danych wizualnych i termicznych – to tylko kilka kompetencji wymaganych od profesjonalnego operatora – szczególnie takiego, który przeprowadza inspekcje zasobów na dużą skalę.

W DJI rozumiemy, że opanowanie tych umiejętności nie jest łatwym zadaniem, dlatego kluczowym filarem pracy nad Matrice 300 RTK było uczynienie tych umiejętności tak dostępnymi, jak to tylko możliwe. Z czasem lotu do 55 minut, stopniem ochrony IP45, 6 kierunkowymi czujnikami, pozycjonowaniem i nie tylko, M300 RTK jest najbardziej zaawansowaną platformą przemysłową DJI. Aby sprostać jego możliwościom, kamery serii Zenmuse H20 oferują do 23x hybrydowego zoomu optycznego o rozdzielczości 20 MP, kamerę szerokokątną 12 MP, dalmierz laserowy o maksymalnym zasięgu 1200 m oraz radiometryczną kamerę termowizyjną. Połączone serie M300 RTK i Zenmuse H20 tworzą wytrzymałe i inteligentne rozwiązanie odpowiednie do szeregu zastosowań.

W przypadku rutynowych misji gromadzenia danych, takich jak inspekcje linii energetycznych, platform wiertniczych i kolejowych, Smart Inspection to niezwykle potężny zestaw funkcji, który ułatwia inspekcję , obniżając ograniczenia operatora.

W praktyce oznacza to, że złożone i wymagające inspekcje, wykonywane po raz pierwszy, można przypisać bardziej doświadczonym pilotom, podczas gdy nowi piloci mogą później wykorzystać funkcje Smart Inspection do przeprowadzenia tej samej inspekcji – bezpiecznie i łatwo.

Inteligentna inspekcja składa się z następujących funkcji podrzędnych:

Nagrywanie misji na żywo: nawigacja GPS uczy drona, gdzie latać oraz na jakiej wysokości i prędkości. Dzięki funkcji Live Mission Recording można pójść o krok dalej. Użytkownicy mogą rejestrować każdy najmniejszy szczegół misji lotniczej, taki jak ruch drona, kąt nachylenia gimbala, robienie zdjęć i poziom powiększenia, aby tworzyć przykładowe plany misji do przyszłych automatycznych inspekcji. To sprawia, że nawet najbardziej złożone misje inspekcyjne stają dziecinnie proste.

AI Spot: sama natura tradycyjnych metod inspekcji sprawia, że są one podatne na błędy ludzkie. Co ciekawe, dotyczy to większości obecnych na rynku rozwiązań do kontroli dronów – oto dlaczego.

Podczas wykonywania inspekcji dronem wszelkie drobne zmiany, czy to niestabilne warunki atmosferyczne, ruch gimbala (szczególnie przy dużym powiększeniu) itp., Mogą prowadzić do znacznych zmian w widoku kamery. Jak można się spodziewać, może to wpłynąć na dokładność i spójność zebranych danych, wpływając na ogólną kontrolę.

Dzięki AI Spot Check ten problem jest całkowicie zminimalizowany. Użytkownicy mogą oznaczać interesujące obiekty po locie demonstracyjnym, a następnie (za pomocą pokładowych algorytmów AI) samolot automatycznie powiela położenie, kąt i kadrowanie na potrzeby przyszłych misji.

Waypoints 2.0: Waypoints 2.0 to ulepszony system planowania misji, który pozwala użytkownikom tworzyć do 65 535 punktów trasy i ustawiać wiele działań dla jednego lub większej liczby głowic w tym głowic firm zewnętrznych. Dzięki Waypoints 2.0 planowanie trasy lotu jest zoptymalizowane w celu zmaksymalizowania elastyczności i wydajności, szczególnie w przypadku bardziej wymagających inspekcji.

Aby jeszcze bardziej ułatwić operatorom, seria M300 RTK i Zenmuse H20 oferuje zestaw funkcji, dostępny pod ręką, które zwiększają użyteczność.

Zdjęcia wysokiej rozdzielczości

Podczas inspekcji rozległych obiektów, takich jak linie energetyczne lub koleje, “High-Res Grid Photo” pozwala użytkownikom zaoszczędzić czas i uzyskać bardzo szczegółowe obrazy. Po prostu wykadruj interesujący obszar w szerokim widoku kamery, a kamera z zoomem automatycznie zarejestruje zestaw 20-megapikselowych zdjęć tego obszaru. Obrazy te są przechowywane razem z obrazem ogólnym, który można obejrzeć bardziej szczegółowo.

Intuicyjny interfejs użytkownika

Dzięki Czterem zintegrowanym czujnikom , Zenmuse H20T zapewnia ogromną wszechstronność podczas przeprowadzania inspekcji. Aby umożliwić użytkownikom maksymalne wykorzystanie tych czujników, aplikacja DJI Pilot zawiera zintegrowany interfejs użytkownika, który pozwala szybko przełączać się między widokiem szerokokątnym, zoomem i kamerą termowizyjną oraz podglądać pole widzenia przy powiększeniu w widoku z kamery szerokokątnej lub termowizyjnej – wszystko za jednym dotknięciem.

Jakby tego było mało, M300 RTK wykorzystuje nowy system wyświetlania lotu inspirowany standardami lotnictwa cywilnego. Dzięki głównemu wyświetlaczowi lotu piloci M300 RTK mają usprawniony dostęp do informacji o locie i nawigacji w czasie rzeczywistym.

Od samego początku istnienia DJI, główna wizja firmy koncentrowała się na tym, jak uczynić złożoną technologię bezpieczną, niezawodną i dostępną. Seria M300 RTK i Zenmuse H20 nie jest wyjątkiem. Produkty te nawiązują do technologii konsumenckiej DJI, wprowadzając intuicyjne rozwiązania do zastosowań przemysłowych takich jak inspekcje, poszukiwanie i ratownictwo, pożarnictwo i nie tylko.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]